AMD

SpaceX’den Yeni Hamle: 60 Uydu Daha Yörüngede

SpaceX, interneti gezegenin uzak bölgelerine dağıtmak için tasarlanan Starlink ağı için 60 uydu daha başarıyla fırlattı.

Üst-üste ikinci kez şirketin Falcon 9‘un ilk aşamasını açık deniz platformuna indirememesi görevin gölgede kalmasına neden oldu.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi dünyanın her noktasına interneti ulaştırmayı hedefleyen projesinde Starlink internet uydularını uzaya gönderirken 15.03.2020’de Falcon-9 roketinde motor gücü arızası meydana gelmişti. (Konunun ne olduğunu kaçıranlar için: Starlink, SpaceX’in on binlerce uyduyu yörüngeye fırlatmayı ve dünyadaki ağa ücretsiz erişim sağlamayı planladığı küresel bir uydu interneti projesidir).

Uçuşuna saniyeler kala uçuş durdurulmuştu. “Kalkış sırasında, fırlatma aracının ilk aşamasının dokuz motorundan biri bir arıza nedeniyle kapatıldı, ancak bu, uyduların fırlatılmasını etkilemedi” dedi SpaceX başkanı Elon Musk. Son fırlatmanın yüksek güç nedeniyle iptal edildiği açıklaması yapıldı. 5 fırlatmada 362 adet uydu gönderen şirket Starlink sayısını 42 bine çıkaracağını belirtti.

SpaceX’den Yeni Hamle: 60 Uydu Daha Yörüngede

İnternet ağı oluşturuluyor

Bu parti SpaceX’in bir yıldan kısa bir süre içinde başlattığı altıncı Starlink partisi. Kompakt, düz panellerden oluşan uyduların her biri sadece 260 kilogram (575 pound) ağırlığında. Elon Musk, dünyanın neredeyse her köşesine uygun fiyatlı, geniş bant internet hizmeti sunan binlerce Starlink öngörüyor bu durum gökbilimcileri endişeye düşürüyor.

Gökbilimciler, bu nispeten düşük yörüngedeki uyduların takımyıldızlarıyla gecenin mahvolmasından korkuyorlar.

SpaceX ise bu durumda Starlinkleri koyu renk boyamayı ve kısa bir süre sonra ise uydu güneşlikleri kullanmayı planlıyor. Koyu boya ile kaplı bir Starlink, Ocak ayında yörüngeye girdi. SpaceX yetkilileri çarşamba günü yaptığı açıklamada, yansıtmada kayda değer bir azalma olduğunu söyledi. Ancak, gökbilimcilerin sonraki gözlemleri, parlaklığın diğer Starlink uydularından sadece% 55 daha az olduğunu göstermiştir. Gökbilimcilere göre 10-20 kat daha karanlık olmalılar.

Eğer Starlink projesi başarılı bir şekilde hayata geçirilirse, dünyanın en ıssız noktasına bile şu ankinden 40 kat daha hızlı internet hizmeti sağlanacak.

SpaceX’den Yeni Hamle: 60 Uydu Daha Yörüngede

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Ekipman çekilişi
TeknoDiot Oyuncu Ekipmanı ve Steam Cüzdan Kodu Çekilişi
GAMING EKİPMAN ÇEKİLİŞİ YAPIYORUZ!
ŞİMDİ KATIL!