Tiktok Takipçi Satın Al

SpaceX, Dünyanın İkinci 100 Milyar Dolarlık Girişimi Aka Centicorn Oldu

Elon Musk’ın SpaceX’i, ikincil hisse satışından sonra 100 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı!

Yatırımcılar bu haftanın başlarında hisse sattıktan sonra, Tesla CEO’su Elon Musk’ın uzay araştırma teknolojisi şirketi SpaceX’in değeri 100 milyar ABD dolarından fazla oldu.


Konuya aşina birkaç kişiye göre SpaceX, şirketin yeni ve mevcut yatırımcılarıyla, içeriden gelenlerden hisse başına 560 dolar fiyatla 755 milyon dolara kadar hisse satmak için bir anlaşmaya vardı. Bu, şirketin değerlemesini 100,3 milyar dolara yükseltmesine izin verdi. Bu işlem, mevcut hisse senetlerinin ikincil bir satışıydı ve bundan yeni fon sağlamadılar.

Önceki işlemdeki hisse başına 419,99 ABD Doları fiyatla (SpaceX o sırada yaklaşık 1,2 milyar ABD Doları topladı ve şirkete 74 milyar ABD Doları değer biçti) kıyasla, hisse başına 560 ABD Doları olan bu işlem fiyatı %33’lük bir prime eşittir. Bu yılın Şubat ayında SpaceX de benzer bir ikincil satış işlemi gerçekleştirdi. O zaman, içeridekiler yaklaşık 750 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Şubat ayındaki 74 milyar dolardan 100.3 milyar dolara yükselen yeni değerleme, SpaceX’in özel bir şirket olarak nadir bir statüye ulaştığı anlamına geliyor:

SpaceX’in yeni değerlemesi, onu dünyadaki borsada işlem görmeyen birkaç “Centicorn” (piyasa değeri 100 milyar ABD dolarının üzerinde) şirketlerinden biri yapıyor. Araştırma firması CB Insights’tan elde edilen veriler, SpaceX’in şu anda dünyanın en büyük ikinci şirketi olduğunu gösteriyor. Bu şirket Bytedance’dan sonra ikinci sırada ve finansal teknoloji şirketi Stripe’ı geride bırakıyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde SpaceX’in değeri yükseldi çünkü şirket iki sermaye yoğun projeyi finanse etmek için milyarlarca dolar topladı: Starship ve Starlink uydu İnternet hizmetleri.

SpaceX ve Startlink

SpaceX, Dünyanın İkinci 100 Milyar Dolarlık Girişimi Aka Centicorn Oldu

Yıldızlararası uzay aracı, SpaceX’in kargo fırlatmak ve insanları aya ve Mars’a göndermek için geliştirdiği yeni nesil dev roketlerdir. CNBC’nin dediği gibi Starlink uydu internet hizmeti SpaceX’in altın biletidir.

“Starlink”, SpaceX’in uydu internet projesidir. 2019’dan 2024’e kadar SpaceX, binlerce uyduyu göndermek için beş yıl kullanmayı planlıyor. İnternet hizmetleri sağlamak üzere bir “Starlink” ağı oluşturmak üzere düşük Dünya yörüngesine ağ kurmak için gereklidirler. Şu anda, “Starlink” ağı 1.700’den fazla uydu fırlattı. Ancak yakın gelecekte daha fazlasını ekleyecektir. İdeal olarak, 12.000’e kadar uyduya sahip olmak istiyor.

SpaceX, bu yılın Ağustos ayının başlarında, “Starlink” uydu İnternet hizmetinin 12 ülkede yaklaşık 90.000 kullanıcısı olduğunu belirtti. Ayrıca, “Starlink” dünya çapında 500.000’den fazla sipariş/depozitoya sahiptir. Starlink, Musk tarafından 2015 yılında kuruldu ve hizmetin beta sürümünü Ekim 2020’de başlattı. Ancak o sırada şirketin yalnızca 10.000 kullanıcısı vardı. Şimdi ise hızla büyüyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu