PlayStation 5 İçin Yeni Kontrolcü: DualSense

Sony’nin yeni oyun konsolu PlayStation 5 için yeni bir oyun kontrolcüsü duyurdu. PlayStation 5 için yeni oyun kontrolcüsünün ismi ise DualSense!

PlayStation 5 konsolunun nasıl görüneceğini en azından yeni kontrol cihazından anlayabiliyoruz. DualSense lakaplı PS5 gamepad kontrolcüsü, büyük ölçüde önceki DualShock modellerini andıran, ancak çok benzememekte.

PlayStation 5 ile heyecan verici bir dönüm noktasına ulaştık, çünkü yeni kontrol cihazımızı nihai tasarımında oyunlarına benzersiz özelliklerini uygulayan yeniliklerle geliyor. DualSense’in özellikleri, PS5’in Tempest 3D AudioTech’i ile birlikte oyunculara yeni bir oyun oynama hissi verecek.

En büyük teknik fark, Nintendo’nun Switch Joy-Con denetleyicilerindeki “HD rumble” özelliğiyle karşılaştırıldığında, tamamen güncellenen “dokunsal geribildirim” paketi biçiminde geliyor. Aksi takdirde, DualSense duyurusunun yıldızı, yeni bir PlayStation gamepad için bir ilk olan yeni, kalın iki tonlu tasarımdır.

Sony’nin PlayStation ürün serisine ait piyasadaki kontrolcüsü DualShock’a yapı olarak oldukça benzeyen yeni PlayStation kontrolcüsü DualSense, baştan aşağıya yenilenmiş ‘haptic feedback’ (dokunsal geribildirim) özelliğiyle öne çıkıyor. Sony’nin ilk ortaya koyduğu DualSense modeli, yeni düzenlenmiş “ışık çubuğuna” bakan küçük bir mavi LED dizisinin yanı sıra siyah desenli beyaz bir denetleyiciye sahip.

PlayStation 5 İçin Yeni Kontrolcü: DualSense

PlayStation’ın yeni kontrolcüsü: DualSense

Bu tasarım, PS5 donanımının kendisindeki benzer bir renk düzenine yüksek bir ipucu olabilir mi? Bu ışık çubuğundan bahsetmişken: PS Blog bundan bahsetmese de, kısmen önceki DualShock 4’ün ışık yerleşimine benzemektedir.

Genel Müdür Yardımcısı Hideaki Nishino tarafından açıklanan bir diğer özellik ise cihazın L2 ve R2 tetiklerinin hissiyatının muazzam derecede iyileştirilmiş olması. Nishino’nun açıklamasına göre oyuncular tetiklere dokunduklarında bir ok atmak için yay germe hissiyatına gerçek anlamda erişebilecekler. Yukarıdaki yeni özelliklerin ötesinde, DualShock 4’teki her düğme, joystick ve temel konsept biraz değiştirilmiş biçimde geri dönmesine rağmen “paylaş” düğmesi “oluştur” düğmesi olarak yeniden adlandırıldı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Sony bu sefer düğmeyi neyin farklı kılacağını tam olarak açıklamadı.

İLGİLİ İÇERİK:  PlayStation 5, Beyaz Renk Harici Farklı Renk Seçeneklerine Sahip Olacak

Ne yazık ki, bir Sony gamepad içine yerleştirilmiş biofeedback sensörleri hakkında bir patente bağlı PS5’in denetleyicisi için en heyecan verici söylentiler Nishino’nun yazısında görünmedi. Yeni kontrolcü DualSense’in şarj girişinin Type-C olduğu görülürken hızlı şarj desteğine sahip olup olmadığı ise şu an için bilinmiyor. Ne var ki yeni kontrolcünün daha uzun pil ömrüne sahip olmasının yanında ağırlığının da azaltıldığına değiniliyor.

PlayStation 5 İçin Yeni Kontrolcü: DualSense

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu