Tiktok Takipçi Satın Al

PlayStation 5 Özel Etkinliği Önümüzdeki Hafta Olacak: İşte Etkinlik Tarihi

Japon teknoloji devi Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için gelecek hafta özel bir etkinlik düzenleyecek.

PlayStation 5 çıkış tarihi acaba bu yapılacak etkinlikle birlikte göreceğiz. Bu etkinlikle tahminler üzerine PS5 oyunları ile ilgili detaylar paylaşılacak. Ancak yine de PlayStation’ın resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımla birlikte PS5 tanıtılacak gibi duruyor.


Sony, ‘Future of Gaming’ adı verilen bu etkinlikte PlayStation 5 oyunlarını yakından bakma fırsatı yakalacağız. Şirket uzun zamandır PlayStation 5 hakkında adeta ser verip sır vermiyordu. Durum böyle olunca PlayStation 5’e dair sızıntıları sizlerle paylaşıyorduk.

Sony, PlayStation 5 hakkında tek olarak yeni nesil bir oyun kolu DualSense’i bizlere göstermişti. Bunun haricinde konsol ile ilgili bir görsel paylaşmamıştı.

Sony, 4 Haziran’da PlayStation 5 oyunlarına daha yakından bakma fırsatı bulacağımız bir etkinlik düzenleyeceğini açıkladı. Bu etkinlikte yeni nesil PlayStation’ın tüm ayrıntılarıyla gösterilmesi beklenmiyor.

Sony, 4 Haziran’da PlayStation 5 özel etkinliği düzenleyecek

PlayStation 5 hakkında bilinenler

PlayStation 5 Özel Etkinliği Önümüzdeki Hafta Olacak: İşte Etkinlik Tarihi

PlayStation 5 ile heyecan verici bir dönüm noktasına ulaştık, çünkü yeni kontrol cihazımızı nihai tasarımında oyunlarına benzersiz özelliklerini uygulayan yeniliklerle geliyor. DualSense’in özellikleri, PS5’in Tempest 3D AudioTech’i ile birlikte oyunculara yeni bir oyun oynama hissi verecek.

En büyük teknik fark, Nintendo’nun Switch Joy-Con denetleyicilerindeki “HD rumble” özelliğiyle karşılaştırıldığında, tamamen güncellenen “dokunsal geribildirim” paketi biçiminde geliyor. Aksi takdirde, DualSense duyurusunun yıldızı, yeni bir PlayStation gamepad için bir ilk olan yeni, kalın iki tonlu tasarımdır.

Sony’nin PlayStation ürün serisine ait piyasadaki kontrolcüsü DualShock’a yapı olarak oldukça benzeyen yeni PlayStation kontrolcüsü DualSense, baştan aşağıya yenilenmiş ‘haptic feedback’ (dokunsal geribildirim) özelliğiyle öne çıkıyor. Sony’nin ilk ortaya koyduğu DualSense modeli, yeni düzenlenmiş “ışık çubuğuna” bakan küçük bir mavi LED dizisinin yanı sıra siyah desenli beyaz bir denetleyiciye sahip.

GPU’ya gelince, PS5’ler etkileyici bir 10.28 teraflop ortaya koyuyor. GPU, 2,23 GHz’lik bir kapta çalışan 36 bilgi işlem birimine sahiptir. PS4’ün GPU’su, 800MHz’de çalışan 18 işlem birimi ile 1.84 teraflop mevcuttu. Bu durumda PS5 ile birlikte verilerin iletim hızı 5GB/saniye seviyesini bulacak.

Radeon’un Navi ailesinin özel bir çeşidi olan GPU olduğunun altını çizelim. PS5, bir önceki jenerasyondan çok daha hızlı olacak. Esas SSD seçim nedeni ise hız değil, oyun yapımcılarına serbestlik vermek. Böylece oyuncuların da daha rahat hareket edebilmesi sağlanacak. Yamalar daha hızlı inecek. 16 GB GDDR6 RAM ile gelecek. Oyunlar ve yayınlar 100 kat hızlı olacak. Ayrıca en sevilen özelliklerden biri de geri dönüklülük olayı.

PlayStation 5 özellikleri

  • İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz
  • Ekran kartı (GPU): 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • Ekran kartı mimarisi: Özel RDNA 2
  • RAM: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • RAM bant genişliği: 448 GB/sn
  • Depolama: 825 GB SSD
  • IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)
  • Ek hafıza: NVMe SSD Slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

PlayStation 5’in İlk Oyunları Belli Oldu!

PlayStation 5 Özel Etkinliği Önümüzdeki Hafta Olacak: İşte Etkinlik Tarihi

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu