Tiktok Takipçi Satın Al

Şizofreni Hastalığında Büyük Bir Tedavi Gelişmesi Paylaşıldı

Şizofreni her 100 insandan 1’inde görülebilen ciddi bir akıl hastalığıdır. Genelde şizofreni hastaları motivasyon eksikliği, sosyal izolasyon ve duyguları tecrübe edememe gibi negatif semptomlar yaşamaktadırlar.

Her ne kadar bu negatif semptomlar antipsikotik ilaçlarla minimize edilse de, henüz kesin bir tedavisi yoktur. Ayrıca , sadece İngiltere’de 2026’ya şizofreninin sağlık hizmetlerinin 6,5 milyar sterline ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, şizofrenide beyin kimyasını etkileyen bu değişimlerin doğası bilinmiyordu.


Mu-opioid reseptörler (MOR) beynin striatum bölgesinde bulunuyor. Bu bölge zevk ve ödül hissini tecrübe etmemizde hayati bir rol oynar. İnsan vücudu kendi doğal uyuşturucusunu üretir, beyinden salgılanan endorfin de bunlara dahildir. Bu hormonlar salgılandığında acı veya stresi azaltarak mutluluk verir. MORlar ise vücuttan doğal olarak salgılanan bu opioid moleküllerine bağlanarak, giderek yükselen bir sinyal verir. Bu da ödül arayışı ve yiyeceklerin lezzetini arttırma gibi motivasyon yükselmesine neden olur. İşin ilginç yanı ise şizofreni de ölüm sonrasında, striatumda MORlar azalmış olduğu görüldü. Öyle ki, bu reseptörlerin kişi yaşarken yükseldiği veya şizofrenideki negatif semptomlar dolayısıyla azalabileceği bilinmemekteydi.

PET Taramaları MOR Sistemini Aydınlattı

MRC LMS’den Psikiyatrik Görüntüleme grubu tarafından yapılan son beyin taraması araştırmasında MOR sisteminin, şizofreni hastalarında görüntülenen negatif semptomlarla nasıl ilişkilendirildiği Nature Communications dergisinde yayınlandı. Böylece ilk kez bu araştırmada, beynin striatum bölgesinde MOR reseptör seviyelerinin nasıl önemli ölçüde azaldığı gösterildi. Böylece, MOR sistemi stimülasyonu yoksunluğunda, şizofreni hastalarının beyninde nasıl negatif hisler tecrübe ettiğini ortaya kodu.

Ayrıca bu araştırmada araştırmacılar yeni bir analiz metodu kullanarak, MORların beyinle nasıl bağlantılı olduğunu tahmin edebildi.

LMS ve Cambridge Üniversitesi Hastanesi’nden Radyoloji Akademik Klinik Üyesi Dr. Abhishekh Ashok, yapılan bu çalışma hakkında şöyle dedi, ” Şizofreni negatif semptomları hastalarda büyük sıkıntılara yol açsa da, halen onaylanmış bir tedavisi yok. Çünkü beyin kimyasındaki değişikliklerin negatif semptomlara katkısı bilinmiyordu.Bu PET taraması ile spesifik beyin ağındaki kimyasalların değişimi ve bunların negatif semptom geliştirmeye katkısı ortaya kondu. “

Bu analiz şizofreni hastalarında MOR reseptörü kaynaklanabileceğini ortaya koydu. Normalde bu ilişki daha çok , serebello-talamo-kortikal ağ olarak söylenir. LMS Psikiyatrik Görüntüleme grubu şefi ve araştırmanın kıdemli yazarı Oliver Howes, bu araştırmadaki sonraki adımlardan şöyle söz ediyor; “Artık şizofreni için tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç var. Elde edilen bu bulgular yeni bir tedavi geliştirmede bize yardımcı olabilir. “ Umarız bu yeni bulgular ışığında şizofreni için yeni bir tedavi geliştirilebilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu