Tiktok Takipçi Satın Al

Sizi Güvende Tutacak İnternet Güvenliği Tavsiyeleri

İnternet özellikle son 15 yıldır hayatımızın her noktasında varlık gösteriyor diyebiliriz. Yaptığımız işten, sevdiklerimizle ettiğimiz sohbetlere, oynadığımız oyunlara kadar hepsinde bir noktada internete bağlıyız. Fakat burada unutmamak gereken bir nokta var. İnternet, bize bu kadar fayda sağlarken aynı zamanda bir takım güvenlik sorunları yaşamamıza neden olabilir. Sonuçta internet demek veri transferi demektir. Kişisel ve değerli bilgilerimizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine engel olmak için maksimum çaba sarf edilmelidir. Aksi halde maddi ve manevi kayıplar yaşanabilir. Bu yazıda, bu tip tehlikelerden korunmanızı sağlayacak bazı tavsiyeler bulacaksınız.

Şifrelerinizi Dikkatli Şekilde Belirleyin


Sizi Güvende Tutacak İnternet Güvenliği Tavsiyeleri

Daha komplike tavsiyelere geçmeden önce, internet kullanan herkesin uygulayabileceği, basit fakat etkili bir tavsiye ile başlamakta fayda var. Basit gibi görülen ve çok önemsenmeyen bazı adımlar, aslında güvenliğinizi sağlama konusunda sandığınızdan çok daha etkilidir. Bunların başında da şifre güvenliği gelir. Üye olmak için kendinize bir şifre belirlemeniz gereken sitelerde şifre seçerken tahmin edilebilir şifreler seçmekten uzak durun.

  • Doğum tarihiniz, okul numaranız gibi çevrenizdeki insanların bildiği şeyleri şifre olarak seçmeyin.
  • Bir şifreyi birden fazla sitede kullanmayın. Bunu yaptığınızda eğer bir sitedeki şifreniz öğrenilirse tüm şifreleriniz öğrenilmiş olur.
  • Zor kombinasyonlar seçin. Şifrelerinizde büyük harf, küçük harf ve özel karakterleri birlikte kullanın.

Güvenli Bağlantılar Kullanın

Aslında bir internet sitesi, size güvenli olup olmadığını çok basit ve anlaşılır şekilde söyler.  Bunun için sadece adres çubuğuna bakmanız yeterli olacaktır. Bir web adresinin başında eğer “HTTPS” ibaresi görüyorsanız o sitenin uçtan uça şifreleme yaptığını anlayabilirsiniz. “HTTP” protokolünün sonuna gelen “S” ibaresi “security” yani güvenlik kelimesini temsil eder. Bu nedenle, gezindiğiniz sitenin bu protokolü kullanıp kullanmadığına dikkat ederek güvenlik seviyenizi artırabilirsiniz.

VPN Kullanın

İnternet kullanırken güvende ve anonim kalmanın en bilindik yolu olarak VPN kabul edilir. VPN, internete bağlanırken sizin kimliğiniz olarak kabul edebileceğimiz IP adresini gizlemenizi ve anonim olarak internette gezinmeye devam edebilmenizi sağlar. İnternette dolaşırken ıp adresim nasıl gizlenebilir diye soruyorsanız VPN en doğru ve kolay cevap olacaktır. VPN kısaca, IP adresinizi uzak ve özel olarak ayarlanmış bir sunucuya yönlendirerek gizlemenizi sağlar.  Böylece internete hangi konumdan girdiğinizi gizleyip anonim kalabilirsiniz. İnternette güvenliği artırmanın basit ve kullanışlı bir yöntemidir.

Her Wi-Fi Bağlantısına Güvenmeyin

Kablosuz internet ağları, yani başka bir deyişle Wi-Fi, internet kullanımını çok kolay hale getiren bir opsiyondur. Fakat bir takım güvenlik riskleri taşıdığını unutmamak gerekir. Özellikle iş için kullandığınız bilgisayar veya mobil cihazlar ile ya da kişisel verilerinizin saklı olduğu cihazlar ile tanımadığınız internet ağlarına bağlanmayın. Güvenli olmayan bir Wi-Fi ile internete girmek verilerinizi açığa çıkarabilir.

Her Bağlantıya Tıklamayın

Hackerların bilgi çalmak ve erişim sahibi olmadıkları ağlara sızmak için en sevdikleri yöntemlerden biri de fake yani sahte bağlantılar oluşturmaktır. Bu yöntemle hem kişisel bilgilerinizi çalabilir hem de sizi maddi zarara uğratabilirler. Örnek vermek gerekirse, halihazırda kullanmakta olduğunuz bir sitenin bir benzerini açıp, linki size gönderebilirler. Linki kontrol etmeden tıklarsanız sahte siteye yönlenirsiniz ve şifrenizi de girdiğinizde kişisel bilgileriniz hackerların eline geçmiş olur. Ya da işyerindeki bir arkadaşınız ya da yöneticiniz adına fake bir hesap açıp gönderdikleri bir linke tıklamanızı isteyebilirler. Bunları da genelde, sitenin ya da maili atan hesabın isminde, ilk bakışta fark edilmeyecek küçük değişiklikler yaparak denerler. Bu nedenle, şüpheli, garip bir mesaj ya da mail aldığınızda dikkatli olun, mail adresini, linkteki sitenin adresini, maili gönderen kişinin adı ve soyadını iyice okumadan hiçbir bağlantıya tıklamayın.

Bu basit yöntemleri uygulayarak internetteki yolculuğunuzu çok daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu