Tiktok Takipçi Satın Al

SIM Kartlardaki Büyük Tehlike: SIMJACKER

Siber güvenlik araştırmacıları telefonlarda kullanılan SIM kart üzerinde daha önce keşfedilmemiş kritik bir güvenlik açığı keşfettiler. Bu güvenlik açığından yararlanan saldırganlar, SIM kartlardaki güvenlik açığını kullanarak cep telefonlarını birer zombi haline getirip çeşitli saldırılar ve casusluklar yapabilmektedirler.

SIM Kartlardaki Büyük Tehlike: SIMJACKER

SimJacker olarak adlandırılan güvenlik açığı, yerleştirilen yazılımın bir parçası olan SIMalliance Toolbox Browser üzerinde bulunmaktadır. S@TBrowser olarak belirtilen tarayıcı, SIM Tool Kit’in bir parçası olup eSIM dahil birçok SIM kartına takılan ve mobil operatörlere bazı hizmetleri ve abonelikleri sağlaması için tasarlanmış bir uygulamadır. Ayrıca kısa mesaj gönderme, çağrı ayarlama, tarayıcı başlatma, yerel veri sağlama, komut çalıştırma ve veri gönderme gibi birçok STK talimatları içerdiği için herhangi bir cihaza SMS gönderilerek tetiklenebilir. Ek olarak, yazılım cep telefonlarda zararlı komut çalıştırmak için ortam sunmaktadır.


Saldırganın düzenlemiş olduğu kötü amaçlı bir SMS’in sıradan bir GSM modem üzerinde hedefe gönderilmesiyle, hedef cihazın konum bilgisi ve IMEI bilgilerinin elde edilmesine, hedef adına sahte mesajların atılmasına, dolandırıcılık yapılmasına, kötü amaçlı web sayfaları açmaya zorlayarak zararlı yazılımların yayılmasına, SIM kartı devre dışı bırakarak DOS saldırısının yapılmasına ve sistem üzerinde kontrolün saldırganın eline geçmesine neden olunabilir. Ayrıca saldırı sırasında kullanıcı herhangi bir saldırının olup olmadığını bilmemektedir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu