Tiktok Takipçi Satın Al

Klavyede Şapkalı A Nasıl Yapılır? (âÂ)

Bugün sizlere klavyede şapkalı A nasıl yapılır sorusunu detaylı olarak anlatıyoruz. Detaylar makalemizde… İşte şapkalı a yapma yöntemleri;


Türkçe’de kimi zaman kaldırıldığı haberleri ile gündeme gelen şapkalı a işareti aslında hiç kaldırılmadı ve kullanımına devam ediliyor. Özellikle akademik bir yazı hazırlarken insanlar şapkalı a, harfine ihtiyaç duymaktadırlar. Bugün sizlere klavyenizde şapkalı a harfini nasıl yapacağınızı göstereceğiz, oldukça basit bir işlemle şapkalı a işaretini yapabilirsiniz.

Klavyeden şapkalı a harfini yapmak için ilk olarak “Shift” tuşuna basılı tutarken klavyenizden “3” rakamına basın, bu aşamada ekranınızda herhangi bir değişim olmayacak, “3” tuşuna bastıktan hemen sonra “a” harfine basın, daha sonrasında ekranınızda şapkalı a harfi oluşacaktır. Şapkalı a harfi oluşturmak için izlenmesi gereken yol bu kadar basit.

Büyük A harfini şapkalı olarak yapmak içinse yine “Shift” tuşuna basılı tutarken klavyenizden “3” tuşuna basın, yine ekranınızda bir değişim olmayacak, elinizi “Shift” tuşundan çekmeden A harfine basın. İşlem bu kadar, A tuşuna bastıktan sonra ekranınızda büyük A’nın şapkalı hali oluşacaktır. Aynı yöntemleri şapkalı olarak kullanılan diğer harfler içinde kullanabilirsiniz.

Alt Kodu İle Şapkalı A Yapma – Ââ

Yukarıda yer alan yöntemlerin yanı sıra basit bir kod ile de şapkalı a yapabilirsiniz. İzlemeniz gereken yol haritası oldukça basittir.

  • Küçük â: Klayvenizdeki “Alt” tuşuna basılı tuttuğunuz sırada 0226 yazarak şapkalı â harfini oluşturabilirsiniz.
  • Büyük Â: Yine klavyenizde “Alt” tuşuna basılı tuttuğunuz sırada 0194 yazarak şapkalı büyük  elde edebilirsiniz.

Kopyalamak

İsternesiniz bu yazı içersinde yer alan şapkalı büyük  ve â işaretlerini kopyalayarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Klavye türünüz Q veya F olması fark etmiyor, aynı yöntemle her iki klavyedede de şapkalı â yapabilirsiniz.

Karakter Eşlem Yöntemi

Eğer klavyenizde sorun varsa ve işaretleri yapmakta zorlanıyorsanız Karakter Eşlem programı size yardımcı olabilir. Başlat’a, “Karakter Eşlem” yazarak arattıktan sonra karşınıza çıkan programı başlatın, daha sonrasında tüm karakterlerin bulunduğu bir arayüz açılacak, buradan büyük veya küçük a harfini kopyalarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu