Tiktok Takipçi Satın Al

Samsung, 1.3 Kat Daha Hızlı Performans Sağlayan LPDDR5X DRAM’ı Duyurdu

Samsung, LPDDR5X DRAM'ı Duyurdu

RAM, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar söz konusu olduğunda, daha da önemli bir rol üstleniyor. Bu nedenle çeşitli üreticiler, performansı daha sorunsuz hale getirmesi gereken yeni bellek teknolojileri üzerinde çalışıyor.


Güney Kore’nin en popüler teknoloji şirketi Samsung, mobil cihazlar için dünyanın ilk LPDDR5X DRAM yongasını duyurdu. 14nm fabrikasyon süreci kullanılarak yapılır. Performansa gelince, LPDDR5 DRAM’e kıyasla 1,3 kat daha hızlı performans ve %20 daha düşük güç tüketimi sunabiliyor.

Samsung’un dediği gibi, yeni LPDDR5X DRAM yongası 16 GB’a kadar kapasite sunuyor. Ama kombinasyon halinde kullanılabilir. Bu anlamda her bir bellek paketi maksimum 64 GB kapasiteye sahip olabilir. Veri aktarım hızı 8.5Gbps’ye ulaşabilir. Bu, LPDDR5’in 6.4Gbps hızından 1,3 kat daha hızlıdır. Mobil cihazlar için bir bellek çipi olarak, bu yeni çipi önümüzdeki yıl akıllı telefonlarda, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda görmeliyiz. Gelişe gelince, Samsung daha sonra daha fazla ayrıntı sağlayacak.

Yeni LPDDR5X DRAM yongasını tanıtırken, Samsung Electronics’te DRAM Tasarım Ekibi Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Başkanı SangJoon Hwang şunları söyledi: hızlı büyük ölçekli veri işleme, hızla genişlemektedir. LPDDR5X’imiz, yüksek performanslı, düşük güçlü belleğin kullanımını akıllı telefonların ötesine taşıyacak ve sunucular ve hatta otomobiller gibi yapay zeka tabanlı uç uygulamalara yeni yetenekler getirecek.”

Samsung, 1.3 Kat Daha Hızlı Performans Sağlayan LPDDR5X DRAM'ı Duyurdu

Galaxy S22, LPDDR5X DRAM’ı Tanıtacak mı?

Yaklaşan Galaxy S22 serisinin bu teknolojiyi piyasaya süreceği konusunda bazı varsayımlar olsa da , bu daha az mümkün. Mesele şu ki, son raporlar Samsung’un Şubat ayında piyasaya sürmeyi planladığını gösteriyor. Aynı zamanda Galaxy S22 modellerinin daha erken piyasaya çıkması bekleniyor.

Ancak yeni LPDDR5X DRAM’in Samsung Galaxy S22 Ultra ile birlikte gelebileceğine dair bir tez var. Oldukça gerçekçi geliyor çünkü Ultra modeli daha sonra gelmeli. Samsung Galaxy S22 serisine geri dönersek, her zamanki gibi iki varyant olacak. Bunlardan biri kendi Exynos 2200 yongasıyla gelirken, diğer model Qualcomm Snapdragon 898 SoC ile gelecek. Ayrıca seride 50 MP ISOCELL GN5 birincil kamera bulunacak. Ancak serinin en büyük öne çıkanları Galaxy Note 20 Ultra’ya benzer tasarımı, S Pen yuvası ve büyük kapasiteli pili olacak.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu