Tiktok Takipçi Satın Al

Samsung Exynos 980 İşlemcisi Tanıtıldı

Samsung, ilk 5G entegre mobil yonga seti olan Exynos 980’i duyurdu. Şirket daha önce 5G özelliklerine sahip bir yonga setini açıklamış olsa da, modem doğrudan işlemciye entegre edilmemişti.

Yine de Exynos 980’de 5G modem, çipin içine entegre edildi, böylece güç tüketimi azaldı ve ayrıca cihazın içindeki kullanılabilir alan artırıldı.


Samsung Electronics’teki System LSI pazarlama başkan yardımcısı Ben Hur, “Geçen yıl 5G modemimizin tanıtımıyla birlikte, 5G devriminde otomobil sürüyor ve mobilite konusunda bir sonraki adıma imza atıyor” dedi. “5G’ye entegre Exynos 980 ile Samsung, 5G’yi daha geniş bir kullanıcı kitlesine daha erişilebilir hale getirmeye zorluyor ve mobil 5G pazarında yeniliklere öncülük etmeye devam ediyor.”

Çip, 8nm FinFET işlemine dayanıyor ve 3.55Gbps’ye kadar indirme hızını destekliyor. Ayrıca, WI-Fi 6, Bluetooth 5.0 ve 4K videoları 120fps’de kodlayan ve kodunu çözebilen yeni bir MFC’yi desteklemekte. Exynos 980’deki NPU, AI, kamera ve AR ile ilgili görevlerde 2,7 kat performans iyileştirme sağlar. Yükseltilmiş ISS, 108MP’ye kadar kamera sensörlerini ve beş taneye kadar bireysel sensörü destekler. Aynı anda üç sensördeki fotoğrafları da işleyebilir.

https://youtu.be/hsNEjFaYcXk

Exynos 980, Samsung‘un iki yüksek performanslı Cortex-A77 çekirdeği ve altı adet güç tasarruflu Cortex-A55 çekirdeği içeren birinci sınıf bir orta sınıf çiptir. Ayrıca, gelişmiş oyun performansı için Mali-G76 MP5 GPU ile birlikte gelir.

Exynos 980 bu yılın sonuna kadar seri üretime giriyor, bu da gelecek yıldan itibaren cihazların içinde kullanılabileceği anlamına geliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu