Tiktok Takipçi Satın Al

Sam Altman, OpenAI’dan Ayrılmasının Ardından Microsoft’a Katıldı

Microsoft, eski OpenAI CEO'su Sam Altman'ı işe aldı. OpenAI kurucu ortağı Greg Brockman da yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek için Microsoft'a katılıyor.

OpenAI kurucu ortağı Greg Brockman da yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek için Microsoft’a katılıyor. Yapay zeka şirketi OpenAI’nin eski CEO’su Sam Altman, işine dönemeyeceği ve ikinci geçici yerine getiren kişiyi atadıkları bir notta çalışanlara bildirildi.

Ancak saatler sonra Microsoft, Mr. Altman ve OpenAI’nin başkanı ve şirketin kurucu ortağı Greg Brockman’ı işe alacaklarını duyurdu.  Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Pazartesi günü erken saatlerde duyurduğu habere göre, eski OpenAI CEO’su Sam Altman ve Başkanı Greg Brockman, şirketin yeni yapay zeka araştırma birimini yönetmek üzere Microsoft’a katıldı. Bu duyuru, Altman’ın OpenAI’nin yönetim kurulu tarafından beklenmedik bir şekilde görevden alınmasıyla başlayan drama dolu bir hafta sonunun ardından geldi.


Nadella, X platformunda yayımladığı bir gönderide, Altman ve Brockman’ın “meslektaşları ile birlikte” Microsoft’ta “yeni bir ileri seviye yapay zeka araştırma ekibi” yöneteceğini belirtti. Bununla birlikte, Microsoft CEO’su, şirketin OpenAI ile olan ortaklığına “bağlı” kaldığını ve “ürün yol haritamıza güven duyduğumuzu” söyledi.

Sam Altman, OpenAI'dan Ayrılmasının Ardından Microsoft'a Katıldı

Nadella’nın gönderisine Altman, basitçe “misyon devam ediyor” diyerek tepki verdi, ancak Brockman henüz yorum yapmadı. Nadella’nın gönderisi, Altman ve Brockman’ın yanı sıra diğer eski OpenAI çalışanlarının da katılacağını, ancak kimlerin olduğunu belirtmedi.

Nadella’nın açıklaması, Altman’ın CIO olarak görev yapacağını belirtirken, takımın “GitHub, Mojang Studios ve LinkedIn” gibi diğer Microsoft sahipliği kuruluşlarıyla aynı şekilde faaliyet göstereceğini söyledi.

Nadella’nın duyurusu, Cuma günü Altman’ın şirket yönetimi tarafından beklenmedik bir şekilde OpenAI’den çıkarılmasıyla başlayan ve şirketten ayrılmasıyla sonuçlanan drama dolu bir hafta sonunun ardından geldi. Yönetim kurulu, bir basın açıklamasında, Altman’ın yönetimle “tutarlı bir şekilde iletişimde samimi olmadığı” sonucuna varılan bir inceleme sonucunda bu kararı aldığını belirtti ve Altman’ın “OpenAI’yi daha fazla yönetme becerisine güven duymadığını” ekledi.

Aynı gün, OpenAI Başkanı ve Kurucu Ortak Greg Brockman, yönetimin kararına tepki olarak şirketten ayrıldığını duyurdu. Önemli OpenAI yatırımcıları, Altman’ı yeniden görevlendirmek için Microsoft ile son dakika bir müdahale girişiminde bulundu. Ancak Pazar günü şirketin yönetim kurulu, eski Twitch CEO’su Emmet Schear’ı Altman’ın yerine geçmesi için atadı.

Microsoft’ın mevcut yapay zeka hizmetlerinin birçoğu, Bing Chat, Windows Copilot, Github Copilot gibi, OpenAI’nin teknolojisi üzerine kuruludur. Altman ve Brockman’ın Microsoft’a alınmasıyla birlikte, yerinde yedekler oluşturulması veya tamamen farklı bir şey üzerinde çalışılıp çalışılmayacağı belirsizdir. Nadella’nın gönderisinde, şirketin OpenAI’ye hala güvendiği ve Emmett Shear ve OAI’nin yeni liderlik ekibini tanımaktan ve onlarla çalışmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Tuğrul Gökçe Kızıl

Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi. Teknoloji ve oyun tutkunu! Ayrıca LEGO yapar ve bozar...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu