Tiktok Takipçi Satın Al

Sağlık Turizmi Aracı Kurum Yetki Belgesi

Gerek termal tesisleri gerekse konusunda uzman ve iyi yetişmiş doktorlarının sunduğu imkanlar neticesinde Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeden insanlar tedavi olmak ya da estetik operasyonlar yaptırmak için ülkemize gelmektedir. Gelen müşterilerin konaklamasına yardımcı olmak, onların ulaşımını sağlamak ve giriş çıkış işlemlerine yardımcı olmak konusunda ise aracı kurumlar yardımcı olmaktadır.

İşte bu kurumların en iyi şekilde hizmet vermesi ve dolandırıcı şirketlerin elenebilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından kurumlar denetlenmekte, şartlara haiz olanlara ise yetki belgesi verilmektedir. Bu kurumlar yabancı uyruklu kimselere hizmet verdiklerinden dolayı müşterilerin sorunlarını anlayabilecek ve onları yönlendirebilecek dil yeterliliğine sahip personellerin kurum tarafından istihdam edilmiş olması büyük önem arz etmektedir.

Sağlık Turizmi Aracı Kurum Yetki Belgesi Nedir


Profesyonel bir şekilde hizmet verebilecek yeterliliğe sahip olan aracı kurumlara tanımlanan yeterlilik belgesi sağlık kurumlarının müşterilerine yardımcı olması için seçecekleri firmaları doğru şekilde belirlemelerinde olanak veren bir unsurdur. Bu belgeye sahip olan kurumların yurtdışından gelen müşterileri en iyi şekilde ağırlayabileceği kanıtlanmış olur. Ayrıca bu kurumlar denetime tabii tutulduğundan dolayı olası bir aksi durumda yetki belgeleri iptal edilir.

Gerekli görülen durumlarda ya da müşteriden gelen şikayetler durumunda ise kuruma gereken cezalar kesilir. Ayrıca bu yetki belgesi verilen aracı kuruluşlar bilgi gizliliği konusunda hassas bir şekilde davranmayı başarabilen kurumlardır. Eğer sağlık kuruluşları bu kurumlarla anlaşırlarsa müşterilerinin güvenliğini de sağlamış olurlar.

Sağlık Turizmi Nedir

Son dönemlerde ülkemizde ki yükselen trend olan sağlık turizmi farklı ülkeden kimselerin tamamlayıcı, koruyucu ya da rehabilite etmeye yönelik tedavileri almak için başka ülkelerin sağlık kurumlarına gitmelerine denilmektedir. Globalleşen dünya ile birlikte artık yaşanılan bir hastalık karşısında o konuda uzmanlaşmış sağlık kurumlarına sahip ülkelere gitmek artık sık sık görülen bir durumdur.

Hastalara bu noktada aracı kurumlar destek vermekte ve onların üst düzey hizmet almalarına yardımcı olmaktadır. Sağlık turizmi hastaların daha iyi bir tedavi almasını sağladığı gibi ülkeler içinde önemli bir gelir kaynağıdır. Ülkemizde özellikle saç ektirme ve estetik operasyonlar için her sene binlerce turist gelmektedir.

Sağlık Turizmi Çeşitleri

Sağlık turizmi çeşitlerine baktığımızda ilk sırada termal turizmin olduğu görülmektedir. Ülkemiz gibi iyileştirici çamur havzalarına, şifalı sulara sahip ülkeler cilt sorunları yaşayan ya da dinlenip, enerjisini yeniletmek isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir. Yine medikal amaçlı yapılan seyahatlerde oldukça revaçtadır. Çünkü her ülkede her konuda uzman bulmak her zaman mümkün olmamaktadır.

Böyle durumlarda spesifik belirli bir konu üzerine yoğunlaşmış hatta bu konuda hastalara yardımcı olmak için klinik oluşturmuş doktorlardan tedavi görmek için insanlar seyahat etmektedir. Bunun yanında yaşlı kimselerde onların konforu düşünülerek özel olarak kurulmuş kliniklerde hem tedavilerine devam edip hem de kliniğin imkanlarının tadı çıkarabilmektedir.

Aracı Kurum Yetki Belgesi Nasıl Alınır

Aracı kurum olmak için yetki belgesi almak isteyenler bu belgeleri almak için USHAŞ yani uluslararası sağlık hizmetleri kurumuna başvuruda bulunmalıdır. Genelde ön başvuru için kurumun internet sitesine girip online şekilde bu talebinizi dile getirmek yeterli olmaktadır. Yaklaşık 1 haftalık süre içerisinde kurumların talepleri incelenir ve aracı kuruma randevu verilir.

Randevu günü geldiğinde aracı kurum ondan istenilen belgelerle birlikte randevuya katılır. Bazı durumlarda aracı kurumdan ek belgelerde istenebilmektedir. İşte bu belge trafiğinden sonra aracı kuruma denetim için gün verilir. Genelde denetim belgelerin iletilmesinden 15 gün içinde yapılır. Eğer kurumun eksiklikleri varsa bunları tamamlaması için 6 ay kadar süre verilir. Kurum eksiklikleri tamamlarsa yetki belgesi verilir.

Aracı Kurum Yetki Belgesi İçin İstenen Belgeler

Aracı kurum olmak isteyen şirketlerin öncelikle A grubu işletme belgesine sahip olması gerekmektedir. Şirketi temsil eden kimselerin imza sirkülerinin de sunulan belgeler arasında yer alması gerekmektedir. Şirketin vergi levhasının da belgeler arasında olması şarttır. Aracı kurumların müşterileri yönlendirebilmesi için yabancı dil yeterliliğine sahip olması şarttır.

Bu nedenle en az 2 personelin dil sınavlarından alınmış sınav sonuçları yer almalıdır. Yine kurumun kesintisiz bir şekilde yabancı dilde hizmet verebileceğiniz kanıtlayabilmesi zorunluluklar arasında yer almaktadır. Bunlar haricinde kurumun resmi olduğunu kanıtlamak için ticari sicil tasdiknamesi gibi çeşitli belgeleri ibraz etmesi de gereklidir.

Aracı Kurumların Taşıması Gereken Nitelikler

Aracı kurumların işlerini gerektiği gibi yapabilmesi için farklı özellikleri bünyesinde birleştirebilmiş olması bir zorunluluktur. Öncelikle kurumların en az kendileri kadar kaliteli şekilde hizmet veren konaklama kuruluşları ile anlaşmalı olması şarttır. Müşterilerin taşınması için kullanılan araçlar konforlu ve gereken güvenlik şartlarına haiz olmalıdır. Aracı kurumlarda gelişmiş bir altyapı oldukça önemlidir.

Bunun için arka planda çalışan ve müşterilerin organizasyonlarını gerçekleştiren müşteri temsilcilerinin konusunda eğitimli olması oldukça önemlidir. Temsilciler hem hastaları doğru bir şekilde bilgilendirip onları sorunsuz bir şekilde yönlendirebilmeli hem de randevuların oluşturulması ve araçların yönlendirilmesi, müşteriler için oda tahsisi konularında hızlı ve eksiksiz bir iş çıkarabilmelidir. Çünkü yapılan her hata şirketin itibarını zedeleyecektir.

Aracı Kurum Yetki Belgesinin Önemi

Sağlık turizminin öneminin her sene artmasından dolayı bu konuda kaliteli hizmet veren kurumların sayısının artması da bir gereklilik halini almıştır. Bu nedenle aracı kurumların sayısının artması için her sene farklı teşvikler verilmektedir. Aracı kurum yetki belgesinin artmasıyla beraber dolandırıcı ve işinde uzman olmayan kurumların sayısı azalacak ve sağlık kurumlarına daha fazla seçim yapma imkânı doğacaktır.

Yetki belgesi demek standart oluşturmak anlamına gelmektedir. Kurumlar yetki belgesi alabilmek için personellerini eğitmekte ve kurumlarının eksikliklerini tamamlayarak hizmet kalitelilerini yükseltmektedir. Bu şekilde yetki belgesi olan kurumlar sayesinde gelen turistler gördükleri hizmetten memnun olmakta ve ülkemizin bu sektörde ki itibarı da artmaktadır. intclinics.com aracılığıyla kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz! Özellikle IntClinics sayesinde nitelikli bir sağlık turizmiyle tanışabilirsiniz!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu