Tiktok Takipçi Satın Al

Rusya’nın Koronavirüs Aşısının İlk İki Aşamasının Sonuçları Yayınlandı

Koronavirüse karşı Rus aşısının denemelerinin ilk iki aşamasının sonuçları yayınlandı.

76 gönüllü üzerinde yapılan “Sputnik V” testi, her iki aşının da güvenli olduğunu ve vücudun yeni tip koronavirüse karşı antikorlar üretmesine neden olduğunu gösteriyor.


Rus bilim insanları, Sputnik V anti-koronavirüs aşısının iki farklı formunun klinik denemelerinin ilk iki aşamasının ön sonuçlarını yayınladılar. Testler 76 gönüllü üzerinde gerçekleştirildi ve her iki aşılama türünün de insan sağlığı için güvenli olduğunu ve yeni tip koronavirüse karşı antikor geliştirmek için bağışıklıklarını sağladığını doğruladı. Deneylerin sonuçları Lancet’te yayınlandı.

İşte bilim insanlarının aşı ile ilgili yaptığı açıklamalar;

“Topladığımız veriler, rAd26-S ve rAd5-S adenovirüslerine dayalı heterojen aşıların hastalar için güvenli olduğunu ve ciddi yan etkilere neden olmadığını gösteriyor. Aşılar, gönüllülerin %100’ünde hümoral ve hücresel bağışıklık tepkisinin oluşmasına yol açarak daha fazla antikor üretmelerine neden oldu. Araştırmacılar, COVID-19 olan insanların kan plazmasındakinden daha fazla. ”

“Sputnik the V” olarak adlandırılan yeni tip koronavirüse karşı dünyanın ilk tescilli aşısı olma özelliğini taşıyor. Aşı, Merkez uzmanları tarafından geliştirildi. Gamalei, klinik denemelerinin birinci ve ikinci aşamaları Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşti.

Halihazırda bir dizi aşının geliştirildiği bir platforma dayanmaktadır. Sputnik V klinik araştırmalarının üçüncü, kayıt sonrası, aşaması 25 Ağustos’ta başladı.Aşı, iki farklı adenovirüs suşuna dayanan iki bileşenden oluşur – rAd26-S ve rAd5-S. Bilim adamları onları zayıflattı ve genomlarını, koronavirüs RNA’sının parçalarını insan hücrelerine gönderecek şekilde değiştirdiler. Bundan dolayı, ikincisi kabuğundan büyük miktarda protein üretir. Bu moleküller bağışıklık hücrelerine girer ve bu nedenle SARS-CoV-2’ye karşı antikor üretmeye başlar.

Rusya'nın Koronavirüs Aşısının İlk İki Aşamasının Sonuçları Yayınlandı

Koronavirüse çifte darbe

Aşı Logunov ve meslektaşlarının klinik deneyleri “Sputnik V” nin iki farklı versiyonu kullanılarak gerçekleştirildi. Gönüllülerin bazıları, dondurulmuş olarak saklanan adenovirüsler rAd26-S ve rAd5-S enjeksiyonlarını alırken, diğerleri ilacın kurutulmuş ( liyofilize ) formunu aldı . Aşının ikinci dozları, ilk enjeksiyondan yaklaşık beş gün sonra gönüllülere uygulandı. Hastanenin şubelerinden birinde donmuş aşı ile testler yapıldı. Burdenko ve Sechenov Üniversitesi’nde liyofilize edildi.

Gözlemler, her iki tip adenovirüsün ve her iki aşı varyasyonunun denemelere katılanlar için eşit derecede güvenli olduğunu gösterdi. Enjeksiyon yerinde ağrı veya ateş gibi bazı hafif yan etkiler geliştirdiler, ancak 42 günlük testin tamamında bilim adamları hastalar için yaşamı tehdit edebilecek herhangi bir sonuç kaydetmedi.

Genel olarak, aşının her iki formu da yaklaşık olarak eşit derecede etkiliydi: tüm gönüllülerin vücudunu koronavirüse  karşı antikorlar üretmeye zorladılar ve bağışıklık T hücrelerini bu tehdidi tanımaları için eğittiler. Bilim adamlarının yazdığı gibi, aşının ikinci dozu, Sputnik V’in etkinliğini önemli ölçüde artırdı: tek bir adenovirüs enjeksiyonu ile vücut, gönüllülerin yalnızca% 60’ında antikor üretmeye başladı.

Rusya'nın Koronavirüs Aşısının İlk İki Aşamasının Sonuçları Yayınlandı

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu