Tiktok Takipçi Satın Al

Rufus ile Windows USB Sürücüsü Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlere Rufus programı ile windows format USB sürücüsünün nasıl yapılacağını detaylı olarak anlattık. Detaylar makalemizde…

Rufus ile Windows USB sürücü nasıl yapılır sorusu, son yıllarda bilgisayarlara format atmak için USB bellek kullanan ya da kullanmak isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Günümüzde bilgisayara format atmak; oldukça kolaydır. Eskiden format atılabilinmesi için CD sürülerden yararlanılırdı ve bu işlemlerin uzamasına neden olurdu.


Fakat USB bellekler, aha kısa sürede ve daha pratik bir şekilde format atılabilmesine imkan tanımaktadır. Bunun yapılabilmesi için de USB belleğin format atmaya uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bunu sağlamanın yollarından bir tanesi de; Rufus seçeneğinden yararlanmaktır.

Rufus, USB belliğin format atımına uygun hale gelmesinde etkili olmaktadır. Piyasada Rufus dışında başka programlar da bulunmaktadır fakat en sık ve yaygın olarak kullanılan seçenek; Rufus’tur.

Rufus ile Windows USB Sürücüsü Nasıl Yapılır?

Rufus ile Windows USB Sürücü Hazırlama

Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle Rufus programı bilgisayara indirilmelidir ve daha sonra Rufus ile Windows USB sürücü nasıl yapılır sorusuna yanıt verilebilinmektedir. Burada, Rufus ile birlikte yüklenmek istenen Windows işletim sisteminin ISO dosyasına da ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bu gerekli dosyaların edinilmesinden sonra işlemler yapılabilinmektedir.

Öncelikle Rufus açılır, USB bilgisayara takılır ve Aygıt bölümünden kullanılacak olan USB belliğin adı seçilir. Yazdırılması istenen ISO dosyası açılır ve önyükleme seçimi yapılarak Seç tuşuna basılır. Daha sonra dosyanın sağlıklı olduğunun kontrolünün yapılması gerekmektedir ve bunun için önyükleme seçimi kutucuğunun yanında, yeşil renkte onaylama işaretin çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Eğer bir hata söz konusu değil ise Başlat seçeneğine basılır. Başlat seçeneğine tıklanması ile ekrana başka bir sayfa gelmektedir. Bu sayfada, USB içinde bulunan eski verilerin yok edileceği bilgisi yer almaktadır. Eğer USB bellek içinde bulunan verilerin yedeklemesi yapılmak isteniyorsa işlem iptal edilmelidir.

:: ISO Dosyası Açma ve Oluşturma Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu