RTÜK ve Netflix’ten Açıklama Geldi!

Bu sabah RTÜK denetimine girecek olan Netflix hakkında sosyal medya platformlarında çıkan bir çok haber ile çalkalanmıştı. Çok gecikmeden her iki taraf da bu konu hakkında açıklamalarını paylaşarak karmaşıklığa son verdi.

İnternet üzerinden yayın yapan platformların geçtiğimiz günlerde RTÜK tarafından artık denetime gireceğini kesinleştiren yasa yürürlüğe girmişti. Bu yasanın içinde bulunan platformları lisans başvurularını yapması gerektiği de yer alıyordu. Fakat bu sabah özellikle Twitter’da çıkan haberlere göre Netflix lisans için başvuru yapmadığı ve artık Türkiye pazarından çekileceği yönündeydi. Ancak RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin bir açıklama yaparak Netflix lisans için başvuruda bulunduğunu söyledi.


Bu açıklama sonrası ortaya çıkan spekülasyonlara son vererek haberleri yalanlamış oldu. Atılan tweet’le birlikte Netflix yanı sıra Blu Tv, Puhu Tv, Turkcell, Vodafone, Digiturk, Tivibu gibi sektörde etkili olan yayın platformlarınında arasında bulunduğu yaklaşık 600 üzeri lisans ve izin başvurusu yaptığı açıklandı.

İlgili Makaleler

Bu açıklama sonrası gözler Netflix çevrilmişti ve Netflix Türkiye sıcağı sıcağına açıklamasını paylaştı. İşte Netflix Türkiye açıklaması:

RTÜK ve Netflix'ten Açıklama Geldi!

Aylık geliri yaklaşık 45 milyon TL olan Netflix RTÜK’ün getirdiği yeni yasa gereği elde ettiği kazançtan RTÜK’e %0.5 oranında bir pay verecek. RTÜK’ün kazancı ise sadece Netflix’ten aylık 225 bin Türk Lirası olacaktır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu