Tiktok Takipçi Satın Al

Rpm nedir?

Bugün sizlere bilgisayar donanımlarında duyabileceğiniz RPM kelimesinden bahsedeceğiz. Detaylar makalemizde...

Donanım ve bilgisayar oyunlarıyla ilgili olanların hayatında daima yer alan Rpm, son zamanlarda arama motorlarında da en çok sorulan konulardan biri haline gelmiştir.


Peki, Rpm nedir bir fikriniz var mı? Bu yazımızda sizlere Rpm’nin ne olduğunu ve nasıl bir işleve sahip olduğunu anlatmaya çalıştık.

Böylece ileride eğer bilgisayar oyunlarına ya da donanım alanına ilgi duymaya başlarsanız, herhangi bir bilinmezlik içinde kalmamış olursunuz. Öncelikle belirtmeliyiz ki Rpm açılışı olarak ‘‘Revolutions per Munite’’ şeklinde belirtilir.

Türkçe hali ise dakikadaki devir sayı olarak bilinir. Peki, bu dakikadaki devir sayısını bilmek ne işe yarar ve nasıl bir kullanımı mevcuttur, gelin birlikte bakalım.

Rpm Hesaplaması

Dakikadaki devir sayısının nasıl hesaplandığını biliyor musunuz ya da Rpm hesaplaması nasıl yapılır konusunda bir fikriniz var mı? Rpm hesaplamasını anlayabilmek için öncelikle kullanıldığı alanları bilmek gerekir. Eğer daha önceden dikkat ettiyseniz genellikle Rpm karşımıza, fanlar ve sabit diskler aracılığı ile çıkar.

Buradan da anlaşılacağı üzere Rpm’ler dairesel bir mekaniğin dakikada kaç defa devir yaptığını bizlere belirtir. Bir fanın rpm’si ne kadar yüksekse o kadar iyi bilgisayarınızı soğutur da diyebiliriz.

Rpm nedir?

Bu bağlamda genellikle teknoloji ile ilgili olan kişiler ve ya oyuncular herhangi bir fan ve sabit disk alırken rpm değerine çok dikkat eder. Bu kavram karşınıza ‘‘1900 RPM’’ şeklinde farklı rakamsal veriler ile çıkar. Alacağınız ürünü tercih ederken Rpm hesaplamasını da dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Rpm Kullanım Alanları

Rpm kullanım alanları bakımından da oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor dersek, yanlış olmaz. Otomobil sektöründe, motorlarda, bilgisayar fanlarında ve sabit disklerde Rpm değerleri oldukça önemlidir. Böylece ürünü alacak kişiler, ürünün hız kalitelisini de bu Rpm özelliğinden anlayabilirler.

Rpm’si daha yüksek olan ürünler daha verimli ve hızlı işlev yaparlar. Bir örnek olarak sabit disklerden bahsedebiliriz. Rpm değeri daha yüksek olan bir sabit disk, diğerlerine göre daha hızlı bir çalışma sistemine sahip olur. Bu da verilerin elinize daha kısa sürede ulaşmasını sağlar.

Rpm nedir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu