Tiktok Takipçi Satın Al

Özelleştirilebilir RGB Renkli Arka Işıklar Apple Mac Klavyelerine Gelebilir!

Apple görünüşe göre aydınlatmanın ötesinde ilginç ve yenilikçi amaçlar için klavye arka aydınlatmasını kullanmanın yollarını arıyor.

Şirket kullanıcı geri bildirimi için klavye aydınlatmasından yararlanmak amacıyla ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne bir patent başvurusu yaptı.

Patentte Apple, arkadan aydınlatmalı klavyelerin yaygın olduğunu belirtiyor ancak klavyelerin “tuşların her biri için renk veya ton gibi aydınlatma düzenlerini dinamik olarak kontrol etme yeteneği sunmasının” olağandışı olduğunu da ekliyor ancak estetik amaçlı olmaktan ziyade Apple, dinamik olarak kontrol edilen klavye arka aydınlatmasının “gelişmiş kullanıcı deneyimi sağlamak” için kullanılabileceğini teorize ediyor.


Patent, kullanıcıların her anahtarı ayrı ayrı renk kodlayabildikleri bir sistemin kullanıcılara daha fazla geri bildirim sağlayabileceğini söylüyor. Bu, tuşların basıldığında aydınlanmasına veya farklı bir renge dönüşmesine neden olabilir.

İlginç bir şekilde, Apple’ın patenti dinamik aydınlatmanın klavyeler, fareler veya kontrol panelleri gibi fiziksel cihazlar için kullanılabileceğini ve teknolojinin bir iOS cihazındaki gibi dokunmatik ekranlı dijital klavyelere de uygulanabileceğini belirtiyor.

Patent ayrıca, tespit edilebilen ortam ışığına göre ayarlanan klavyeler de dahil olmak üzere mikro LED ışık kaynaklarının aydınlatmayla ilgili diğer kullanımlarını da kapsar.

Bu özelliklerden bazıları arkadan aydınlatmalı MacBook klavyelerinde bulunurken, Apple’ın şu anda arka plan aydınlatmalı herhangi bir masaüstü klavyesi yoktur.

Özelleştirilebilir RGB Renkli Arka Işıklar Apple Mac Klavyelerine Gelebilir!

Potansiyel Kullanım Alanları

Arkadan aydınlatmalı klavyeler günümüzde yaygındır. Apple daha önce hiç bir tane üretmemiş olsa da, piyasada özelleştirilebilir RGB aydınlatmaya sahip bir dizi klavye de var.

Bu RGB klavyelerin bazıları, kullanıcıların belirli tuşlara ayrı ayrı renk atamasına bile izin verir. Ancak, mekanik klavyeler gibi RGB klavyeler de Apple’ın geçmişte düşündüğü bir şey değil.

Geçerli Apple arkadan aydınlatmalı klavyeler genellikle tek bir beyaz renk kullanır ve bugün piyasadaki RGB klavyeler genellikle oyuncu veya Windows hedef pazarına yöneliktir.

Bununla birlikte, bu patentin önerdiği şey, Apple’ın bağımsız Klavyeler, yerleşik MacBook Pro klavyeler veya ekran iOS klavyeleri gibi gelecekteki klavyelerine renkli aydınlatma eklemeyi düşünüyor olabileceğidir.

Yeterince iyi olurdu, ancak Apple’ın RGB aydınlatma için daha pragmatik amaçlara sahip olduğu görülüyor.

İlk bakışta bu, Apple’ın profesyonel iş akışı tasarımı ile ilgili gibi görünüyor. Kullanıcıların kod tuşlarını ayrı ayrı renklendirebilmeleri, önemli anahtar gruplarına farklı renkler atamalarına izin verebilir.

Özelleştirilebilir RGB Renkli Arka Işıklar Apple Mac Klavyelerine Gelebilir!

Muhtemelen Final Cut, Logic veya Adobe suite gibi kısayol yoğun programlar için renk kodlu fiziksel klavye kapakları gördünüz. Bu daha az kalıcı ve daha özelleştirilebilir bir versiyon olacaktır.

Patentin amacının tamamen estetik olması muhtemel olmasa da, diğer kullanıcıların klavyelerine biraz pop vermek için renkli arka aydınlatmadan yararlanma şansı da var.

Bu gibi konularda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Bilgisayar Haberleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu