Tiktok Takipçi Satın Al

RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM nedir? RAM ne işe yarar? İnsanlar genellikle bilgisayarlar ve insan beyni arasında paralellikler kurar ve bazen bu uygun bir karşılaştırma.


Örneğin, hem beynin hem de bilgisayarın kısa ve uzun süreli belleği vardır. RAM, bir bilgisayarın kısa süreli belleğini depoladığı yerdir.

RAM Nedir?

RAM, Random Access Memory anlamına gelir ve daha önce bir diz üstü veya masaüstü bilgisayarı açtıysanız, onu gördünüz. Yukarıdaki resimde, masaüstü bilgisayarlar için modern RAM çubukları görüyorsunuz. Isı dağıtıcı işlevi gören şık bir kasaya sahiptirler. Bununla birlikte, yüksek güçlü bir hız aşırtmacı değilseniz, bu çoğunlukla görünüşle ilgilidir (ve kurulumlarını kolaylaştırmaktır.)

Bu arada dizüstü bilgisayarlar, alanla ilgili kaygılar çok önemli olduğundan, genellikle daha temel RAM çubuklarına sahiptir. Artı, şeffaf kenarları olan modern PC kasalarının aksine, insanlar dizüstü bilgisayarın içini nadiren görürler. Ancak, olabilir ısı yayıcılar ile (özellikle modellerini oyun için) dizüstü RAM olsun.

RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM Ne İşe Yarar?

Şimdi, bilgisayarınızın ana kartındaki bu çubukların sistem RAM’i olduğunu ve kısa süreli bellek olarak işlev gördüğünü biliyoruz, ancak bunların hepsi pratikte ne anlama geliyor?

Bilgisayarınızda bir metin belgesini açmak gibi eylemler gerçekleştirdiğinizde, bu dosyada bulunan verilere erişim gerektirir. Bu belge üzerinde çalışmadığınızda veya kaydet’e tıkladığınızda, bu dosyanın en son kopyası uzun süreli depolama için sabit sürücüye kaydedilir.

Bununla birlikte, dosya üzerinde çalışırken, en son veriler daha hızlı erişim için RAM’de saklanır. Bu, elektronik tablolar, metin belgeleri, web sayfaları ve video akışı için geçerlidir.

Sadece belge verileri de değil. RAM, uygulamaları ve bilgisayarınızın uğultusunu devam ettirmek için program ve işletim sistemi dosyalarını da depolayabilir. RAM, kısa süreli belleğin tek kaynağı değildir. Örneğin, bir grafik kartının kendi grafik RAM’i vardır ve işlemcinin daha küçük veri önbellekleri vardır. Yine de RAM, sistem tarafından aktif olarak kullanılan veriler için anahtar konumdur.

RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM Nasıl Çalışır?

RAM, işlemcilere ve bilgisayarınızın diğer kısımlarına benzer şekilde veri bitlerini temsil eden bir elektrik yükünü tutabilen küçük kapasitörler ve transistörlerden oluşur. Bu elektrik yükünün sürekli yenilenmesi gerekiyor. Aksi takdirde, kapasitörler çok hızlı şarjlarını kaybeder ve veriler RAM’den kaybolur.

Şarj bittiğinde verilerin bu kadar hızlı kaybolabileceği gerçeği, değiştirilen verilerin sabit sürücüye veya SSD’ye kaydedilmesinin neden bu kadar önemli olduğudur. Beklenmedik bir kapanma durumunda bu kadar çok programın otomatik kaydetme özelliklerine veya önbelleğe kaydedilmemiş değişikliklere sahip olmasının nedeni de budur.

Adli tıp uzmanları, özel koşullar altında RAM’den veri alabilirler. Ancak, çoğu zaman, bir dosya ile işiniz bittiğinde veya bilgisayarınız kapandığında, RAM’deki bilgiler kaybolur.

DDR Nedir?

Şu anda kullanılan en yaygın RAM biçimi DDR4’tür. Double Data Rate Synchronous Dynamic Random-Access Memory’nin (DDR SDRAM) dördüncü sürümüdür. “Çift veri hızı”, verilerin yalnızca bir kez değil, saat döngüsü başına iki kez aktarılabileceği anlamına gelir. Etkili bir şekilde, bellek bant genişliğini iki katına çıkardığınız anlamına gelir ve ayrıca verilerin RAM’e ne kadar hızlı taşınabileceğini ve RAM dışına taşınabileceğini belirtir.

DDR4’ten önce bilgisayarlar DDR3 kullanıyordu (sürpriz, sürpriz!). Bilgisayarların hala DDR3 RAM’i sallaması alışılmadık bir durum değil. DDR4 2014’ün sonlarında çıktı ve birkaç yıl sonrasına kadar en yaygın RAM türü haline gelmedi.

RAM çubukları, insanların uyumsuz farklı nesillerini karıştırmasını ve eşleştirmesini önlemek için “anahtarlıdır”. Örneğin yukarıda gösterilen RAM çubuğuna bakarsanız, alt satırda küçük bir bölme göreceksiniz. DDR4’te bu bölme farklı bir yerdedir, bu nedenle (diğer farklılıklarla birlikte) bir DDR3 çubuğunu bir DDR4 yuvasına yerleştirmeyi imkansız kılar.

RAM ayrıca iki tipte gelir: DIMM ve SODIMM. DIMM, masaüstü kule bilgisayarlarda ve sunucularda kullanılırken, SODIMM, dizüstü bilgisayarlar ve kompakt masaüstü bilgisayarlar gibi daha küçük cihazlarda kullanılır. Bazı önceden üretilmiş bilgisayarlarda (özellikle dizüstü bilgisayarlar) ayrıca doğrudan anakarta lehimlenmiş RAM modülleri bulunur. Durum bu olduğunda, yükseltmeyi pratik olmayan RAM çubukları yoktur.

RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar? RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar? RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu