RAM Belleklerdeki “CL” Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM belleklerde CL olarak geçen orijinal açılımı Column Address Strobe Latency olan bu kavram temel olarak ise bellekteki gecikme süresi olarak ifade edilmektedir.

Peki RAM CL nedir? Gecikme süresi ve bellek hızı arasında ise tamamen bir ters orantı durumu söz konuşur. Yani CL değeri ne kadar düşük olursa bellek hızı da o oranda artar, yine bu CL değerinin yüksek olduğu belleklerin hızı da çok daha düşük olur.

Bu noktada hızlı bir bellek için son derece önemli bir unsur olan bu değer özellikle hızlı bellek tercih edilecek durumlarda bakılması gereken ilk noktalardan bir tanesi konumundadır.

Bellek Hızı ve CL Değeri

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

CL değeri ile aynı zamanda frekans değeri arasında da bir ilişki mevcuttur, frekans ne kadar artarsa CL değeri de artar ve bu da belleğin yavaş çalışmasına neden olabilir.

Fakat önemli olan bir başka nokta ise mevcut bilgisayarın kapasitesi konusudur, bu seçilecek bellek türü içinde son derece önemli bir detaydır. Bilgisayar kapasitesinin üzerinde yapılan tercihler belleğin özelliklerini doğal olarak devre dışı bırakabilir ve yapılan harcamanın da çok bir değeri kalmaz.

Bu açıdan bilgisayarın teknik yeterliliklerine uygun bir bellek alınırken hız ve uzun kullanım gibi durumlar açısından CL değerine bakmak çok gerekli ve yapılması gereken bir eylemdir. RAM belleklerde CL değeri her açıdan o belleğin performansını yukarı ya da aşağıya çekebilen önemli bir birleşendir.

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

5 Yorum

 1. Sizlere çok teşekkür ederim artık daha cl değerindeki ram leri tercih edilen teşekkür ederim ben hep şey sanırdım Cl si daha yüksek sayı olanlar daha iyi sanırdım meğersem öyle deilmiş teşekkürler teknodiot.

 2. teşekkürler. Amd Ryzen 5 serisi 3200mhz ‘e kadar destekliyor. ben 4000mhz CL19 ram alsam anakartlarda X.M.P. ile 4000 yapsam 4000mhz değerini CL19’un üstüne çıkarmadan yaparmıyım? forumda biri şöyle söyledi:
  “4000mhz ram almanın bir mantığı yok, infinity fabric clock maksimum 1900mhz görüyor ryzen 3000 serisinde. 3800mhz ddr4 ram alırsanız 61-65ns arasi gecikme alırsınız.
  4000mhz ddr4 ram takarsanız hem daha fazla para verirsiniz hem daha kötü performans alırsınız. 80ns civarında gecikme çıkar.
  Gidip 4000mhz ve üstü rame 1500tl vermektense 3000cl14 b die rame aynı parayı verip oc ile 3800cl15 kullanmak daha anlamlı performans açısından ”
  sizce doğrumu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu