TeknoDiot
     
     
     

RAM Belleklerdeki “CL” Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM belleklerde CL olarak geçen orijinal açılımı Column Address Strobe Latency olan bu kavram temel olarak ise bellekteki gecikme süresi olarak ifade edilmektedir.

Peki RAM CL nedir? Gecikme süresi ve bellek hızı arasında ise tamamen bir ters orantı durumu söz konuşur. Yani CL değeri ne kadar düşük olursa bellek hızı da o oranda artar, yine bu CL değerinin yüksek olduğu belleklerin hızı da çok daha düşük olur.

Bu noktada hızlı bir bellek için son derece önemli bir unsur olan bu değer özellikle hızlı bellek tercih edilecek durumlarda bakılması gereken ilk noktalardan bir tanesi konumundadır.

Bellek Hızı ve CL Değeri

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

CL değeri ile aynı zamanda frekans değeri arasında da bir ilişki mevcuttur, frekans ne kadar artarsa CL değeri de artar ve bu da belleğin yavaş çalışmasına neden olabilir.

Fakat önemli olan bir başka nokta ise mevcut bilgisayarın kapasitesi konusudur, bu seçilecek bellek türü içinde son derece önemli bir detaydır. Bilgisayar kapasitesinin üzerinde yapılan tercihler belleğin özelliklerini doğal olarak devre dışı bırakabilir ve yapılan harcamanın da çok bir değeri kalmaz.

Bu açıdan bilgisayarın teknik yeterliliklerine uygun bir bellek alınırken hız ve uzun kullanım gibi durumlar açısından CL değerine bakmak çok gerekli ve yapılması gereken bir eylemdir. RAM belleklerde CL değeri her açıdan o belleğin performansını yukarı ya da aşağıya çekebilen önemli bir birleşendir.

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Belleklerdeki "CL" Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


İki Yeni Pokémon Oyunu Facebook’a Geliyor !

Adil Anıl Öktem

Fall’s biggest fitness trend would make rocky proud

Buğra Noyan

Samsung Galaxy S10 ve Note10 Android 10 İçin Güncelleştirmeyi Başlatacak!

Yusuf Karcılar

4 yorumlar

Avatar
HİDAYET 23 Mayıs 2020 at 13:41

Gral geçen kazanamadım inş bu sefer kazanırım seviliyorsunuz

Cevap
Avatar
Eren 23 Mayıs 2020 at 19:46

Güzel bir haber

Cevap
Avatar
Can 24 Mayıs 2020 at 01:55

Sizlere çok teşekkür ederim artık daha cl değerindeki ram leri tercih edilen teşekkür ederim ben hep şey sanırdım Cl si daha yüksek sayı olanlar daha iyi sanırdım meğersem öyle deilmiş teşekkürler teknodiot.

Cevap
Avatar
Uygar 24 Mayıs 2020 at 02:30

Güzel bir bilgilendirme olmuş sağolun 😊

Cevap

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.