AMD

Bu Android Virüsü Telefonunuzdan Rahatsız Edici Mesajlar Gönderir

Rahatsız edici mesajlar gönderen Android virüsü ortaya çıktı. Faketoken kötü amaçlı yazılımının kökeni, banka hesaplarından yasadışı yollarla para aktarmak için bankacılık trojanı olarak kullanıldığı 2014 yılına kadar uzanır.

Kötü amaçlı yazılım, OTP’leri çıkarmak için kısa mesajları durdurdu. Şimdi, popüler antivirüs geliştiricisi Kaspersky’ye göre, en son Faketoken yinelemesi, güvenliği ihlal edilmiş bir cihazdan rahatsız edici mesajları gönderebiliyor.

Kaspersky’nin botnet etkinlik izleme sistemi, yaklaşık 5.000 Faketoken enfekte akıllı telefonun bilinmeyen yabancı numaralara rahatsız edici kısa mesajlar gönderdiğini tespit etti. İstenmeyen postalar için kötüye kullanılmanın ötesinde, yabancı numaralara kısa mesaj göndermek, kurbanın mobil hesap faturasında bir darbe alır.

Faketoken’in mesajlaşma etkinlikleri virüs bulaşmış cihaz sahiplerine ücretlendirilir. Bir şey göndermeden önce, kurbanların banka hesabında yeterli para bulunduğunu doğrular. Hesapta nakit varsa, kötü amaçlı yazılım, mesajlaşmaya devam etmeden önce mobil hesabı doldurmak için kartı kullanır.

Bu Android Virüsü Telefonunuzdan Rahatsız Edici Mesajlar Gönderir

Fark edilmeden bırakılırsa, bu aslında banka bakiyenizi boşuna tüketebilir. Cihazınızı bu tür saldırılara karşı korumak için Kaspersky aşağıdaki önerileri sunmakta.

  • Yalnızca Google Play tarafından dağıtılan uygulamaları yükleyin
  • Güvenli olduklarından emin değilseniz iletilerin bağlantılarını takip etmeyin
  • Güvenilir bir güvenlik çözümü yükleyin

Sadece birkaç kuruş vermemek için popüler hizmetlerin modifiye uygulamalarını kullanmayı bırakmanızı öneririz. Google Play dışındaki uygulama mağazalarını veya web sitelerini kullanmayı tercih ediyorsanız, üçüncü taraf uygulamaları yükledikten hemen sonra devre dışı bırakma seçeneğini kapatın.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu