Tiktok Takipçi Satın Al

Qualcomm, NVIDIA’nın ARM’i Satın Almasına Kesinlikle Karşı Çıkıyor

Geçen yıl eylül ayında, Nvidia , ARM Ltd’nin planlanan bir satın alımına ilişkin uzun süredir devam eden söylentileri resmen onaylayarak, teknoloji dünyasında oldukça büyük bir sıçrama yaptı.


O zamanlar Nvidia CEO’su Jensen Huang, İki kuruluş arasındaki ortak geliştirme ve çabalar, esas olarak yapay zekaya odaklandı. Ancak mektubun kararlı tonu ve önerilen 40 milyar dolarlık anlaşmanın duyurusunun, etrafındaki gerçekler netleştikten sonra biraz yumuşaması uzun sürmedi. Yani, esas olarak rekabete aykırı ve tekelci mevzuatı ihlal edip etmediğini belirlemekle görevli sayısız uluslararası düzenleyici kurum tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılması ve onaylanması gerekecekti.

Oldukça mantıklı ve beklenen bir adımda, büyük teknoloji oyuncuları o zamandan beri büyük tartışmalara ve uzun süreçlere katılmaya başladılar, çoğu zaman böyle bir satın almanın ardından endişelerini dile getirmiyorlar. Qualcomm artık aralarında. Mobil çip titan, Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC), Avrupa Komisyonu’na (EC), Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu’na ve Çin Devlet Piyasası Düzenleme İdaresi’ne resmi endişelerini dile getirdi.

Qualcomm’un ve diğer pek çok şirketin zihnindeki ana endişe, doğal olarak, bunun ARM’nin ARM mimarisini kendi çiplerini yapmak için kullanan 500’den fazla şirkete açıkça lisanslamak için kullandığı mevcut benzersiz modeli bozup bozmayacağıdır.

Bazı tahminlere göre, ARM’in mimarileri şu anda dünyadaki akıllı telefonların yaklaşık% 95’inde ve Çin’de tasarlanan yongaların %95’inde kullanılıyor. Qualcomm, Nvidia’nın anlaşmadan tam olarak yararlanabilmesinin tek yolunun ARM teknolojisini bir şekilde devre dışı bırakmalarını gerektireceğine inandığını açıkça belirtti.

Qualcomm, Nvidia’nın 40 milyar dolarlık ARM satın almasına itiraz ediyor

Qualcomm, NVIDIA'nın ARM'i Satın Almasına Kesinlikle Karşı Çıkıyor

Doğal olarak Qualcomm, savunmayı tek başına elinde tutmuyor. Huawei, ARM satın almanın ABD Nvidia Corporation’ın eline geçtikten sonra süregelen ABD / Çin ekonomik ve siyasi gerilimlerinde güçlü bir kaldıraç aracı olarak kullanılabileceği korkusuyla Pekin’i anlaşmayı engellemeye özellikle çağırdı.

Nvidia kendi adına endişeleri elinden geldiğince azaltmaya çalıştı. ARM Ltd. ve şimdiki sahibi Soft Bank gibi ilgili diğer taraflarla birlikte, ARM şirketinin merkezi Cambridge İngiltere’de kalacağını ve tüm tarafların lisanslama işinin geleceğine büyük yatırımlar yapacağını taahhüt etti. Bir Nvidia sözcüsünden alıntı yapmak için:

İnceleme sürecinde ilerlerken, hem düzenleyicilerin hem de müşterilerin Arm’ın açık lisanslama modelini sürdürme ve Arm’ın lisans sahipleriyle şeffaf, işbirliğine dayalı bir ilişki sağlama planımızın faydalarını göreceğinden eminiz. Arm için vizyonumuz, tüm Arm lisans sahiplerinin işlerini büyütmelerine ve yeni pazarlara açılmalarına yardımcı olacaktır.

Bu bizi hikayenin diğer önemli kısmına götürüyor – devam eden düzenleyici engeller, herhangi bir potansiyel anlaşmanın hala çözmesi gereken engelleri oluşturuyor. Nvidia açıkça iyimser, ancak birçok uzman ve yatırımcı, anlaşmanın bir veya daha fazla düzenleyici tarafından bloke edilme olasılığının yüksek olduğu görüşünü zaten ifade etti. Özellikle FTC’nin soruşturması son zamanlarda “ikinci aşamaya” geçti. Düzenleyici kurumun SoftBank, Nvidia ve Arm’dan anlaşmayı çevreleyen ek bilgiler sağlamasını istediği bildirildi. Beklenti, nihai sonuç ne olursa olsun, soruşturmaların tek başına muazzam, zor ve zaman içinde çok uzun olacağıdır. Öyleyse, hikayeyi sabırla takip etmeye hazır olun.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu