Tiktok Takipçi Satın Al

PlayStation 5 Teknik Özellikleri Belli Oldu!

PlayStation 5 özellikleri belli oldu. Eurogamer, Sony’nin uzun zamandır beklenen oyun konsolu PlayStation 5’in hangi özelliklerine sahip olacağını söyledi.

Digital Foundry, yeni nesil PlayStation 5 (PS5) ve Xbox Series X konsollarının Aralık sızıntısını doğruladı Uzmanlara göre, bilgiler gerçekten AMD’den geliyor. İşte PlayStation 5 özellikleri;


Konsolun SMT destekli sekiz çekirdekli bir AMD Zen 2 işlemci ile donatılacağı varsayılıyor, ancak çekirdek frekansı hala bilinmiyor. Buna ek olarak, yeni konsol 2 bin MHz frekansında 36 bilgi işlem birimi ve saniyede 512 gigabite kadar hıza sahip GDDR6 formatlı bir bellek ile Navi video hızlandırıcısı alabilir. Aynı sızıntıda, PS5’in saniyede 9.2 teraflop yapabildiği söyleniyor. Oysa ki, Xbox Series X’te bu rakamın 12.2 olduğu bildirilmişti.

Sony’nin konsolunun ana rakibi olan Xbox Series X‘in olası özellikleri de ortaya çıktı. Microsoft’un öneki, PlayStation 5 ile benzer bir işlemci alacak. Yeni Xbox’ın, 1.700 MHz frekansında çalışan 56 özel bilgi işlem birimine sahip bir Navi video hızlandırıcısı ile geleceği varsayılıyor. Aynı zamanda, Microsoft’un konsol RAM’i saniyede 560 gigabite kadar çıkabilir.

PlayStation 5 Teknik Özellikleri Belli Oldu!

PlayStation 5 özellikleri

Kaynaklar, Sony’nin konsolun maliyetini koruyacak bileşenlerin performansını yapay olarak düşürebileceğini dışlamıyor. Aynı zamanda, Xbox X Serisi performans kazanabilir, ancak daha pahalıya mal olacaktır….

  • Eşzamanlı çoklu iş parçacıklı sekiz çekirdekli Zen 2 işlemci (frekans belli değil);
  • 36 işlem birimi Navi (frekans 2000 MHz);
  • 448 Gb / s bant genişliğine sahip GDDR6 RAM (muhtemelen 512 Gb / s).

Sızıntıda, kaynak ayrıca üç işlemci modundan bahsetti – Gen2, Gen1 ve Gen0 (son ikisinin özellikleri sırasıyla PS4 Pro ve PS4 ile çakışıyor). Büyük olasılıkla, bu geriye dönük uyumluluk için donanım desteğini onaylar.

PlayStation 5 Teknik Özellikleri Belli Oldu!

Xbox Series X özellikler

  • Eşzamanlı çoklu iş parçacıklı sekiz çekirdekli Zen 2 işlemci (frekans belirtilmedi);
  • 56 işlem birimi Navi (frekans 1700 MHz);
  • 560 Gb / s GDDR6 RAM

Yeni set üstü kutunun, 36 bilgi işlem birimi iki bin megahertz frekansına sahip bir Navi video hızlandırıcısı ile donatılmış olduğu bilinmektedir. PlayStation 4 Pro ile karşılaştırıldığında, konsol performansı son derece yüksektir.

Uzmanlara göre, mühendisler Sony PlayStation 5 bileşenlerinin performansını yapay bir şekilde küçümseyebilir. Böylece, konsolun maliyeti optimum seviyede tutulacaktır.

Sony konsolunun fiyat ve kalite açısından ideal ürün olduğunu iddia ettiği de belirtildi. Örneğin, daha yüksek performansa sahip Xbox Series X konsolu çok daha pahalıya mal olacaktır. Son olarak PlayStation ile ilgili makalelerimizi takip etmek için oyun haberleri kategorisini takibe alabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu