Tiktok Takipçi Satın Al

Pil Kapasitesi ve Şarj Hızı: Hangisi Daha Önemli?

Büyük bir pil mi yoksa hızlı bir pil mi istiyorsunuz? Bekle, neden ikisine birden sahip olamıyoruz?

Daha önce söyledik ve tekrar söyleyeceğiz: İdeal akıllı telefon pili, size onu unutturan pildir. Bu, endişelenmenize gerek olmayan bir şey olduğu anlamına gelir. Örneğin, aniden ölmemesi için telefonunuzu şarj etmek için kendi yolunuzdan çekilmeniz gerekiyorsa, bu bir tehlike işaretidir.


Tüm bu akıllı telefon markaları son zamanlarda 18W’tan 100W’a kadar ve hatta daha yükseğe kadar süper hızlı şarjlarıyla övünüyorken, şarj hızının toplam pil kapasitesinden çok daha önemli olduğunu düşünürdünüz. Ama bu doğru mu? Hadi bulalım.

Akıllı Telefon Pilleri Nasıl Çalışır?

Ayrıntılara girmeden önce pillerin nasıl çalıştığını öğrenelim. Akıllı telefon pilleri lityum iyondan yapılmıştır ve zaman içinde kaçınılmaz olarak bozulurlar. Pozitif yüklü (katot) ve negatif yüklü (anot) olmak üzere iki elektrot arasında elektron alışverişi yaparak çalışırlar.

Akıllı telefonunuz kullanımdayken (veya sadece boşta çalışan arka plan uygulamaları otururken), elektronlar negatif kutuptan artı kutba doğru akar. Bu akış, akıllı telefonunuzdaki bileşenlere güç sağlar ve uygulamaları çalıştırmanıza ve WiFi, GPS, el feneri vb. hizmetleri kullanmanıza olanak tanır.

Şarj olurken bu akış tersine çevrilir, yani elektronlar pozitiften negatife doğru akar. Şimdi, %100-%0’dan tekrar tekrar gitmeye karar verene kadar tüm bunlar harika. Bu, piliniz için kötüdür, çünkü pil ne kadar dengesiz olursa, o kadar hızlı bozulur ve kapasitesini düşürür.

İdeal olarak, telefonunuzun mümkün olduğunca uzun süre %50 şarjda kalmasını istersiniz. Ancak bu, günlük kullanım için tam olarak uygun değildir. Bu nedenle, optimum ve tutarlı bir şarj alışkanlığı için pilinizi kabaca %80-20 arasında tutmalı ve asla bu aralığın üzerinde veya altında tutmalısınız.

Pil Kapasitesi ve Şarj Hızı: Hangisi Daha Önemli?

Markalar Neden Kapasiteden Çok Hıza Öncelik Veriyor?

Akıllı telefon üreticilerinin pil kapasitesinin üzerinde hız sağlamasının iki nedeni vardır.

Birincisi, fiziksel olarak daha büyük bir pil dahil etmek, cihazı daha hantal hale getirir. Potansiyel alıcılar fiziksel bir mağazaya girdiğinde ilk izlenim çok önemlidir. Başka bir deyişle, cihazın nasıl göründüğü, hissettirdiği ve genel olarak çekiciliği, satın alma kararında büyük rol oynar.

İnce bir görünüme ve hisse sahip bir akıllı telefon daha modern görünür ve birinci sınıf bir hava vererek dikkat çeker ve ilgi uyandırır. Bu nedenle, akıllı telefon markaları, iyi bir ilk izlenim bırakmak için ürünlerini mümkün olduğunca görsel olarak ayırt edilebilir hale getirmek için rekabet ediyor.

Ve iki, daha hızlı şarj, daha iyi pazarlama materyali sağlar ve tabiri caizse markalara palavra hakları verir. Çoğumuz telefonlarımızın şarj olmasını beklemekten hoşlanmayız, bu nedenle hızlı şarjı neden çekici bulmamız şaşırtıcı değil; Zaman kazandırır.

Şimdi, insanların telefonlarını bir gecede şarj edebileceklerini iddia edebilirsiniz ve haklısınız. Telefonunuz tam bir günlük kullanım ömrüne sahipse, hızlı şarj biraz gereksiz görünüyor. Ancak, 30 dakika içinde önemli bir toplantıya gitmek için aceleniz olduğunu ve telefonunuzun kapandığını söyleyin. Bu durumda, hızlı şarj bir nimet olabilir.

Akıllı Telefon Pili Hakkındaki Yanılgılar

Pil Kapasitesi ve Şarj Hızı: Hangisi Daha Önemli?

Popüler bir yanılgı, hızlı şarjın uzun vadede telefonunuzun piline zarar verebileceğidir. Kötü üretim ve sahte üçüncü taraf aksesuarlar kesinlikle tehlikeli olabilir, ancak hızlı şarj cihazınıza düşündüğünüz kadar zarar vermez.

Teknolojinin nasıl çalıştığını daha derinlemesine bilmek istiyorsanız, önceki bir makalede hızlı şarjın pil ömrünü nasıl etkilediğini ele aldık. Bununla birlikte, gerçekte, piliniz için en büyük tehdit, onu ne kadar aşırı kullandığınız ve dahili sıcaklığıdır, bu da aşırı ısınma sorunlarına neden olur.

Bir akıllı telefonun iç sıcaklıklarının çok yükselmesini önlemek için birçok markanın sıvı soğutmayı nasıl kullandığını reklamlarda görmüş olmalısınız. Bunun nedeni, aşırı ısınmanın akıllı telefonunuz için doğrudan kötü haber olmasıdır.

Aşırı ısınma, pilin fiziksel yapısını değiştirebilir ve bir süre boyunca tutabileceği maksimum şarj kapasitesini önemli ölçüde azaltabilir. Oyun odaklı akıllı telefonların, oyun güç gerektiren bir görev olduğu için fazla mesai kaybını telafi etmek için genellikle büyük bir pil kapasitesine sahip olmasının nedeni budur.

Kapasite Üzerinden Hıza Ne Zaman Öncelik Verilmeli

Pil Kapasitesi ve Şarj Hızı: Hangisi Daha Önemli?

Çok seyahat ediyorsanız ve tek bir yere uzun süre bağlı kalmıyorsanız, kesinlikle kullanışlı bir hızlı şarj cihazına ihtiyacınız vardır çünkü çalışır durumda bir güç kaynağına tekrar ne zaman erişebileceğinizi bilemezsiniz. Böyle bir durumda, standart 5W veya 10W şarj cihazınıza güvenmek istenmeyen sorunları davet edebilir.

Bununla birlikte, çoğu insan için hızlı şarj, zorunluluktan çok kolaylık ile ilgilidir. Bu, pillerinin bitmesi durumunda cihazlarını birkaç dakika prize takıp saatlerce ekran başında kalmaları konusunda rahat olmalarıyla ilgili.

Kapasite Aşırı Hıza Ne Zaman Öncelik Verilmeli

Zamanınız azaldığında ve hemen biraz meyve suyuna ihtiyacınız olduğunda hızlı şarjın kullanışlı olduğunu biliyoruz. Ancak, zamanınızın çoğunu evde veya ofiste geçiriyorsanız, yeni bir telefon almak için piyasaya çıktığınızda hızlı şarj önceliğiniz olmamalıdır.

Benzer şekilde, telefonunuzu çok sık yükseltmezseniz, fiziksel olarak daha büyük bir pil, uzun vadede daha yararlı olacaktır, çünkü zamanında bozulmadan kurtulabilir. Yani 5000mAh bataryalı ve “normal” şarj hızına sahip bir telefon size 3500mAh bataryalı ve 100W şarjlı bir telefondan daha uzun yıllar hizmet edecektir.

Bunun istisnaları var elbette. Örneğin markalar, minimum pil kullanımını sağlamak için yüksek düzeyde optimize edilmiş, verimli ve özel olarak kalibre edilmiş özel akıllı telefon işlemcileri oluşturabilir. Bu şekilde, küçük ama iyi optimize edilmiş bir pil, büyük ama zayıf inşa edilmiş bir pilden daha uzun süre dayanabilir. En azından teorik olarak.

Pil Kapasitesi ve Şarj Hızı: Hangisi Daha Önemli?

Ancak genel bir kural olarak, pil ne kadar büyükse, o kadar uzun süre dayanır. Akıllı telefonların gücü ve kapasitesi arttıkça, sürekli olarak daha yeni bir modele yükseltme ihtiyacı giderek daha az belirgin hale geliyor. Bir meraklı değilseniz, eski telefonunuz gayet iyi çalışıyorsa yeni bir telefon almak mantıklı olmayacaktır.

Aslında, bugün kullanıcılar cihazlarına her zamankinden daha uzun süre bağlı kalıyorlar. Ve aynı kamptaysanız ve cihazınızı üç ila beş yıldan daha uzun süre kullanmayı planlıyorsanız, pil kapasitesine öncelik vermek muhtemelen akıllıca bir seçim olacaktır.

Akıllı Telefon Pilleri Dengeli Olmalı

Sonuç olarak, şarj hızı ve pil kapasitesi arasında net bir kazanan yoktur. Her ikisinin de artıları ve eksileri var. Kapasiteyi çok fazla artırırsanız telefon hantallaşır. Çok az tutun, pil daha erken boşalacaktır. Şarj hızını çok fazla artırırsanız telefon aşırı ısınır. Çok az tutun ve zaman kaybettirir.

Hangisinin daha önemli olduğu tamamen soruyu soran kişiye, yaşam tarzına, telefonunu günlük olarak nasıl kullandığına ve bütçesine bağlıdır. Bununla birlikte, akıllı telefon pilleri her yıl daha akıllı hale geliyor. Şimdiye kadar sahip olduğumuz tüm son teknoloji ile, modern telefonlarda pil ömrünün bir sorun olması pek olası değil.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu