Tiktok Takipçi Satın Al

Oracle, TikTok ABD Operasyonlarını Satın Almak İstiyor!

Kurumsal yazılım devi Oracle, ismini vermek istemeyen bir kişiye göre, sosyal medya şirketi TikTok’un ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda varlıklarını satın almak için görüşmelerde bulunuyor.

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın TikTok’u yasaklama isteği sonrası başkan Kasım ayına kadar süre vermişti. Şirketler de operasyonu devralmak için birbiriyle adeta yarışa girdi. Önce Microsoft haberleri duyuldu, şimdi de Oracle!


Oracle ve ByteDance arasındaki müzakerelerin özel olması nedeniyle yabancı kaynak ismini vermek istemiyor. Kaynak, Oracle’ın TikTok‘ta zaten hissesi olan bir grup ABD’li risk sermayesi şirketiyle çalıştığını söyledi. Financial Times Dergisi görüşmeler hakkında daha önce haber yapmış ve Oracle ile çalışan iki yatırımcıyı General Atlantic ve Sequoia Capital olarak bildirmişti.

TikTok ve Oracle sözcüleri yorum yapmayı reddetti!

Oracle, TikTok ABD Operasyonlarını Satın Almak İstiyor!

Yabancı kaynak, İki şirket arasındaki dört ülkedeki operasyonlarını satın alma görüşmelerinin sürdüğünü ve son günlerde hızlandığını söyledi. Oracle ve Microsoft, ilgi gösteren diğer tüm şirketlerin çok ilerisindeler. Microsoft, TikTok’un varlıklarını satın almak için bir aydan fazla süredir ABD hükümeti ile birlikte çalışıyor. Oracle’ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Larry Ellison ise, Amerika Birleşik Devletleri’nde TikTok’u yasaklayacağına söz veren Başkan Donald Trump’a desteklerini ifade etmişti. Ellison, bu yılın başlarında Donald Trump için bir bağış toplama etkinliği düzenlemişti.

Trump, geçen hafta bir idari emirde, “ByteDance ve uygulaması TikTok’un, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atacak eylemlerde bulunabileceğine dair kanıtlar var” dedi. ByteDance, ABD operasyonlarını Kasım ayına kadar elden çıkarması gerekiyor yoksa başkan yasaklayacağını belirtmişti.

Oracle Nasıl Bir Şirkettir?

Oracle’ın tüketiciye yönelik bir sosyal medya veya video işi yoktur. Teoride şirket, pazarlama ürünlerini geliştirmek için TikTok tarafından toplanan müşteri verilerini kullanabilir ancak sırf bunun için sosyal medya şirketi satın almak ve on milyarlarca dolar harcamak şirket için tehlikeli olabilecek bir adım olacaktır. Amazon Web Servisleri bulut bilişimi domine ederken şirket yeni büyüme yolları bulmakta zorlandı. Oracle’ın dördüncü mali çeyreğinde geliri %6 düşüşle 10,4 milyar dolara geriledi. Şirket, satın alma geçmişine sahip ancak son yıllarda büyük anlaşmalarda pek bulunmamıştı.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu