TeknoDiot.com
   
   
Anasayfa » Bilim Haberleri » Okyanusları Temizlemek İçin Yeni Bir Cihaz Tanıtıldı

Okyanusları Temizlemek İçin Yeni Bir Cihaz Tanıtıldı

Okyanusları Temizlemek İçin Yeni Bir Cihaz Tanıtıldı

Kâr amacı gütmeyen kuruluş Okyanusların plastik kirliliğinden temizlenmesi ile ilgilenen Ocean Cleanup, otonom olarak çöp toplayabilen yeni bir cihaz tanıttı.

Yeni tanıtılan bu cihaz sadece kıyıya yakın yerlerde kullanılabilir. Bunu yapmak için, güneş panelleri ile bir FRED (Kalıntıları Ortadan Kaldırmak için Yüzen Robot) katamaran kullanıyorlar.

Yapısında FRED, okyanus için bir elektrikli süpürgeye çok benzer. Bir uçuşta yüz kilogram plastik çıkarabilir. Bu durumda, cihaz kontrolör kullanılarak uzaktan kontrol edilebilir.

Okyanuslardan plastiği vakumlamak tuhaf bir şekilde imkansız gibi geliyor, ancak okyanusları plastik kirliliğinden temizlemeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Clear Blue Sea, bunun mümkün olduğunca fazlasını yapmaya çalışıyor.

Clear Blue Sea tarafından inşa edilen güneş enerjili bir katamaran olan FRED ile tanışın. FRED, özünde, okyanus için bir vakum makinesidir.

FRED, gücünün çoğunu güneş panellerinden alır ve herhangi bir kirlilik yaymaz. Plastik toplamak için robot, yaklaşık 2 deniz mili (3,7 km / s) hızında hareket eder, bu da bir taşıma bandı gibi çöp toplamasına izin verir. Cihaz ayrıca deniz hayvanlarının yaklaşımını bildiren yerleşik bir uyarı sistemine sahiptir.

Washington Post gazetesi, Haziran 2020’de şirketin 15 metre uzunluğunda bir robot fırlatacağını, sadece açık suda çöp toplayabileceğini belirtiyor. Deneysel lansman sırasında, FRED sahilden sadece 50 m uzakta tutuldu – cihaz renkli plastik ve hatta küçük tüpler toplayabildi.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Blızzard’ın Yeni Oyunu: Overwatch 2

Umut Bilgen

Tesla’dan Dünyanın En Büyük Pili

Adil Anıl Öktem

Windows 10 32 Bit’ten 64 Bit’e Nasıl Geçiş Yapılır?

Uğur Aydemir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.