Tiktok Takipçi Satın Al

Okyanusları Temizlemek İçin Yeni Bir Cihaz Tanıtıldı

Kâr amacı gütmeyen kuruluş Okyanusların plastik kirliliğinden temizlenmesi ile ilgilenen Ocean Cleanup, otonom olarak çöp toplayabilen yeni bir cihaz tanıttı.

Yeni tanıtılan bu cihaz sadece kıyıya yakın yerlerde kullanılabilir. Bunu yapmak için, güneş panelleri ile bir FRED (Kalıntıları Ortadan Kaldırmak için Yüzen Robot) katamaran kullanıyorlar.


Yapısında FRED, okyanus için bir elektrikli süpürgeye çok benzer. Bir uçuşta yüz kilogram plastik çıkarabilir. Bu durumda, cihaz kontrolör kullanılarak uzaktan kontrol edilebilir.

Okyanuslardan plastiği vakumlamak tuhaf bir şekilde imkansız gibi geliyor, ancak okyanusları plastik kirliliğinden temizlemeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Clear Blue Sea, bunun mümkün olduğunca fazlasını yapmaya çalışıyor.

Clear Blue Sea tarafından inşa edilen güneş enerjili bir katamaran olan FRED ile tanışın. FRED, özünde, okyanus için bir vakum makinesidir.

İlgili Makaleler

FRED, gücünün çoğunu güneş panellerinden alır ve herhangi bir kirlilik yaymaz. Plastik toplamak için robot, yaklaşık 2 deniz mili (3,7 km / s) hızında hareket eder, bu da bir taşıma bandı gibi çöp toplamasına izin verir. Cihaz ayrıca deniz hayvanlarının yaklaşımını bildiren yerleşik bir uyarı sistemine sahiptir.

Washington Post gazetesi, Haziran 2020’de şirketin 15 metre uzunluğunda bir robot fırlatacağını, sadece açık suda çöp toplayabileceğini belirtiyor. Deneysel lansman sırasında, FRED sahilden sadece 50 m uzakta tutuldu – cihaz renkli plastik ve hatta küçük tüpler toplayabildi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu