Tiktok Takipçi Satın Al

Okyanuslar 2050’ye Kadar İyileşebilir

Bir noktada dünyanın bilim adamlarını dinlemeyi bıraktığını fark ettiniz mi? Okyanusların durumu pek iyi değil maalesef.

Ancak 40 yıl önce, bilim insanları iklim değişikliğinin korkunç sonuçları konusunda uyardılar, ancak kimse onları duymamış gibiydi.


Bununla birlikte, bugün hala küresel ekosistemlerin yok edilmesini önleme şansımız var. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanından bilim insanlarının katıldığı yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre, eğer bir dizi önerilen önlem acilen alınırsa, Dünya Okyanusundaki deniz yaşamı 2050’ye kadar restore edilebilir.

Kaçak avlanma, iklim değişikliği ve okyanusların plastik atıklarla kirlenmesi derin deniz sakinlerinin ölümüne neden oldu. Peki bilim insanları ne sunuyor?

Gezegenin okyanuslarına ne olur?

Bazı insanlar muhtemelen şiddet içeren insan faaliyetlerinin Dünya üzerindeki ortalama sıcaklıkta bir artışa yol açtığını biliyor. Bu nedenle, Uluslararası İklim Değişikliği Uzmanlar Grubu’nun (IPCC) okyanusların sorunları hakkındaki son raporuna göre, yükselen sıcaklıklar nedeniyle, okyanustaki su katmanları daha da kötüleşiyor, bu da okyanus derinliklerinin sakinlerinin yaşamının bağlı olduğu oksijen ve besin maddelerinin azaldığı anlamına geliyor.

Okyanuslar 2050'ye Kadar İyileşebilir

Bu işleme su oksidasyonu denir. Mercan resiflerini yok eder, bu nedenle resif balıklarının ekosistemlerin çöküşüyle ​​dolu diğer bölgelere göç eder. Söylemeye gerek yok, denizlere ve okyanuslara giren tonlarca atık ve kaçak avcılık sorunu çok daha ciddi hale getiriyor.

Nature dergisinde yayınlanan bir araştırma , daha parlak bir gelecek için umut veriyor. Bilim insanları, okyanuslardaki büyük miktarda çöp ve insanlığın çeşitli deniz hayvanları ve balık türlerini yok etmesine rağmen, okyanusun oldukça hızlı bir şekilde toparlanabileceğini bulmuşlardır

. Bunun bir örneği, balina yasağı sonrasında kambur balina popülasyonunun restorasyonudur. 2000’den 2019’a kadar farklı ülkelerin hükümetleri tarafından uygulanan bir dizi kısıtlama nedeniyle, tehdit altındaki deniz türlerinin sayısı %18’den (2000) %11.4’e (2019) düştü.

Çalışma sırasında Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (KAUST) bir grup bilim adamı, deniz yaşamının müdahalenizin yol açtığı hasara karşı oldukça dirençli olduğunu buldu. Bununla birlikte, okyanus nüfusunun 2050 yılına kadar iyileşebilmesine rağmen, bu hedefe ulaşmak için çok az zaman var.

Okyanuslar 2050'ye Kadar İyileşebilir

Artan sıcaklıklar, plastik ve diğer atıklardan kaynaklanan kirlilik ve ayrıca suyun oksidasyonu – tüm bu faktörler deniz yaşamını olumsuz etkiler. Dolayısıyla, bugün var olan tüm mercan resiflerinin yaklaşık% 70-90’ının önümüzdeki 20 yıl içinde ortadan kalkacağı tahmin edilmektedir . Bu arada, diğer çalışmalar iklim değişikliğinin balık popülasyonlarında bir azalmaya neden olduğunu göstermiştir.

Bilim insanlarına göre, denizlerin ve okyanusların kirliliğini ve iklim değişikliğini durdurursanız , durumun normalleşmesi için 20-30 yıl yeterli olacaktır.

Bununla birlikte, bu hedefe ulaşmak için kararlı ve büyük ölçekli eylemler gerekecektir ve çok az zamanımız var. Sonuç olarak, resif balık topluluklarının korunması, mercan resiflerinin istikrarını ve canlılığını arttırır ve restorasyon sürecini kolaylaştırır. Başka bir deyişle, balık popülasyonları hayatta kalırsa, mercan resiflerini kurtarmaya yardımcı olurlar.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu