Tiktok Takipçi Satın Al

NVIDIA vs AMD: Hangi GPU’lar Işın İzlemeyi Destekliyor?

Yeni bir ekran kartı arayışındaysanız, hangi AMD ve Nvidia GPU'ların ışın izlemeyi desteklediğine ve bunu en iyi kimin yaptığına bakın!

Hevesli bir oyuncuysanız, muhtemelen internette veya reklamlarda “ışın izleme” terimini duymuşsunuzdur. NVIDIA’nın birinci nesil RTX GPU’larının piyasaya sürülmesinden bu yana, terim giderek daha yaygın hale geldi. Ancak AMD, ışın izlemeyi destekleyen bir dizi GPU’yu da piyasaya sürdü.


Ancak AMD’nin GPU’ları, NVIDIA’nın RTX GPU’larıyla eşit mi yoksa daha mı iyi? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Işın İzleme Nedir?

Geleneksel olarak video oyunları, rasterleştirme adı verilen bir işlem kullanılarak oluşturulur. Bu süreçte çok fazla detaya girilmeden video oyun sahneleri çokgenler kullanılarak render edilir. Ardından, bir gölgelendirici, her piksele renkler ve aydınlatma gibi efektler ekler. Bazen bu, yanlış ışık efektlerine neden olur ve oyuncuların dalmayı kaybetmesine neden olur. Işın İzleme bu sorunu ortadan kaldırır.

Işın izleme kullanılarak oluşturulan sahneler, ışık, gölgeler ve yansımalar gerçek hayatta olduğu gibi çalıştığı için daha gerçekçidir. Bunun nedeni, Işın İzleme’nin sanal bir ışık kaynağı kullanması ve sahnedeki tüm nesnelerin ışık kaynağıyla etkileşime girerek, rasterleştirmeden çok daha yüksek grafiksel doğrulukla sonuçlanmasıdır.

NVIDIA vs. AMD: Işın İzleme Nasıl Çalışır?

NVIDIA vs AMD: Hangi GPU'lar Işın İzlemeyi Destekliyor?

Hem NVIDIA hem de AMD, ışın izlemeyi destekleyen GPU’lar sunar ve çalışma biçimleri de oldukça benzerdir. Ancak, bir temel fark var.

NVIDIA, video oyunlarında gerçek zamanlı ışın izlemeyi işleyen RT çekirdekleri adı verilen özel bir donanım çekirdeği setine sahiptir. Öte yandan, AMD GPU’lar, aynı anda başka işlevleri de yerine getiren donanım çekirdeklerini kullanarak ışın izlemeyi gerçekleştirir. AMD, bu çekirdeklere Işın Hızlandırıcıları adını verir.

Ek olarak NVIDIA, tüketicilere AMD’nin henüz doğrudan rakibi olmadığı Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) gibi bazı ekstra özellikler de sunuyor. Sonuç olarak, NVIDIA’nın ışın izleme uygulaması, yetenekli donanım, optimizasyon ve GeForce RTX GPU’lardan yararlanmanızı sağlayan bir yazılım paketinin iyi bir karışımıdır.

AMD, hala ilk nesillerinde oldukları için ışın izleme uyumlu GPU’larını mükemmelleştirmeye zaman bulamadı. Bununla birlikte, markanın DLSS’ye bir cevap da dahil olmak üzere piyasaya sürülmesi için oldukça fazla sıraya sahip.

NVIDIA ve AMD: Işın İzlemeyi Destekleyen GPU’lar

NVIDIA vs AMD: Hangi GPU'lar Işın İzlemeyi Destekliyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, NVIDIA, ikinci nesil ışın izleme özellikli GPU’larında yer alırken, AMD Radeon 6000 serisi GPU’lar, markanın aynı şeyi uygulamaya yönelik ilk girişimidir.

Doğal olarak, konu RT özellikli grafik kartları olduğunda NVIDIA’nın her bütçeye uygun çok daha fazla teklifi vardır. Donanım düzeyinde ışın izlemeyi destekleyen tüm NVIDIA GPU’lar şunlardır:

NVIDIA Ekran Kartları

Işın İzleme Destekli NVIDIA GPU’lar (RTX)
NVIDIA RTX 20-Series NVIDIA RTX 30-Series
NVIDIA GeForce RTX 2060 NVIDIA GeForce RTX 3060
NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti
NVIDIA GeForce RTX 2070 NVIDIA GeForce RTX 3070
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti
NVIDIA GeForce RTX 2080 NVIDIA GeForce RTX 3080
NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti NVIDIA GeForce RTX 3090

 

Yukarıdaki NVIDIA GPU’lar donanım düzeyinde ışın izlemeyi desteklerken, GeForce GTX 1600 Ti gibi birkaç eski NVIDIA GPU’ları yazılım düzeyinde ışın izlemeyi destekler. Ancak, ışın izlemenin kalitesi ve kapsamı, RTX 2000 ve 3000 serisi GPU’larda sunulanlardan çok daha düşüktür.

NVIDIA ile karşılaştırıldığında, AMD’nin ışın izlemeyi destekleyen çok az GPU’su vardır. Işın izlemeyi destekleyen AMD Radeon GPU’ları şunları içerir:

AMD Ekran Kartları

Işın İzleme Destekli AMD GPU’lar
AMD Radeon RX 6600XT
AMD Radeon RX 6700 XT
AMD Radeon RX6800
AMD Radeon RX 6800 XT
AMD Radeon RX 6900 XT

 

NVIDIA ve AMD: Işın İzleme Performansı

Hem NVIDIA hem de AMD, tüm RT özellikli oyunlarda rekabetçi ışın izleme performansı sunar. Ancak, bazı oyunlar her iki marka için de daha iyi optimize edilebilir. Ek olarak, hepsi olmasa da, popüler ışın izleme özellikli oyunların çoğu, ışın izlemenin yansımalar, küresel aydınlatma veya başka bir şekilde yalnızca bir yönünü uygular.

Bu nedenle, bu oyunları paranın satın alabileceği en iyi donanımda çalıştırırken bile kalite iyileştirme açısından makul beklentilere sahip olmak iyi bir fikirdir. Bazı GPU’lar, ışın izleme etkinken oyunları 4K çözünürlükte çalıştırabilirken, kare hızları ideal değildir. Bu nedenle, RT özellikli bir GPU satın almayı planlıyorsanız, ideal bir performans ve kalite karışımı için 1080p veya 1440p çözünürlüklerde oyun oynamak daha iyidir.

Video oyunlarındaki genel performans ve FPS ile ilgili olarak, NVIDIA’nın amiral gemisi kartları GeForce RTX 3090, GeForce RTX 3080 Ti ve GeForce RTX 3080 açık ara liderler olarak ortaya çıkıyor. Bir sonraki en iyi performans gösteren kartlar, AMD Radeon RX 6900 XT ve RX 6800 XT’dir.

Karşılaştırmalarda kullanılan oyunlar Bright Memory Infinite, Control, Cyberpunk 2077, Dirt 5, Fortnite, Godfall, Metro Exodus, Minecraft, Shadow of the Tomb Raider ve Watch Dogs Legion’dur.

NVIDIA vs AMD: Hangi GPU'lar Işın İzlemeyi Destekliyor?

1080p’de Işın İzleme Performansı

Orta seviye RT destekli GPU’ların çoğu, en yüksek ayarlarla ve popüler video oyunlarında etkin olan ışın izlemeyle 60 FPS’yi zar zor yönetebilir. Ancak üst düzey GPU’lar, yani RTX 3090, RTX 3080 ve RX 6900XT, ortalama FPS’yi 60’tan fazla yönetir.

DLSS’yi destekleyen oyunlardan bahsederken işler AMD için daha da kasvetli görünüyor. Tüm AMD GPU’lar bu senaryoda geride kalıyor. Aslında, RX 6900 XT, NVIDIA RTX 2080 Ti’nin bile gerisinde kalıyor ve NVIDIA’nın ışın izleme uygulamasında DLSS’nin önemini vurguluyor.

AMD GPU’lar Işın İzlemeyi Destekliyor Ama NVIDIA’nın Gerisinde Kalıyor

Sonuç olarak, AMD’nin ışın izlemeyi destekleyen bir dizi GPU’su olsa da, uygulama ve performans açısından NVIDIA’nın gerisinde kalıyorlar. Bununla birlikte, AMD, ikinci nesil ışın izleme özellikli GPU’ları piyasaya çıktığında yakında NVIDIA’yı yakalayacaktır.

AMD, NVIDIA’nın yoluna gidebilir ve ışın izlemeyi yöneten özel RT çekirdeklerine sahip olabilir. Ancak markanın üzerinde en çok çalışması gereken şey, yazılım paketi ve NVIDIA DLSS ile omuz omuza durabilen bir öldürücü ışın izleme özelliği sunmasıdır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu