Tiktok Takipçi Satın Al

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA CEO’su Jensen Huang NVIDIA tarihinin en büyük atılımı olan yeni GeForce RTX 30 ekran kartlarını duyurdu.

NVIDIA GeForce RTX 3000 serisi ekran kartları tanıtıldı! NVIDIA’nın ikinci nesil RTX GPU’larından olan GeForce RTX 3000 Serisi, NVIDIA Ampere mimarisine dayanıyor ve önceki nesil GPU’lara göre 2 kat fazla performans ve 1,9 kat daha fazla verimlilik sağlıyor.


NVIDIA, yeni GPU üçlüsüne ek olarak (amiral gemisi GeForce RTX 3080, GeForce RTX 3070 ve “amansız” GeForce RTX 3090) GeForce oyuncuları için bir dizi yeni platformlar sundu. Bunlar, rekabet etmeyi seven oyuncuları daha hızla hale getiren NVIDIA Reflex, yayıncıların sanal yayın stüdyoları oluşturması için yapay zekadan yararlanan NVIDIA Broadcast ve film oluşturmak için gerçek zamanlı bilgisayar grafik motorları kullananlara yönelik ise NVIDIA Omniverse Machinima’yı içeriyor.

Kısıtlı bir süre için, yeni bir GeForce RTX 30 Serisi ekran kartları ya da bu ekran kartları yüklü olan sistemlerden satın alan oyuncular, Watch Dogs: Legion’ın PC için dijital bir sürümünü ve bir yıllık NVIDIA GeForce Now servisine abonelik kazanacaklar.

GeForce RTX 3080 Özellikleri

6690 TL’den başlayan fiyatlarla RTX 3080, RTX 2080’den 2 kata kadar daha hızlı bir ekran kartı. 19Gbps’de çalışan 10 GB yüksek hızlı yeni GDDR6X belleğe sahip olan RTX 3080, 4K çözünürlüklü oyunlar için saniyede 60 karelik değeri mümkün kılıyor.

GeForce RTX 3070 özellikleri

4805 TL’den başlayan fiyatlarla RTX 3070, RTX 2080 Ti’ın yarı fiyatından da düşük olduğu halde ona kıyasla daha yüksek performans sunuyor ve orijinal RTX 2070’den de yüzde 60 daha hızlı. RTX 3070’te 8 GB GDDR6 bellek mevcut ve 4K ve 1440p çözünürlüklerde oyunlar için üst düzey performans sağlıyor.

GeForce RTX 3090 Özellikleri

Yeni seri kartların en tepesinde ise 14400 TL fiyata sahip RTX 3090 yer alıyor. RTX 3090 aynı zamanda “BFGPU” – Big Ferocious GPU (Amansız) olarak da anılıyor. Hatta bir susturucu ile birlikte geliyor – üç yuvalı, çift eksenli hava akışı, TITAN RTX’ten 10 kata kadar daha sessiz bir tasarımda ve GPU’yu 30 dereceye kadar daha soğuk tutabiliyor.

24 GB GDDR6X belleği, en zorlu yapay zeka algoritmalarının üstesinden gelebiliyor ve içerik üreticilerinin çok veri işlemeyi gerektiren büyük iş yüklerinin altından kalkabiliyor. RTX 3090, halihazırdaki en iyi PC ekran kartı olan TITAN RTX’ten yüzde 50’ye varan oranda daha hızlı ve oyuncuların en iyi oyunların çoğunda 8K çözünürlükte 60 fps’yi deneyimlemelerini sağlar. RTX 3090, mevcut en iyi PC ekran kartı TITAN RTX’ten yüzde 50’ye kadar daha hızlıdır ve oyuncuların en iyi oyunların çoğunda 8K çözünürlükte 60 fps’yi deneyimlemelerini sağlıyor.

Çift Eksenli Hava Akışlı Termal Çözüm: Çarpıcı yekpare tasarımla 2 kata kadar daha fazla soğutma performansı. Oyuncular ve içerik oluşturucular, sahip oldukları ekran kartı ile her zamankinden daha soğuk ve daha sessiz çalışırken rakipsiz performansın keyfini aynı anda çıkarabilir.

Sıra Dışı Mekanik ve Elektrik Tasarım:  Yeni 12-pin konektörlü düşük profilli yaprak yay ile daha güçlü bir mekanik yapı sunuluyor. Bu sayede bileşenler ve soğutma için daha fazla alan sağlıyor ve dahili bir adaptörle mevcut güç kaynaklarındaki 8 pimli konektörlerle de uyumluluk sağlanıyor.

HDMI 2.1: HDMI 2.1 tarafından sağlanan artırılmış bant genişliği, ultra yüksek çözünürlüklü oyunlar için 8K HDR TV’lere ilk kez tek kablolu bağlantıya izin veriyor.

AV1 Decode — Yeni AV1 codec desteğine sahip ilk ayrık ekran kartı, oyuncuların yüzde 50’ye kadar daha az bant genişliği kullanarak 8K’ya kadar HDR videosu görüntülemelerine olanak tanıyor

Karşınızda NVIDIA GeForce RTX 3000 Serisi

GeForce RTX 3080: Amiral Gemisi

 • 6690 TRY’den başlayan RTX 3080, orijinal RTX 2080’den 2 kat daha hızlı.
 • 4K oyunlar için tasarlanmış olup, 4K çözünürlükte 60 fps’den fazlasını sunuyor.
 • 8 nanometre özel üretim süreci üzerine inşa edilen amiral gemisi GeForce RTX 3080, 28 milyar transistöre ve yeni Micron GDDR6X belleğe sahip.
 • 17 Eylül tarihinden itibaren ulaşılabilir olacak.

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

GeForce RTX 3070: İdeal Fiyat / Performans

 • 4805 TRY’lik fiyatı ile 1200 dolarlık GeForce 2080 Ti’a kıyasla daha hızlı.
 • Ayrıca aynı fiyata sahip RTX 2070’den %60 daha hızlı.
 • Ekim ayında ulaşılabilir olacak.
 • Oyun ve yaratıcı türler için şimdiye kadar geliştirilmiş en hızlı GPU ve 8K çözünürlükte 60 fps’ye güç verecek şekilde tasarlandı.
 • 24GB GDDR6X bellek en zorlu yapay zeka algoritmalarının üstesinden gelebiliyor ve büyük verileri aynı anda işlemeye ihtiyaç duyan iş yüklerinin altından kalkabiliyor.
 • TITAN RTX’den %50 daha hızlı.
 • 24 Eylül tarihinden itibaren 14400 TRY fiyatıyla sayışta.

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

GeForce RTX 3090: “Amansız GPU”

 • Üç yuvalı, çift eksenli hava akışı, TITAN RTX’ten 10 kata kadar daha sessiz bir tasarımda ve GPU’yu 30 dereceye kadar daha soğuk tutabiliyor.

Yeni ekran kartları yeniliklere yelken açıyor

 • Çift Eksenli Hava Akışlı Termal Çözüm -Etkileyici yekpare tasarımı ile 2 kata kadar daha fazla soğutma performansına sahip. Oyuncular ve içerik üreticiler, hem her zamankinden daha sessiz hem de serin çalışırken bu rakipsiz performansın keyfini çıkarabilecek.
 • Mükemmel Mekanik ve Elektrik Tasarımı– Daha güçlü mekanik bir yapı ile yeni bir düşük profilli yaprak yay ve 12 pimli güç konektörü, bileşenler ve soğutma için daha fazla alan bırakırken, dahili adaptör ise mevcut güç kaynağındaki 8 pimli konektör ile uyumlu.
 • HDMI 2.1– HDMI 2.1 tarafından sağlanan artırılmış bant genişliği, ultra yüksek çözünürlüklü oyunlar için 8K HDR TV’lere ilk kez tek kablolu bağlantıya izin veriyor.
 • AV1 Codec – AV1 codec’i destekleyen ilk ekran kartı olma özelliği taşıyor. Bu özellik sayesinde oyuncular, %50’ye kadar daha az bant genişliği kullanan 8K’ya kadar HDR videoları görüntüleyebiliyor.

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA Reflex ile Daha da Rekabetçi!

NVIDIA Reflex, sistem gecikmesini optimize eden ve ölçen yeni teknoloji paketini temsil ediyor. Bunlar arasında, gecikmeyi yüzde 50’ye kadar azaltan ve Apex Legends, Call of Duty: Warzone, Fortnite ve Valorant gibi popüler espor oyunlarına entegre edilen NVIDIA Reflex Düşük Gecikme Modu da yer alıyor.

NVIDIA Reflex Latency Analyzer ise mouse’lardan gelen girdiyi algılayan ve ardından ortaya çıkan piksellerin (örneğin, bir tabanca namlusundaki patlamanın ışığı) ekranda değişmesi için geçen süreyi ölçüyor. Reflex Latency Analyzer, bu sonbaharda piyasaya çıkacak olan Acer, Alienware, ASUS ve MSI’ın yeni 360Hz NVIDIA G-SYNC Esports monitörlere entegre edilmiş olacak. Bu özellik aynı zamanda ASUS, Logitech, Razer ve SteelSeries’in en iyi e-spor çevre birimleri tarafından da desteklenecek.

Her Mekanı Yayın Stüdyosuna Çevirin

NVIDIA, yayıncılar için de NVIDIA Broadcast’ı duyurdu. Bu teknoloji her mekanı bir yayın stüdyosuna dönüştürmek için standart web kameralarını ve mikrofonları akıllı cihazlara dönüştürüyor.

Sesteki gürültüyü giderme, sanal arka plan efektleri ve web kamerası görüntüsünü otomatik çerçeveleme gibi RTX hızlandırmalı yapay zeka efektleriyle mikrofonların ve web kameralarının kalitesini artıran evrensel bir eklenti olan NVIDIA Broadcast ile evlerini bir yayın stüdyosuna dönüştürüyor.

Omniverse Machinima

Şimdilerde video oyunlarını kısa fimler yapmak için kullananlar için (Machinima olarak bilinen bir sanat dalı) Omniverse 3D workflow platform temelli NVIDIA Omniverse Machinima da tanıtıldı.

Omniverse Machinima ile içerik oluşturucular, web kameralarını karakterleri canlandırmak için yapay zekaya dayalı poz algılama ile kullanabiliyor. Kullanıcılar sesleriyle yapay zeka yüz animasyonunu çalıştırabiliyor. Parçacıkları ve sıvıları gerçek hallerine en yakın şekilde canlandırıyor. Maddeler fiziksel olarak en doğru şekilde yansıtılıyor.

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA Stüdyo

GeForce RTX 30 Serisi ekran kartları, içerik üreticilere zamandan kazandıran avantajlar sağlıyor. Bu yeni ekran kartları daha hızlı ışın izleme ve yapay zeka destekli yeni nesil araçlar sunarak yaratıcı çalışmalardaki sıkıcı işleri tarihe gömüyor. 24 GB GDDR6X belleği, en zorlu AI algoritmalarının üstesinden gelebiliyor ve içerik üreticilerinin çok veri işlemeyi gerektiren büyük iş yüklerinin altından kalkabiliyor.

Yeni ekran kartlarının Türkiye fiyatları

NVIDIA GeForce RTX 3090: 14.400 TL’den başlayan fiyatlar
NVIDIA GeForce RTX 3080: 6.690 TL’den başlayan fiyatlar
NVIDIA GeForce RTX 3070: 4.805 TL’den başlayan fiyatlar

NVIDIA’nın yeni RTX serisi ekran kartları, bir önceki seriye benzer fiyat etiketleriyle satışa çıkacak. Bu sayede oyuncular, çok daha iyi sistemlere neredeyse aynı seviyede para harcayarak sahip olabilecekler.

GeForce RTX 3090, 3080 ve 3070 ekran kartları ASUS, Colourful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY ve Zotac gibi kart sağlayıcıları tarafından stok saatli ve fabrikada hız aşırtmalı modeller de dahil olmak üzere özel anakartlar olarak sunulacak.

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi NVIDIA Yeni Ekran Kartlarını Tanıttı: GeForce RTX 3000 Serisi

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu