bayigram.com

NVIDIA DLSS Teknolojisi Nedir?

Nvidia RTX DLSS teknolojisi hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Nvidia, RTX 30 serisi grafik kartlarında öne çıkan iki özelliğe sahiptir: Işın izleme ve DLSS. PlayStation 5 ve Xbox Series X, çoğu insanı ışın izleme ile tanıştırarak iyi bir iş çıkardı, ancak DLSS hala biraz belirsiz. Peki DLSS nedir?

Biraz karmaşıktır, ancak sanallaştırılmış daha yüksek çözünürlükte oyun oynamanıza, grafik kartınıza fazla yük bindirmeden daha fazla ayrıntı ve daha yüksek kare hızlarını korumanıza olanak tanır. Makine öğreniminin gücünden yararlanarak size tüm dünyaların en iyisini sunar.

DLSS Nedir ve Nasıl Çalışır?

DLSS, oyunun görüntüleme sisteminden alınan son işleme çerçeveleri ile bir ara ara belleğin birleştirilmesiyle oluşturulan bir teknolojidir. Gerekli veriler ekran kartı tarafından önceden işlenecek ve hazırlanacak, ardından NVIDIA Saturn V DGX süper bilgisayar kümesindeki eğitim sürecine eklenecektir.

Bu işlem çerçeveleri biriktirecek ve böylece daha mükemmel bir çerçeve oluşturacaktır. Basit bir ifadeyle, DLSS, oyunları tam otomatik ve ücretsiz olarak daha yüksek kare hızlarıyla daha keskin çözünürlüklerde çalıştırmanıza olanak tanır.

1.0 sürümünde (Şubat 2019’da yayınlandı), DLSS, oyunun düşük çözünürlükte çalışan ve çok sayıda örtüşme içeren karelerinin fotoğraflarını çekecek ve ardından bu görüntüleri, kullanıcı için yüksek, daha yüksek çözünürlüklü kaliteli bir sürüm oluşturmak için kullanacak. Son olarak, DLSS, durağan görüntüleri ve bunların yüksek kaliteli sürümlerini, kendilerini “diğer ad” ve düşük çözünürlüklü çerçeveleri tanımak ve çerçeveler oluşturmak için eğiten bir süper bilgisayar kümesine besleyecektir. Karşılamak için yüksek kalite, yüksek çözünürlük.

Her bir oyun ilk olarak NVIDIA’nın tarafında “eğitim” gerektirse de, NVIDIA’nın yapay zekası, DLSS’yi açarak düşük kaliteli çerçeveleri başarılı bir şekilde tanıyıp bunları yüksek kaliteli kopyalar oluşturmak için kullanabildiğinde, oyuncular deneyimleri üzerinde çok daha fazla kontrole sahip oldular. Bir oyunu daha yüksek grafik ayarlarında veya çözünürlüklerde çalıştırmak istiyor ancak performanstan memnun değilseniz, DLSS oyununuzu daha düşük bir çözünürlükte oluşturmanıza ve bunun performans avantajını elde etmenize olanak tanır. Çok daha yüksek kaliteli bir görüntü verebilir.

DLSS’nin 2.0 sürümü, tekniğin uygulamasını geliştirdi. Oluşturulan daha yüksek kaliteli görüntüler öncekinden daha ayrıntılı ve arka uçta NVIDIA, oyundan bağımsız bir sisteme geçti, bu nedenle DLSS’nin uygulanabilmesi için her oyunun test edilmesi ve eğitilmesi gerekmiyor. DLSS 2.0 ile birlikte özelliğin kendisinde bazı özelleştirmeler geldi: Açık ve Kapalı arasında seçim yapmak yerine, çeşitli çözünürlüklerden yükseltme sunan Kalite, Dengeli ve Performans modları arasında seçim yapabilirsiniz.

NVIDIA DLSS Teknolojisi Nedir?

DLSS: Derin Öğrenme Süper Örnekleme Teknolojisi

DLSS, derin öğrenme süper örnekleme anlamına gelir. “Süper örnekleme” biti, oluşturulan grafiklerde görünen pürüzlü kenarları yumuşatan bir kenar yumuşatma yöntemini ifade eder. Diğer kenar yumuşatma biçimlerine kıyasla, SSAA (süper örnekleme kenar yumuşatma), görüntüyü çok daha yüksek bir çözünürlükte işleyerek ve bu verileri doğal çözünürlükteki boşlukları doldurmak için kullanarak çalışır.

“Derin öğrenme” kısmı, Nvidia’nın gizli sosudur. Nvidia, makine öğreniminin gücünü kullanarak AI modellerini yüksek çözünürlüklü taramalarla eğitebilir. Ardından, kenar yumuşatma yöntemi, eksik bilgileri doldurmak için AI modelini kullanabilir. SSAA genellikle daha yüksek çözünürlüklü görüntüyü yerel olarak oluşturmanızı gerektirdiğinden bu önemlidir. Nvidia bunu çevrimdışı olarak bilgisayarınızdan uzakta yapar ve bilgisayar yükü olmadan süper örneklemenin faydalarını sağlar. NVIDIA DLSS destekleyen oyunlar listesine göz attığımız zaman örneğin Call Of Duty: Warzone oyun deneyimi daha farklı olduğunu görmüş ve deneyimlemiş olacaksınız.

2.0 sürümünde, bu teknoloji daha kaliteli ve hatta daha ayrıntılı görüntüler üretebilir. Artık, DLSS’nin uygulanabilmesi için her bir oyunun test edilmesi ve eğitilmesi gerekmiyor.

DLSS 2.0 (Ağustos 2019’da yayınlandı) bazı gelişmiş ek özelleştirmelerle birlikte gelir. Örneğin, Açık ve Kapalı arasında seçim yapmak yerine, çeşitli çözünürlüklerden görüntü kalitesini yükseltme olanağı sunan Kalite, Dengeli ve Performans modlarını seçebilirsiniz. Özellikle Performans modunda sistem çözünürlüğü 4 kat artırabilecek, örneğin 1080p’den 4K’ya. Ancak aynı zamanda grafik kartının ısı ve güç tüketimini azaltmaya da yardımcı olur.

DLSS 2.0 ve DLSS 2.1

Mart 2020’de Nvidia, DLSS 1.0‘dan 2 kata kadar daha hızlı olması beklenen yeni bir derin öğrenme sinir ağı kullanan DLSS’nin güncellenmiş bir sürümü olan DLSS 2.0‘ı duyurdu, çünkü RTX kartlarının Tensor Çekirdekleri adı verilen AI işlemcilerinden daha verimli yararlanıyor. Bu daha hızlı ağ, şirketin desteklenen GPU’lar, ayarlar ve çözünürlükler üzerindeki tüm kısıtlamaları kaldırmasına da olanak tanır.

2.0’ın ayrıca daha iyi görüntü kalitesi sunması ve önceki sürüme kıyasla 2-3 kata kadar kare hızı (4K Performans Modunda) vaat etmesi gerekiyor. Nvidia, DLSS 2.0’ın 4K Performans Modunu kullanarak bir RTX 2060 grafik kartının oyunları oynanabilir bir kare hızında maksimum ayarlarda çalıştırabileceğini iddia ediyor . Yine, bir oyunun DLSS 2.0’ı desteklemesi gerekir ve avantajlardan yararlanmak için bir RTX grafik kartına ihtiyacınız vardır.

Orijinal DLSS, görünüşe göre yaklaşık 2 kat yükseltme ile sınırlıydı (Nvidia bunu doğrudan doğrulamadı) ve birçok oyun nasıl kullanılabileceğini sınırladı. Örneğin, Battlefield V , bir varsa RTX 2080 Ti veya daha hızlı GPU, sadece 4K de DLSS etkinleştirebilirsiniz, 1080p veya 1440p de. Bunun nedeni, 1.0’ın ek yükünün, düşük çözünürlüklerde ve yüksek kare hızlarında genellikle herhangi bir potansiyel faydadan daha ağır basmasıdır.

NVIDIA DLSS Teknolojisi Nedir?

DLSS Nasıl Kullanılır?

İlginçtir ki, bu teknoloji oyundaki diğer tüm grafik ayarlarınızla uyumlu olabilir. Bu, herhangi bir NVIDIA veya Windows kurulum paketiyle manuel olarak uğraşmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Yapmanız gereken tek şey oyundaki NvidiaDLSS tetik anahtarını bulmak.

Oyununuzu ayarlamak için hatırlamanız gereken diğer önemli şey, çıktı için kullanılacak ilgili çözünürlüktür. 4K’ya yükseltmek için bu özelliği kullanmayı planlıyorsanız, oyunun çözünürlüğü de 4K olarak ayarlanmalıdır. DLSS hangi ekran kartlarında var? DLSS etkinleştirildiğinde oyun daha düşük bir dahili çözünürlükte çalışacak ve ardından istenen çözünürlüğe yükseltilecektir.

DLSS, özellikle 60 FPS’den daha yüksek kare hızlarında çalıştırmak istediğinizde, 1440p ve 4K gibi yüksek çözünürlüklerde en iyi şekilde kullanılır. Ancak performans artışının GPU’nun yük kapasitesinin yanı sıra ilgili donanım bileşenlerinin gücüne de bağlı olacağı da belirtilmelidir. Son olarak DLSS destekli oyunlar listemize göz atarak aklınızdaki oyunu oynamak için bulabilirsiniz.

DLSS Destekli Ekran Kartları

 • GEFORCE RTX 3090
 • GEFORCE RTX 3080
 • GEFORCE RTX 3080 Ti
 • GEFORCE RTX 3070
 • GEFORCE RTX 3060 Ti
 • GEFORCE RTX 3060
 • GEFORCE RTX 2080 Ti
 • GEFORCE RTX 2080 SUPER
 • GEFORCE RTX 2070 SUPER
 • GEFORCE RTX 2080
 • GEFORCE RTX 2070
 • GEFORCE RTX 2060

DLSS yalnızca RTX grafik kartlarıyla kullanılabilir, ancak AMD bugün teknolojinin kendi sürümü olan AMD Fidelity FX Süper Çözünürlüğü ( AMD FSR ) yayınladı . FSR, GPU agnostiktir, yani gerekli donanım özelliklerine sahip Nvidia ve hatta Intel GPU’larda çalışacaktır.

En az 10 oyun stüdyosu, bu yıl oyunları ve motorları arasında FSR’nin benimsendiğini iddia edecek. FSR, PlayStation 5’te de mevcut ve Xbox Series X ve S’de mevcut olacak. Bu içeriğimizde sizlerle DLSS nedir ve nasıl çalışır sorularının cevaplarına yakından bakma fırsatı bulduk.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu