Tiktok Takipçi Satın Al

NVIDIA Ekran Kartlarındaki “Ti” Nedir?

Ekran kartı Ti nedir? Sorusunun cevabını bu içeriğimizde veriyor olacağız. Özellikle NVIDIA ekran kartlarındaki “Ti” eki oldukça merak edilmektedir.


Ekran kartı Ti ne demek olduğunu birçok bilgisayar kullanıcısı merak ediyor olabilir. Bir grafik kartı satın alırken, büyük olasılıkla modelin sonunda çeşitli küçük tanımlayıcılarla karşılaşacaksınız; Super, X , Ti ekleri mevcuttur.

Bunların ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Genel olarak konuşursak, performansta bir artışa işaret ediyorlar. Aynı ekran kartının orijinalinden daha yüksek bir maliyetle alabileceğiniz daha güçlü bir versiyonu. Bugün “Ti ekran kartında ne anlama geliyor” sorusuna yanıt veren NVIDIA ekran kartlarına bakıyoruz.

NVIDIA Ekran Kartlarındaki Ti Ne Demek?

Ti, Nvidia grafik kartlarında kullanılır ve “Titanyum” anlamına gelir. Ti, kartlardaki diğer tanımlayıcılar gibi, Ti olmayan sürüme kıyasla size daha iyi performans sağlayacak daha güçlü bir kartı belirtir.

İlgili Makaleler

Titanyum veya Ti, Nvidia tarafından uzun yıllar önce GeForce 200-400 döneminde, kart sınıfını GT, GTS ve GTX’e benzer şekilde ayırt etmek için kullanıldı. GeForce 500 serisine kadar akıllı bir pazarlama aracı olarak kullanıldığını görmedik, bu da biraz daha iyileştirilmiş bir GPU satın aldığınızı gösteriyor.

Ancak bu, GPU üretiminde kullanılan herhangi bir Titanyum olduğu anlamına gelmez. En azından Ti olmayan kartlardan daha fazla değil.

Ekran Kartlarındaki Ti Farkı

Ana farktan daha önce bahsetmiştik ve bu elbette performanstır. Ti GPU’lar genellikle daha fazla CUDA çekirdeği, daha fazla bellek, daha yüksek bellek hızları içerir ve genellikle daha fazla güç kullanır. Bu farklılıkları ve oyun oynamanız üzerindeki etkilerini görselleştirmek için gelin daha yakından bakalım.

  • GTX 780: CUDA-Çekirdekleri: 2304, VRAM: 3GB, Octane-Bench: 73
  • GTX 780Ti: CUDA-Çekirdekleri: 2880, VRAM: 3GB, Octane-Bench: 91
  • GTX 980: CUDA-Çekirdekleri: 2048, VRAM: 4GB, Octane-Bench: 98
  • GTX 980Ti: CUDA-Çekirdekleri: 2816, VRAM: 6GB, Octane-Bench: 134
  • GTX 1080: CUDA-Çekirdekleri 2560, VRAM 8GB, Octane-Bench: 136
  • GTX 1080Ti: CUDA-Çekirdekleri: 3584, VRAM 11GB, Octane-Bench: 185
  • GTX 2080: CUDA-Çekirdekleri 2944, VRAM 8GB, Octane-Bench: 189
  • GTX 2080Ti: CUDA-Çekirdekleri: 4352, VRAM 11GB, Octane-Bench: 240
NVIDIA Ekran Kartlarındaki "Ti" Nedir?
Görsel: wepc

Gördüğünüz gibi, 1660 Ti, hızdaki birkaç ince farkla, orijinal 1660’a yakından benziyor. Bu küçük farklar, çoğu oyun başlığında daha yüksek ortalama FPS’ye eşittir ve maksimum ayarlarda muhteşem 1080p oyun oynamayı mümkün kılar.

NVIDIA Ekran Kartlarındaki "Ti" Nedir?
Görsel: wepc

En yeni Ti GPU, grafikleri maksimuma çıkarılmış 4K çözünürlüklerde etkileyici performans gösterebilen bir kart canavarı olan RTX 2080 Ti’dir. Bu karşılaştırma, çok beğenilen GTX 10 serisinin yerini alan RTX 20 serisi ile daha aşina olabileceğiniz bir GPU serisini göstermektedir. Bu iki GPU’nun birçok farklılığı vardır ve bu, Ti versiyonu bazı satış sonrası modeller için neredeyse iki katı maliyetle, fiyata bakıldığında asla daha net değildir.

Ti vs SUPER Hangisi Daha İyi?

GPU katmanının Ti varyantı, performans açısından SÜPER varyanttan üstündür. Örneğin bir 2080 Super, 2080 Ti’den marjinal olarak daha yavaştır ve aynı zamanda 2080 Tis 11GB VRAM’a karşı sadece 8GB VRAM’a sahiptir.

Şu anda, 3 kısaltmanın tümüne sahip tek bir GPU var. GTX 1660, GTX 1660 SUPER ve GTX 1660 Ti. Ti-Varyant, üçünün en hızlısıdır, ardından – daha yavaş olmasına rağmen – genellikle üstün değer olan SUPER gelir .

GPU’da Ti ne anlama geliyor? Ekstra performans, bebeğim! Düşük ila orta aralıktaki Ti kartları, bir sonrakine atlama taşı olarak kabul edilir, bir tür orta yol, yükseltme yapmak ve daha fazla FPS kazanmak için size daha küçük bir miktara mal olacak. Bununla birlikte, üst uçta, Ti GPU’lar, bir grafik kartının olabileceği kadar güçlüdür ve sadece kartın kendisi için size üst düzey bir oyun bilgisayarı ile aynı fiyata mal olacaktır.

Para önemli değilse ve sıkı bir PC oyuncusuysanız, Ti GPU şimdiye kadar yaptığınız en iyi yatırım olacaktır. Bilgisayarlarımızı bir bütçeyle oluşturan geri kalanlarımız için, alt uç Ti kartları gitmek için daha gerçekçi bir bileşen. Hangisini seçerseniz seçin, yanınızda bir Ti kart varsa daha fazla FPS’nin kaçınılmaz olduğunu bilin.

NVIDIA Ekran Kartlarındaki "Ti" Nedir? NVIDIA Ekran Kartlarındaki "Ti" Nedir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
2
+1
4
+1
2
+1
0
+1
1

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu