Tiktok Takipçi Satın Al

NFT Art Satın Aldığınızda, Bir Dosya Bağlantısını Satın Alıyorsunuz

NFT’lerin göz kamaştırıcı satışları geçen yıl haber oldu, ancak her satış büyük bir uyarı ile geliyor: Birinin sunucusundaki bir dosyanın bağlantısını satın alıyorsunuz ve bu bağlantı değişebilir. NFT’lerin neden bu şekilde çalıştığına ve gelecekte NFT sahiplerine nasıl geri dönebileceğine bir göz atacağız.

NFT Nedir?

NFT, “değişmeyen token” anlamına gelir. Değişmez, temel olarak türünün tek örneği anlamına gelir. NFT, sahip olabileceğiniz bir blok zincirindeki benzersiz bir kod parçasıdır ve genellikle bu kod illüstrasyonlar, fotoğraflar veya videolar gibi sanat eserlerine işaret eder.


NFT’ler son zamanlarda haberlerde çokça yer alıyor , özellikle de bir tür dijital koleksiyon sanatı olan Bored Apes’lerini sergileyen ünlüler sayesinde . Göz kamaştırıcı miktarlarda para sattılar ve büyük ölçüde düzenlenmemiş kripto para piyasasıyla el ele giden finansal spekülasyonları davet ettiler.

NFT Sanatı Blockchain’de Depolanmıyor

NFT’ler için ödenen tüm parayla, NFT’ler tarafından temsil edilen sanat eserlerinin blok zincirinde saklanmadığını öğrenmek şaşırtıcı olabilir. Bunun yerine, NFT’ler, geleneksel bir web sunucusunda barındırılan bir dijital sanat dosyasına (fotoğraf veya video) işaret eden bir bağlantı içerir.

NFT geliştiricisi Eric Kuhn tarafından belirtildiği gibi , en yaygın NFT standardı EIP- 721’de tanımlanmıştır , 2018’de oluşturulan ve bugünün NFT’lerinin nasıl çalıştığını açıklayan bir “Ethereum İyileştirme Önerisi”. Bu standart, NFT için “meta veri” olarak bir görüntü kullanma seçeneğini içerir ve standartlar belgesi bunu şu şekilde açıklar:

NFT’leri URI’lerle ilişkilendirmek için bir mekanizma sağlanmıştır. Her NFT için meta veri sağlamak için birçok uygulamanın bundan yararlanacağını umuyoruz. Resim boyutu önerisi Instagram’dan alınmıştır, muhtemelen resim kullanılabilirliği hakkında çok şey biliyorlardır. URI değişken olabilir (yani zaman zaman değişir). Bir evin sahipliğini temsil eden bir NFT’yi düşündük, bu durumda evle ilgili meta veriler (görüntü, sakinler vb.) doğal olarak değişebilir.

Burada birkaç şey fark edeceksiniz. “URI” bir web bağlantısıdır . NFT standardının uygulayıcıları, görüntü meta verilerinin bir NFT’ye sahip olmanın kilit noktası olmasını amaçlamadı. Ne de olsa, meta verilerdir, yani diğer verileri tanımlamaya yöneliktir. Ve aynı zamanda “değişken” bir bağlantıdır, yani değişebileceği anlamına gelir.

Bunun yerine, görüntü meta veri bağlantısı, bir ev veya belki bir konser bileti gibi daha önemli bir şeyin sahipliğini temsil edecek bir NFT’yi tanımlamaya yardımcı olmayı amaçladı. Hemen hemen her sanat NFT’si durumunda, sanat eserinin gerçek mülkiyeti veya kontrolü size devredilmez, bu nedenle bir sanat eserinin NFT’sini satın aldığınızda, bir web bağlantısından başka bir şey satın almazsınız.

 

Ayrıca, NFT’ler, meta veri görüntüsünün bir karmasını bile saklamaz; bu, NFT’nin doğru görüntü veya videoya yönlendirildiğini doğrulamaya hizmet eder. Ve neden olsun ki? Yukarıdaki NFT spesifikasyonunda ele aldığımız gibi, resim bağlantısının her zaman değiştirilebilir olması amaçlanmıştır. Ekim 2021’de Moxie Marlinspike adlı bir bilgisayar güvenliği araştırmacısı , farklı kişiler tarafından görüntülendiğinde içeriği değişebilen bir NFT oluşturduğunda NFT’lerin bu özelliğiyle oynadı.

Sanatın doğrudan Ethereum blok zincirinde depolanmamasının nedeni, şu anda Ethereum’un (ve diğer blok zincirlerinin) dijital verileri depolamada son derece yavaş ve verimsiz olmasıdır. Her bayt çok pahalıdır — bir 2021 hesaplaması ile 500 KB depolamak için 20.000 ABD doları tahmin edilmektedir. Bu, NFT’lerin işaret ettiği yüksek çözünürlüklü görüntüler veya videolar bir yana, Ethereum blok zincirinde küçük görüntüleri bile saklamayı pratik değildir.

Çılgınca zengin olsanız ve Ethereum blok zincirinde (bu arada EIP-721 standardının desteklemediği) sanat eseri depolamaya karar vermiş olsanız bile, onu görüntülediğinizde yüklenmesi çok uzun zaman alırdı. Bir Ethereum geliştiricisine, görüntüleri doğrudan blok zincirinde ne zaman depolamayı bekleyebileceğimizi sorarsanız, odadan gülebilirsiniz . Bunun yerine, zincir dışı çözümler neredeyse her zaman tavsiye edilir.

On yıl içinde, çok sayıda NFT görüntüsünün battığını ve ardından birinin içeri girip alan adını satın aldığını ve porno görüntülere binlerce NFT bağlantısını işaret ettiğini hayal edin. Yapması çok kolay olurdu ve NFT sahibinin bunu durdurmak için yapabileceği hiçbir şey yok. NFT, NFT sahibinin kontrolü dışındaki bir sunucuya işaret eden bir URL içerir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu