Tiktok Takipçi Satın Al

NASA’nın Yeni Süpersonik Jeti 2020’nin Sonuna Kadar Üretilebilir

NASA, sonik patlamaları susturmanın yollarını test edecek. NASA’nın yeni deneysel süpersonik X-uçağı uçmak için hızlı bir yolda.

Resmi olarak 2018’de X-59 QueSST olarak adlandırılan ve genellikle sadece X-59 olarak adlandırılan uçak, 2019’daki kritik bir tasarım incelemesi sırasında son montaj için yeşil ışık yaktı. Bu uçakla NASA, karada seyahat edebilen ultra sessiz bir tekne yaratmayı hedefliyor. ses hızından daha hızlı olduğunu da söyleyelim.


Bir şirket temsilcisi Space.com’a 2020’de NASA’nın uçağı üretmesi için görevlendirdiği Lockheed Martin, uçağın üretme ve inşaat sürecini yıl sonuna kadar tamamlamayı planladığını söyledi.

NASA kolları sıvadı!

Bu, uçağın kanatları California, Palmdale’deki Lockheed Martin Skunk Works’de monte edildiğinden ve zanaat için yenilikçi sistemlerin gelişmeye devam etmesinden dolayı bir yıl süren ciddi bir ilerlemeyi takip ediyor.

Temsilci “uçağın ve son montajın eşleşmesinden” sonra, “biraz kanıt testi yapmak ve diğer bazı parçaları takmak, sistemlerin bazı test çalışmalarını yapmak ve daha sonra yaymak için uçak gövdesini alacağız.” dedi.

NASA'nın Yeni Süpersonik Jeti 2020'nin Sonuna Kadar Üretilebilir

Ancak süpersonik hızlarda veya ses hızından daha hızlı seyahat eden bir uçak, büyük bir rahatsızlığa neden olmaktan kaçınacak kadar sessiz olacak mı? Temsilciye göre, uçağın arkasındaki ekip, geminin ultra hızlı ve ultra sessiz olacağından emin. 

“Çok eminiz. Her türlü modelleme simülasyonu ve tahminleri aynı hizadadır, bu yüzden yürüttüğümüz bu model ve simülasyonlara dayanarak süpersonik hızlara ulaştığında bu düşük patlama sesine ulaşacağına inanıyoruz.”

Durumun böyle olduğundan ve uçağın sadece düzgün çalışmasını ve bu inanılmaz hızlara ulaşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kamusal bir sıkıntı olmayacak kadar sessiz kalmasını sağlamak için, 2020’de uçağın tamamlanmasını takip eden ek testler yapılacaktır. 

Lockheed Martin temsilcisinin açıkladığı gibi, uçağı inşa etmek tüm projenin sadece 1. Aşamasıdır. Faz 2 ile, daha ileri testler, sertifikalar ve akustik (veya ses) doğrulama yapılacaktır. Bundan sonra, üçüncü aşamada, topluluk tepkisi testi, düşük bomlu (sessiz bir ses patlaması) gösterimi ile insanların zanaat uçan tepesine nasıl tepki verdiğini doğrulayacaktır. 

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu