Tiktok Takipçi Satın Al

Mühendisler Apple’dan Ayrılıyor

Apple’daki uzun kariyerinin ardından bir kez daha bir anahtar liderin Cupertino devinden ayrıldığını bugün Batılı gazeteciler bildirdi. Donanım başkanı olan Jay Jay Novotny, Cupertino firmasında 25 yıl çalıştı ve sembolik ürünlerin yaratılması ve tasarlanmasında önemli bir rol oynadı. 25 yıllık Apple kariyeri boyunca Novotny, dünya çapında olumlu eleştiriler alan iPod ve birkaç nesil iPhone gibi ürünler üzerinde çalıştı, ayrıca iPad’in geliştirilmesini yönetti ve ilk nesil Apple Watch’ı piyasaya sürmeye yardımcı oldu.

Bu sembolik geliştiricinin ayrıca Apple’ın Titan Projesi olarak bilinen gizli bir otomobil projesinde çalışma deneyimi de vardı, bu yüzden içeriden bilgiye göre, onu elektrikli tahrik ünitelerine dayalı araçlar üreten Amerikan şirketi Rivian’a kaptırdı. Apple’ın açıkça kendi otonom elektrikli aracının gelişimini yavaşlattığı göz önüne alındığında, Novotny’nin başka bir şirkette faydalı olabileceğine karar vermiş olabilir. Ancak, bu kadar değerli bir mühendisin rakip bir ürün üzerinde çalışmasına nasıl izin verildiği tam olarak anlaşılmıyor, çünkü Novotny Apple’ın tüm sırlarını biliyor ve bunları Rivian’daki yeni ürünlerinde kullanabilir. Ve elbette, son 25 yılda Novotny, şirketin tüm yeniliklerine doğrudan katkıda bulunmuştu, bu da şirketin gelecekteki ürün geliştirme sürecini olumsuz etkileyecek.


Jay Jay Novotny’nin Apple’daki ayrılışı, şirketin mevcut durumu ve geleceği hakkında bir dizi soruyu da beraberinde getiriyor. Özellikle, Apple’ın yenilikçiliğini ve ürün geliştirme sürecini nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Novotny’nin ayrılmasının ardından, Apple’ın donanım departmanı için kimin liderlik edeceği ve Novotny’nin ayrılmasının ardından projelerin nasıl etkileneceği belirsizliğini koruyor. Ayrıca, Novotny’nin Rivian’da ne tür bir rol üstleneceği ve burada Apple’dan getirdiği deneyim ve bilginin nasıl kullanılacağı da merak konusu. Bu ayrılık, Apple’ın rekabetçi piyasada nasıl pozisyon alacağına dair daha büyük bir stratejik tartışmanın parçası olarak görülebilir. Şirketin, kilit personel kayıplarına nasıl yanıt vereceği ve gelecekteki yeniliklerini nasıl sürdüreceği konusunda dikkatle izlenmesi gerekecek.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu