TeknoDiot
     
     
     

Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mouse mu almak istiyorsun? Nasıl bir mouse alacağını bilmiyor musun? Bu makalemizi sizler için hazırlıyoruz. Detaylar içeride;

Öncelikle hangi amaçla alacağımıza karar vermemiz gerekmektedir. Oyun için alınacak bir Mouse kullanıcıya geniş bir DPI ayarlanması sunmalıdır. Bu DPI ayarlamak için Mouse üzerinde bulunan bir tuş olması mouse’u daha da tercih edilebilir kılmaktadır.

Örneğin oyun oynarken yüksek DPI oyuncuya rahatlık sağlamaktadır. Aksine tasarımcılar ise düşük DPI tercih etmektedir çünkü biraz hassasiyet isteyen bir alandır. Ama her ikisini de yapmayacak olan standart bir bilgisayar kullanıcısının DPI ile işi olmayacaktır o yüzden bu etken onun için önemli değildir. Bir diğer önemli etken yenilenme hızı anlamına gelen hertz’dir. Bastığınızda hızlı tepkime vermesi kullanıcı için çok önemlidir.

Sürekli seyahat eden oradan oraya gitmekte olan kullanıcılar için tasarlanan minimal seyahat mouse’larını tercih etmek kullanıcıların işlerini kolaylaştırabilmektedir. Günümüzde artık toplu Mouse kalmadı. Onun yerine iki ayrı kolda olan optik Mouse ve lazer Mouse olarak vardır. Optik fareler opak ve düze yerlerde kullanılabilir. Lazer Mouse ise neredeyse her düz olan yüzeyde çalışabilir. Son zamanlarda bazı Mouse yanında eklenebilir aparatlarla üretilmektedir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre yanlarına eklenebilen bu aparatlar kullanıcının işlerini çok fazla kolaylaştırabilmektedir. Ve ışıklı oyuncu mouse’ları son zamanlarda revaçta olduğu için neredeyse her yeni üretilen Mouse RGB aydınlatma ile üretiliyor.

Sonuç olarak almak istediğiniz mouse’larda ilk seçenek etkeni hangi amaçla kullanılacağıdır. Oyun, tasarım ya da standart işler. Standart işler için çok zor olmayan bu seçim oyun ve tasarım alanında biraz zorlamaktadır. Ergonomik olması gereken Mouse eğer doğru seçilmezse uzun süreli kullanımlarda bilekleri yorabilir ve kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatmayabilir. Mouse seçiminde olması gereken ana etkenler; ergonomik olması, DPI genişliği, hertz yüksekliği ve türüdür.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Lifecell, Son SMS’leri Uzaya Gönderiyor!

Buğra Noyan

5 Adımda Bilgisayarı Hızlandırma Rehberi #2

Uğur Aydemir

Sistem Tavsiyeleri – Temmuz 2018

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.