Tiktok Takipçi Satın Al

Microsoft, Yeni Uygulama Mağazası İlkeleriyle Apple’ı Hedefliyor

Microsoft, Apple'ın olumsuz duruşuna karşı koymak için bulut oyun sektöründe iyi bir rol olmayı hedefliyor.

Bir uygulama mağazasına neyin yüklenmesi ve neyin yüklenmemesi gerektiği konusunda Microsoft ve Apple arasında birçok tartışma olmuştur.

Görünüşe göre Apple’ın kısıtlayıcı kurallarına yanıt olarak Microsoft, Apple’ın geçmişte kısıtladığı hizmetlere izin veren kendi uygulama mağazası ilkelerini yayınladı.

Microsoft’un Yeni Uygulama Mağazası İlkelerinde Neler


Microsoft, Microsoft Sorunları Üzerine Blogunda on ilkenin listesini yayınladı . Microsoft, uygulama geliştiricilerini ve yayıncıları eşitlik ve makul standartları detaylandıran bir dizi kurala tabi tutacağını belirtiyor.

Aşağıdaki noktalar dikkat çekicidir:

“1. Geliştiriciler, Windows için uygulamalarını uygulama mağazamız aracılığıyla dağıtıp dağıtmamayı seçme özgürlüğüne sahip olacaklar. Windows’ta rakip uygulama mağazalarını engellemeyeceğiz.

2. Bir geliştiricinin iş modeline veya içeriğin bir cihaza yüklenip yüklenmediği veya buluttan akışla sunulması da dahil olmak üzere içerik ve hizmetleri nasıl sağladığına bağlı olarak Windows’tan bir uygulamayı engellemeyeceğiz.

[…]

5. Her geliştirici, güvenlik, gizlilik, kalite, içerik ve dijital güvenlik dahil olmak üzere nesnel standartları ve gereksinimleri karşıladığı sürece uygulama mağazamıza erişebilecektir.

6. Uygulama mağazamız, Windows’daki diğer uygulama mağazalarında karşılaştığımız rekabeti yansıtan makul ücretler talep edecek ve bir geliştiriciyi uygulaması içinde satmak istemediği herhangi bir şeyi satmaya zorlamayacaktır.

[…]

10. Uygulama mağazamız, kuralları ve politikaları ile tanıtım ve pazarlama fırsatları konusunda şeffaf olacak, bunları tutarlı ve objektif bir şekilde uygulayacak, değişiklikleri bildirecek ve anlaşmazlıkları çözmek için adil bir süreç sunacaktır. ”

Özellikle bu kurallar Apple’ın App Store’unu hedefliyor gibi görünüyor. Microsoft’un Apple ile olan son mücadelesini yansıtan ikinci ve onuncu kurallar dikkat çekicidir.

İkinci kural, Microsoft’un uygulama mağazasında bulut tabanlı içeriğe izin verildiğini açıkça ortaya koyuyor. Bu  , xCloud’un bir oyun yayın hizmeti olduğu gerekçesiyle Apple’ın xCloud’u yasaklamasına meydan okuyor.

On numaralı kural, Microsoft’un kuralları ve politikaları son derece açık ve şeffaf tutacağını belirtir. Bu da, Microsoft’u Project xCloud’un App Store’daki yeri hakkındaki belirsiz kararlarıyla karıştırdıktan sonra Apple’ı hedef alıyor gibi görünüyor.

Bu nedenle Microsoft, Apple’ın bulut oyun hizmetlerine yönelik hoşnutsuzluğundan faydalanmaya çalışıyor ve geliştiricilere hizmetlerinin Microsoft uygulama mağazasında hoş karşılanacağını bildiriyor.

Microsoft Bulutta Oyun İçin Bir Yol Açıyor

Apple’ın bulut oyunlarındaki son olumsuz duruşuyla Microsoft, platformunda bu tür hizmetlere izin verdiğini açıkça ortaya koyuyor. Microsoft kartlarını doğru oynarsa, bulut oyun sahnesinde rakibine göre güçlü bir varlık elde edebilir.

Microsoft’un Apple’ın bulut oyunlarındaki duruşuna karşı başlattığı tek saldırı bu değil. Son zamanlarda, Microsoft’un oyun bölümü başkanı, App Store’dan tamamen kaçarak iOS’ta Project xCloud’u alacağını belirtti.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu