Microsoft Blazor, C # ve .NET’te Android ve iOS Uygulamaları Geliştirmenizi Sağlıyor

Teknoloji devi Microsoft, bu hafta başlarında C # ve .NET’te yerel Android ve iOS uygulamaları oluşturmanıza olanak tanıyan yeni bir Blazor araç seti duyurdu.

Blazor, geliştiricilerin C # ve HTML kullanarak web uygulamaları oluşturmasını sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir web çerçevesidir. Microsoft tarafından geliştirilmektedir.


Bir uygulamanın UI bileşenlerini ve davranışlarını tanımlamak için Blazor programlama modelini ve Razor sözdizimini kullanabilirsiniz. Eklenen UI bileşenleri Xamarin.Forms yerel UI kontrollerine dayanıyor, bu da güzel yerel mobil uygulamalarla sonuçlanıyor.

Microsoft Blazor

Başlamak için .NET Core 3.0 veya 3.1 SDK, Visual Studio ve ASP.NET’iniz olduğundan emin olun. Sen dosyalara bakabilirsiniz burada gelişimini kickstart makinenizi kurmak için.

Blazor modeli, Razor söz dizimini mobil cihazlara özel bileşenlerden kullanan kullanıcı arabirimi  işaretlemesinde yan yana oturan kodla birlikte sunulur. Bu, geçmişte Razor sözdizimini kullanan herhangi bir web geliştiricisi için çok doğal hissedecek.

Microsoft Blazor, C # ve .NET'te Android ve iOS Uygulamaları Geliştirmenizi Sağlıyor

Bununla birlikte, bunun deneysel bir proje olduğunu ve zaman zaman bazı hıçkırıklarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Sorun yaşarsanız, projenin GitHub deposunda bir sorun ortaya çıkarabilirsiniz.

Microsoft’un yerel uygulama geliştirme için .NET ile ilk kez denemediğini belirtmek gerekir. Geçen yıl, Redmond dev  masaüstü Flutter uygulamalar geliştirmek için Blazor ve .NET Core kullanarak bir proje.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu