Tiktok Takipçi Satın Al

MediaTek Dimensity 2000 İşlemcisinin Özellikleri Açıklandı

MediaTek, geçen yıl Dimensity serisi 5G yongalarının tanıtımıyla pazardaki adını yeniledi. Ancak bu yıl, Çinli üretici için piyasada adını en büyük yonga seti tedarikçisi olarak belirlediği için çok daha önemli oldu.


Daha da önemlisi şirket, Oppo, Realme, Xiaomi ve hatta OnePlus gibi birçok ana akım markanın tercihi haline geldi. İkincisi hep Snapdragon işlemcileri kullanılan ancak OnePlus Nord 2. MediaTek için Dimensity 1200 işlemci üzerinde bahis verme kararı Dimensity 1200 popülerlik oldukça farkındadır ve zaten edilir hazırlarken daha Dimensity 2000 çekici olacaktır bir ardıl.

Geçen ay, MediaTek’in yeni nesil Dimensity amiral gemisi işlemcilerinin yepyeni ARMv9 mimarisini kullanacağına dair söylentiler ortaya çıktı. Mimari açısından, yeni işlemciler, TSMC’nin 4 nm üretim sürecini ilk kullananlar olacak. Bu ayrıntılar son birkaç ayda yayılmaya başladı ve şimdi Çinli sızıntı yapan Dijital Sohbet İstasyonu, platform hakkında daha fazla ayrıntı getiriyor.

MediaTek Dimensity 2000 özellikleri

Sızıntıya göre, Dimensity 2000 işlemci, 3.0 GHz hızında çalışan bir ARM Cortex-X2 ana çekirdeğe sahip olacak. Bu yonga seti, Snapdragon 888 ve Samsung Exynos 2100 işlemcilerde bulunan Cortex-X1’in doğrudan halefidir. MediaTek, Dimensity 1200 işlemcisinde Cortex-X1’i kullanmadı, ancak bir sonraki amiral gemisi işlemci ile bir adım ötesine geçecek.

Prime Core’a ek olarak, CPU ayrıca üç ARM Cortex-A710 çekirdeği ve dört ARM Cortex-A510 çekirdeği kullanacak. Bu, yakında çıkacak Snapdragon 898 ve Exynos 2200 ile aynı kurulum. Sonuç olarak, MediaTek Dimensity 2000, Qualcomm ve Samsung amiral gemisi teklifleriyle aynı kategoride olacak. Dimensity 1200, orta seviye işlemcilerin çoğunun ötesinde olduğu, ancak Snapdragon 888 veya Exynos 2100 işlemciler ile aynı seviyede olmadığı için “giriş seviyesi amiral gemisi CPU” diyebileceğimiz şeydir. Gelecek yıl hikaye farklı olacak.

MediaTek Dimensity 2000 İşlemcisinin Özellikleri Açıklandı

Söylentilere göre Exynos 2200 ve Snapdragon 898 de 4 nm mimarisini kullanacak. Ancak, Samsung’un 4 nm dökümhanelerinde üretilecekler. Grafiksel güçler açısından Dimensity 2000, Mali-G710 MC10 GPU’ya sahip olacak. Bunun yeni Mali G710’u kullanan ilk ve bir süreliğine tek yonga seti olacağını varsayıyoruz. Samsung, AMD GPU lehine Mali GPU’ları geride bırakıyor ve Huawei’nin yonga seti üretimindeki geleceği tahmin edilemez. Farkında olmayanlar için Mali G710, Mali G78’den yüzde 20 daha hızlı.

Benzer özelliklerle, saat hızları ve diğer teknolojiler, gelecek yıl en iyi amiral gemisi SoC’yi taçlandırmak için belirleyici faktörler olacak. Exynos 2200, ana çekirdek için 3.0 GHz’i hedefliyor. Öte yandan Qualcomm, tipster Ice Universe’e göre 3.09 GHz’de biraz daha yüksek hedefliyor olabilir.

Söylentilere göre, üç şirket de 2021’in sonunda yeni 4nm tabanlı çiplerini piyasaya sürecek. Tabii ki, yarı iletken pazarındaki sürekli bozulma nedeniyle planlar değişebilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu