Tiktok Takipçi Satın Al

Macaristan Sosyal Medya Devlerine Yaptırım Uyguluyor

Macaristan Adalet Bakanı Judit Varga Pazartesi günü, sosyal medya şirketlerine ifade özgürlüğünün “sistematik suistimalleri” dediği şey nedeniyle cezalandırma olasılığını gündeme getirdi.

Bakan, haksız ticari uygulamalar olarak tanımladığı şeylerin olası cezalarını tartışmak ve ülkenin dijital özgürlük komitesi toplantısını yapmak için bu hafta Macar rekabet izleme örgütüyle görüşeceğini söyledi.


Büyüyen bir eleştiri dalgasında, bazı hükümet yetkilileri, Facebook dahil sosyal medya şirketlerinin platformlarındaki muhafazakar görüşleri sınırlama çabaları olarak tanımladıkları şeyden şikayet ediyor.

Başbakan Viktor Orban, Macaristan’ın kamu medyasını itaatkar bir sözcü haline getirdi ve müttefikleri özel medyanın büyük bölümünü kontrol ederek gündeminin belirgin bir şekilde yayınlanmasına izin verdi.

Ancak sağcı başbakan, COVID-19 salgını ve birleşik muhalefetin uzun süreli toparlanmasıyla mücadele ederken, önümüzdeki yıl yapılacak parlamento seçimlerinde on yıl süren iktidarı için en zor meydan okumayla karşı karşıya.

Varga bir Facebook gönderisinde “’Shadowban’, politik amaçlarla, kullanıcı profilimizin görünürlüğünü ve erişimini bizim bilgimiz olmadan kısıtlayan sosyal medya sağlayıcılarının gizli eylemi anlamına geliyor” dedi.

“Erişimlerini azaltmak için Facebook, Hıristiyan, muhafazakar, sağcı fikirlerin görünürlüğünü de sınırlıyor. Ben de bununla ilgili kişisel deneyimlerim var ”dedi Varga ayrıntıya girmeden.

Macaristan Sosyal Medya Devlerine Yaptırım Uyguluyor

Yaptırımlara Macaristan’da Katıldı

Facebook, e-postayla gönderilen bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Varga’nın yaklaşık 120.000 Facebook takipçisi varken, Orban’ın Macar nüfusunun% 10’undan fazlasını temsil eden 1 milyondan fazla takipçisi var. Başbakan, COVID-19 veya ekonomi politikası hakkında hükümet kararlarını duyurmak için sık sık Facebook’u kullanıyor.

Bir Varga sözcüsü, bakanın Facebook’un gönderilerinin görünürlüğünü kısıtladığı suçlaması hakkında daha fazla ayrıntı isteyen e-postayla gönderilen sorulara hemen yanıt vermedi.

Varga, gönderisinde konunun Avrupa Birliği düzeyinde düzenlenmesi gerektiğini söyledi, ancak daha hızlı harekete geçilmesi gerekebileceğini söyledi: “Ancak sistematik suistimaller nedeniyle, daha erken adım atmamız gerekebilir” dedi.

Onun yorumları, müttefik Polonya’nın büyük teknoloji şirketlerine karşı olası bir eylemi işaretlemesinden günler sonra geldi ve adalet bakanı, saldırgan gördükleri yayınları kaldıran şirketlerin para cezasına çarptırılabileceğini söyledi.

Orban’ın Polonyalı müttefiki, muhafazakar bir Katolik sosyal gündemi olan iktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) partisi, büyük teknoloji şirketlerinin kamusal tartışmalar üzerinde tehlikeli bir kontrol uyguladıklarını ve kendi liberal dünya görüşlerine uygun olmayan fikirleri sansürladığını savunuyor.

Macaristan Sosyal Medya Devlerine Yaptırım Uyguluyor

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu