Apple Mac'te Şeffaf Menüler Nasıl Devre Dışı Bırakılır? - TeknoDiot.com

Apple Mac’te Şeffaf Menüler Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Abone Ol 
Logitech G Çekiliş

Apple, klasik Mac arayüzünü şeffaf bir menü çubuğu ve aşağıdaki pencerelerden renkleri gösteren kenar çubuklarıyla yeniden tasarladı.

Neyse ki, Mac’teki dikkat dağıtıcı şeffaf menüleri devre dışı bırakmanın bir yolu var. Genel olarak, Big Sur ve üstünü tanıtan tasarım dili doğru yönde bir harekettir. Her şey daha aralıklı ve arayüz iPhone ve iPad ile eşleşirken klasik macOS‘a sadık kalıyor.

“Şeffaflığı Azalt” adlı Erişilebilirlik özelliğini kullanarak pencere şeffaflığını azaltabilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, şeffaf menü çubuğu ve kenar çubukları düz renkle değiştirilerek gözleri yormaz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde varsayılan seçenek (sol) ile şeffaflık devre dışı (sağda) arasındaki farkı görebilirsiniz.

Şeffaf Menü Devre Dışı Bırakma

Bu özellik, “Sistem Tercihleri” nden etkinleştirilebilir. Menü çubuğundan “Apple” simgesine tıklayın ve “Sistem Tercihleri” seçeneğini seçin.

Burada “Erişilebilirlik” bölümüne gidin.

Logitech G Çekiliş

Şimdi, kenar çubuğundan “Görüntüle” seçeneğini seçin ve ardından “Saydamlığı Azalt” özelliğini etkinleştirin.

Anında, tüm şeffaf ve yarı saydam menüler düz bir renkle değiştirilecektir.

Artık şeffaflık efektini devre dışı bıraktığınıza göre, üretkenliğinizi artıracak yedi macOS ince ayarı daha var.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu