Linux Sisteminiz İçin En İyi Bilgilendirici Komutlar

Abone Ol 

Linux severler sistemleriyle ilgili bilgi toplama ve paylaşma çok hevesliler. Ne kadar bilgi toplayıp paylaşabilirler ise o kadar iyidir. Bu bizler için iyi bir şey…

Bu bilgiler genel olarak yönetim görevleri, güvenlik, geliştirme gibi alanlar için de geçerlidir. CPU, RAM, Bios gibi donanımsal ve yazılımsal kısımlarda bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu bilgilere nasıl erişebileceğinizi çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bizde bu makalemizde sizlere bu bilgilere nasıl erişebileceğinizi ve bu bilgiler ile neler yapabileceğinizi paylaşacağız.

Bilmeniz gereken komutlar

Sistem hakkında detaylı bilgi için sudo lshw komunutunu kullanmalısınız. Bileşenleri toplu olarak sizlere gösterecektir. Tek tek öğrenmek istiyorsanız bu komutları deneyebilirsiniz.

Linux Sisteminiz İçin En İyi Bilgilendirici Komutlar

Disk (Hard disk) Bilgileri,

df -lh

İşlemci (CPU) Bilgileri

cat /proc/cpuinfo

Bellek (RAM&Swap) Bilgileri

free -m

Grafik Kartı (GPU) Bilgileri

lspci | grep VGA

Diğer Bilgiler (Ethernet, kablosuz, ses kartları vb.)

lspci

Bu komutlar ile linux yazılımınız ile şuan etkin ve etkin olmayan seçenekleri görebilirsiniz. Fakat linux konusundan çok iyi bilgiye sahip değilseniz bu komutları çok kurcalamamanız gerektiğini hatırlatırız. Biz sizler için temel kodları paylaştık. Detaylı kullanımları internette araştırıp bulabilirsiniz. Bir sonraki bilgilendirici makalemizde görüşmek üzere.

Linux Sisteminiz İçin En İyi Bilgilendirici Komutlar

Göz atın:   İşletim Sistemlerinin Nisan 2020 Pazar Payları Açıklandı (Windows 10 Lider)

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu