Tiktok Takipçi Satın Al

Lenovo Bilgisayarınız Aşırı Isınıyorsa

Bilgisayarınızın aşırı ısınıyorsa yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? Herhangi bir arızadan dolayı mı yoksa kullanım ömrü tükenmek üzere olduğundan mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Belki de sadece aşırı tozlanmadan dolayı ve macunların kurumuş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Nedenini birlikte bulmaya ne dersiniz?

Masaüstü bilgisayar kasalarının ısınma sorunları, dizüstü bilgisayarlara göre çok daha nadir görülür. İçerisinde yeterince hava akışı imkanı bulunan kasalarda bu ısınma seviyesine gelme süresi çok daha uzundur. Ancak laptop öyle değildir, tozlardan dolayı ufacık bir tıkanma bile dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasına sebep olabilir.

Isınma Problemlerinin Çözümü


Öncelikle sorunun sebebini net bir şekilde anlamamız gerekiyor. Masaüstü bilgisayarlarda ısınabilecek birinci şey işlemcidir. Bunun sebebi fan yeterince soğutamıyor olabilir. İşlemciden sonra ekran kartı ve kuzey güney köprülerin de de ısınabilecek entegreler bulunmaktadır. Bunların sağlıklı çalışan devre elemanları varsa ve ısınıyorlarsa sorun yüksek ihtimalle soğutma sisteminizdedir. Böyle bir durumda Lenovo Servis ile kapsamlı bir test uygulanarak en doğru ve kalıcı çözümü bulabilirsiniz.

İşlemci ve ekran kartı üzerindeki fanlar temizlendikten ve termal macunlar yenilendikten sonra bilgisayarınızın yüksek ihtimalle ısınma sorunu çözülecektir. Yine de temizlik ve bakım işleminden sonra yük altında stres testi yapılarak kontrol gerçekleştirmek gerekir.

Bilgisayarınızın Laptop ise, temizlik işlemi bile çok daha zor ve profesyonel ekiplerin yapması gereke bir iştir. Dizüstü bilgisayara dışarıdan tutulacak havalar ve benzeri yöntemler, tozları daha derine sıkıştırarak yarardan fazla zarar verecektir. Bu sebepten laptop kapakları sökülerek detaylı iç temizlik yapılmalıdır.

Dizüstü bilgisayarların testlerini yaparken, adaptörün takılı olmasına dikkat edilmelidir. Kendi bataryası ile çalışan bilgisayarlar hiç bir zaman tam performans veremezler. Bu sebepten dolayı net bir test sonucu ortaya çıkmaz. Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi fan temizliği ve macun yenileme işlemi yapılan bilgisayarlar tam teste sokulurlar.

Test sonucu devam eden ısınma sorunlarının arızalı parçası tespit edilerek yenisi ile değiştirilir. Yapılan her değişim ve bakım işleminden sonra Lenovo Teknik Servisi tarafından aynı tam kapsamlı test uygulanır. En performanslı ve kalıcı sağlamlığa erişene kadar devam edilen işlemler sonrası sorunsuz bir bilgisayara sahip olursunuz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu