Tiktok Takipçi Satın Al

Laminasyon İşlemi ve Kazandırdıkları

Laminasyon, bir birinden farklı iki yüzeyin ısı ve baskılama yöntemiyle yapıştırılarak tek katman haline getirilmesi işlemidir. İki ve daha fazla katman oluşturulabilmektedir.

Kullanım alanı ve özelliklerine göre kumaşlara işlem uygulanmaktadır. Laminasyon sayesinde, dış giyim ürünleri, gömlekler, ceketlerde, perdeler ve pek çok alanda güvenle kullanılabilecek yüksek mukavemetli kumaşlar kazanılabilmektedir.

Laminasyon nedir?


Laminasyon, birden fazla ürünün çoklu katmanlar haline getirilebilme işlemidir. Laminasyon sözcüğü İngilizce olup, görüldüğü yerde katmanlama işlemi olarak anlaşılmaktadır. Laminasyon kumaş kullanım alanları oldukça geniştir. Ayakkabıcılık, matbaacılıkta, tekstilde kullanılan laminasyon sistemi, güçlü ve çift taraflı yapıştırıcıların ısı ve baskılama yöntemiyle üretilmektedir.

Tekstil sanayinde kullanılmakta olan laminasyon kumaş, mobilya döşemelerinde, perdelerde, gömlek ve ceket kumaşlarına kalite ve pürüzsüzlük kazandırabilmek için kullanılmaktadır. İstanbul kumaş üreticileri tarafından yapılan laminasyon işlemi, kot kumaşlara uygulanabilmekte, ayakkabı ve çanta üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. mobilya endüstrisi ve otomotiv sektöründe yanmazlık güvenle kullanılmaktadır.

Laminasyon Kumaş özellikleri

Kumaş laminasyonu yapan firmalar Lamine edilmiş kumaşların kullanım alanları oldukça geniş ve kullanım şekli mükemmeldir. Laminasyonlu kumaşlara teknik özellikler de kazandırılarak kullanım sahası genişletilmektedir. Mesela, yanmazlık özelliğiyle otomotiv sektöründe tercih nedenidir. Baskıcılıkta, çatı kaplama işlemlerinde, mobilya sektöründe güvenle kullanılmaktadır. Laminasyon kumaş nerelerde kullanılır sorusuna cevap olarak her yerde denilebilmektedir.

Kazandırılan özelliğe göre kullanım alanı ve şekli kazanan laminasyonlu kumaşlar endüstriyel alanlarda yaygın kullanılmaktadır. Yeni teknoloji ürünü sayılabilen laminasyonlu kumaş, dayanıklı ve kolay kullanım özelliğine sahiptir. Uzun ömürlü olması dolayısıyla kullanıcıya avantaj sağlamaktadır. Döşeme sektöründe dayanıklılık ve görsel zenginlik bakımından güvenle kullanılmaktadır. Laminasyon kumaş nerelerde kullanılır diye soru sorulduğunda rahatlıkla pek çok yerde denilebilmektedir.

Laminasyon Kumaş Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Laminasyon kumaşlara, kullanım alanlarına göre katman sayısı ve parlak-mat gibi görsellikler kazandırılmaktadır. Örme kumaş gibi özel emek gerektiren laminasyon işlemi uzmanlık derecesinde tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Ön bilgi araştırması yaparak bu alanda hizmet alınacak firmalar belirlenmelidir.

Çalışmalarında birinci sınıf teknolojileri ve kalite standartlarına uygun ürünleri kullanan firmalarla çalışarak yüksek verim alınabileceği unutulmamalıdır. Su bazlı kimyasallar kullanılması, yanmaz özellik kazandırılması gerekmektedir. Ses ve ısı yalıtımı sağlayan laminasyonlu kumaşlar güvenli ve uzun ömürlüdür.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu