Tiktok Takipçi Satın Al

Kuzey Kutbu Üzerinde Grönland Büyüklüğünün Üç Katı Ozon Deliği Açılıyor

Güney Kutbu’nda her yıl ozon delikleri açılır. Kuzey Kutbu’ndaki delikler çok daha nadirdir. Bilim insanları, Kuzey Kutbu üzerinde kaydedilen ozon tabakasındaki en büyük deliğin ne olabileceğini tespit ettiler.

Avrupa Uzay Ajansı‘ndan (ESA) bilim insanları yaptığı açıklamada, ozon deliği Grönland’ın yaklaşık üç katı bir alanı kapsıyor ve bir açıklamada uzak kuzey enlemlerinde yaşayan insanları daha fazla büyürse ultraviyole radyasyon seviyelerine maruz bırakabileceklerini söyledi.


Neyse ki, ESA araştırmacıları, deliğin önümüzdeki birkaç hafta içinde kendi kendine kapandığını düşünüyor. Bulut atmosferindeki mevsimsel değişiklikler nedeniyle her yıl Antarktika üzerinden güneşin yaydığı zararlı ultraviyole ışığın çoğunu emen bir gaz tabakası olan ozon tabakasında delikler oluşur.

Ancak Kuzey Kutbu‘ndaki ozon delikleri daha nadirdir. Araştırmacılar, son zamanlarda bir Arktik ozon deliği 2011’de açıldığını ve şu anda görülen delikten önemli ölçüde daha küçük olduğunu söyledi.

Antarktika ozon tabakasında delikler oluşur

Kuzey Kutbu Üzerinde Grönland Büyüklüğünün Üç Katı Ozon Deliği Açılıyor

Antarktika ozon deliği, aşırı sıcaklıklar ve insan yapımı kirlilik nedeniyle her yıl açılır. Antarktika kışının başlangıcında sıcaklıklar düştüğünde, Güney Kutbu üzerinde yüksek irtifa bulutları oluşur. Klor ve brom dahil olmak üzere endüstriyel kimyasal kirleticiler, çevresindeki ozon gazında yemek yiyen bu bulutlarda reaksiyonları tetikler.

Araştırmacılar, daha değişken sıcaklıklara sahip olan Arktik’in genellikle aynı ozon tüketen koşulları görmediğini söyledi. Ancak bu yıl, güçlü rüzgarlar Kuzey Kutup Bölgesi’nin üzerindeki bir ” kutup girdabı ” içinde soğuk havayı hapsetti . Bu, normalden daha soğuk sıcaklıklara ve daha yüksek irtifa bulutlarına yol açtı. Böylece Kuzey Kutbu’ndaki ozon tabakasının incelmesi başladı.

Neyse ki, güneşin Arktik’te yavaşça yükselmesi ile atmosfer sıcaklıkları zaten artmaya başlıyor, bu da ozon deliğine neden olan koşulların yakında değişmesi gerektiği anlamına geliyor. Bununla birlikte, delik güneye doğru genişlemeye devam ederse, Arktik sakinlerinin güney Grönland’da yaşayanlar gibi UV hasarını önlemek için güneş kremi uygulaması gerekebilir.

Çok daha büyük Antarktika ozon deliği, yaklaşık 40 yıldır olduğu gibi mevsimsel bir özellik olarak kalacaktır, ancak bu delik boyutunda küçülmeye başlamıştır. Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından 2018 yılında yapılan bir değerlendirme, güney ozon deliğinin 2000 yılından bu yana on yılda yaklaşık %1 ila %3 küçüldüğünü ve 2019 deliğinin 1982’den beri hiç olmadığı kadar küçük olduğunu tespit etti.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu