Tiktok Takipçi Satın Al

Kuvvet Komutanlığına Yapılan Saldırıyı Yerli Yazılım Engelledi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre kuvvet komutanlıklarından birine yapılan bir siber saldırı, yerli Ahtapot yazılımı sayesinde engellendi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreni’nde söz alan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi bilim insanları için bir çekim merkezi haline getirmek istediklerini belirtirken, yerli yazılım Ahtapot’un bir kuvvet komutanlığına gerçekleştirilen siber saldırıyı başarıyla önlediğini belirtti.


’’Hedefimiz Türkiye’yi dünyadaki tüm bilim insanları için bir çekim merkezi haline getirmektir. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kurulan ar-ge ve tasarım merkezleri bu çabanın somut örneğidir. Hudutlarımızın korunmasına gösterdiğimiz hassasiyetleri verilerimizi korumak için de göstermek zorundayız.’’ diyen Erdoğan, Ahtapot yazılımının başarısıyla ilgili olarak da şu şekilde konuştu;

Kuvvet Komutanlığına Yapılan Saldırıyı Yerli Yazılım Engelledi!

’’Geliştirdiğimiz Ahtapot yazılımı bir kuvvet komutanlığına yapılan saldırıyı başarıyla engelledi ve NATO tatbikatına dahil edildi. TÜBİTAK ve TÜBA’ya bu konuda önemli görevler düşüyor. Gayretleriyle, emekleriyle, eserleriyle şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin milli teknoloji hamlesinin başarıya ulaşması teknoloji üreten bir topluma dönüşmesiyle mümkün.’’

Derinlemesine savunma için ihtiyaç duyulan siber güvenlik bileşenlerinin entegre edildiği bir sistem olarak tanımlanan Ahtapot, Pardus işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sayede siber güvenlik bileşenlerinde de açık kaynak kodlu milli işletim sistemi dağıtımı kullanılıyor. Ahtapot; kurulumların, yapılandırmaların ve güncellemelerin kolaylaştırılması için bir merkezi yönetim sistemi barındırıyor. Ahtapot’un başta kamu kurumları olmak üzere orta ve büyük ölçekli bilgi sistemlerine sahip tüm yerli kurum ve kuruluşlarda kullanılması hedefleniyor.

Kuvvet Komutanlığına Yapılan Saldırıyı Yerli Yazılım Engelledi!

Ahtapot’un açık kaynak kodlu bileşenleri şunlar;

– Siber olay, açıklık, risk izleme ve yönetim sistemi
– Saldırı tespit sistemi
– Ağ erişim kontrol sistemi (NAC)
– Siber saldırı erken uyarı sistemi (Honeypot)
– Güvenlik duvarı yönetim sistemi
– E-posta güvenlik sistemi
– Sanal özel ağ (VPN) sistemi
– Örün (Web) uygulama güvenlik duvarı (WAF)
– Güvenli internet erişim sistemi
– Merkezi yönetim sistemi
– Ağ trafiği yakalama, izleme ve inceleme çözümü
– Ağ cihazları, sunucu ve istemci bilgi sistemleri izleme çözümü

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu