Kulaklık Nasıl İcat Edildi? İşte Öyküsü…

Kulaklık sürekli gün içerisinde kullandığımız bir müzik dinleme aracı oldu. Peki her gün kullandığımız bir araç nasıl bu hale geldi? Gelin birlikte bakalım öyküsüne…

1880’li yıllara gidiyoruz. O zamanlar telefon operatörleri elektrik sinyallerini dinlemek için ilk kulaklıkları kullanıyorlardı. Kullanan kişinin omzuna yaslayarak kullanılan cihaz bazı kaynaklarda dört bazı kaynaklarda on kilogram olduğu söyleniyor. Daha sonra 1891 yılında Ernest Mercadier gürültü önleyicili kulak içi kulaklığı icat etti. Operatörler artık daha net bir şekilde gelecek sinyalleri duyabiliyordu. 1895’te ses sanatçılarını daha iyi dinleyebilmek adına “Electrophone” geliştirildi. Steteskopa benzer yapısıyla aşağıda bir dinleyiciyi görebilirsiniz.

Kulaklık Nasıl İcat Edildi? İşte Öyküsü...

1910 yılında Nathaniel Baldwin günümüz modern kulaklık tasarımını geliştirerek 75 ohm empedanslık kulaklıklarını Amerikan donanmasına sattı. Ancak patentini almamıştı. 1937’de Eugene Beyer dinamik kulaklığı geliştirerek sesleri sabit bir mıknatıs yardımıyla mümkün olduğunca doğal haliyle dinletmeyi başarmıştı.

İlk Stereo Kulaklığın İcadı ve Modern Kulaklıklar

Amerika Milwaukee’de yaşayan bir caz sanatçısı John C. Koss, 1958’de ilk stereo kulaklıkları üreterek müzik endüstrisini baştan sona etkilemiştir. İşte bu icattan sonra kulaklıklar askeri ve telekomünikasyon sektörlerinden çıkarak kişisel müzik dinleme aracı haline gelmiştir.

İlk olarak işitme cihazı olarak kullanılan kulak kanalına yerleştirilen kulaklıklar da zamanla radyo dinlemek için kulaklık haline geliştirilmiştir. 3,5mm kablolar Sony‘nin 1964 senesinde piyasaya sürdüğü EFM-117J modeli transistörlü radyosuyla ortaya çıkmıştır.

Kulaklık tarihindeki en önemli olaysa 1979 yılında ortaya çıkan Sony Walkman ile olmuştu. Sabit bir şekilde müzik dinleyen insanlar Walkman sayesinde artık yanında radyo kanallarını, şarkıları taşıyabiliyordu. Walkman ile birlikte verilen MDL-3L2 model kulaklık da böylece ilk taşınabilir kulaklık olmuştur.

2001’de piyasaya sürülen iPod macerasını da unutmamak gerek. İlk çıkan iPod zamanından günümüze baktığımızda yaklaşık 300 milyon iPod ve kulaklığının satıldığını görüyoruz. Belki de dünyada en çok satan kulaklık olabilir.

Günümüzde popüler olan kulaklıkları gruplandıracak olursak gaming, hi-fi, stüdyo referans, günlük kullanım, DJ kulaklarını görebiliriz. Müzik dinleyenler için Hi-Fi ses teknolojisine bakmasını kesinlikle tavsiye ediyorum arkadaşlar, belki bir başka yazımda bunları da inceleriz.

Abone Ol 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!