Tiktok Takipçi Satın Al

Kötü Amaçlı Yazılım, Ekran Parlaklığını Ayarlayarak Verileri Çalıyor

Bir bilgisayardaki kötü amaçlı yazılımlar, ekran parlaklığını çıplak gözle görülemeyecek, ancak bir kamerayla kolayca kaydedilecek şekilde değiştirerek Mors kodu gibi verileri iletebilir.

Bir güvenlik araştırmacısı, bir bilgisayar monitörünün parlaklık ayarlarını değiştirerek ağa bağlı olmayan (hava boşluklu) bir PC’den veri çalmanın yeni bir yolunu keşfetti.


Yeni raporlara göre yeni bir teknik olan keşfedilen İsrail’de Negev Ben Gurion Üniversitesi’nde bulunan Siber-Güvenlik Araştırma Merkezi akademik araştırmacı Dr Mordechai Guri tarafından. Bir ekranın parlaklığını değiştirebilen özel kötü amaçlı yazılım yüklü hava boşluklu bilgisayara dayanır.

Bununla birlikte, değişiklikler her pikselin RGB renk bileşenlerinde sadece çok küçük ayarlardır ve bu nedenle çıplak gözle algılanamaz.

Enfekte makineden veri çalmak, bilgilerin kodlanması ve ekran parlaklığı değişikliklerini kullanarak Mors kodunun çalışma şekline çok benzeyen sıralı bir desende iletilmesiyle elde edilir. Bunun çalışması için diğer tek gereksinim, ekrana yönlendirilen ve iletilen deseni kaydedebilen veya aktarabilen bir kameradır. Desen alındıktan sonra, anlamlı verilere dönüştürülebilir.

Kullanılan kamera , aynı odada bulunan güvenliği aşılmış bir gözetim kamerasından, bir web kamerasından veya yalnızca ekrana dönük bir akıllı telefon kamerasından (ve güçlü, güvenilir bir 4G sinyalinden) herhangi bir şey olabilir.
Bu tekniğin daha kolay yöntemler olduğu sürece kullanılması pek mümkün olmasa da, güvenlik açısından mümkün olduğunu bilmek önemlidir ve bu nedenle asla etkili bir şekilde çalışamamasını sağlamak için hafifletici önlemler alınabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu