Tiktok Takipçi Satın Al

Korsan Oyunları İndirmenin 5 Gerçek Güvenlik Tehlikesi

Video oyunu korsanlığı ciddi bir konudur. İşte korsan video oyunlarını yeniden düşünmeniz için birkaç büyük neden.

Harika video oyunları her zaman başlarken, yeni oyunlar pahalıdır. Kimsenin her yeni sürümü satın almaya gücü yetmez, bu nedenle bazı insanlar ucuza oynamak için korsanlığa yöneliyor.


Ancak daha eski oyunlarda bile korsanlık güvenli değil. Etik hususları bir kenara bırakırsak, korsan oyun oynamanın çok fazla riski vardır. Bu risklerden bazılarını burada inceliyoruz.

1- Korsan Oyunlar Bilgisayarınıza Kötü Amaçlı Yazılım Bulaşabilir

Herhangi bir yazılımı korsanlığın tehlikeli olduğu bir sır değil. Orjinal bir kaynaktan indirdiğinizde, indirdiğiniz dosyanın dağıtımcının iddia ettiği şey olduğuna makul ölçüde güvenebilirsiniz. Meşru oyun mağazaları, kötü amaçlı yazılımları dağıtmak için çok fazla sorun yaşar.

Ancak, halka açık torrentleri indirirken bu güven kaybolur. Birinin dosyayı yüklemeden önce onunla uğraşmadığını nasıl anlarsınız?

Kırık bir oyunu indirmeye çalışırken fidye yazılımıyla vurulan bir oyuncuyla ilgili Kaspersky’nin yaptığı gibi korku hikayeleri bir uyarı görevi görmelidir.

The Register tarafından bildirildiği üzere, piyasaya sürüldükten sonra ilk Watch Dogs’u kandıran çok sayıda kişi Bitcoin madenciliği kötü amaçlı yazılımına maruz kaldı. Bu, kötü amaçlı yazılım oluşturucuya para kazanmak için sistem kaynaklarını boşa harcadı.

Kesinlikle, her kırık oyun indirmesi kötü amaçlı yazılım içermez. Ama bir düşünün: Para kazanmak için başkalarının bilgisayarlarıyla uğraşmak veya hatta sadece şaka yapmak isteyen insanlar, yeni bir oyun çıktığında geniş bir hedefe sahip olurlar. Sabırsız oyuncular mevcut olan yeni oyunun ilk patlamasına atlayacaklar ki bu maliyetli bir hata olabilir.

2- Çevrimiçi Oyun Ayrıcalıklarını Kaybedebilirsiniz

Özellikle konsollarda korsan oyun oynamak, Xbox Live veya PlayStation Network’ün yasaklanmasına neden olabilecek bir suçtur. 2009’da, CNET’in bildirdiği gibi, Microsoft, yaklaşık bir milyon Xbox Live oyuncusunu Xbox 360 konsollarını değiştirdikleri ve korsan oyunlar oynadıkları için yasakladı.

Microsoft Xbox cephesinden yapılan açıklama: “İçeriğe uygunsuz şekillerde erişmek veya bunları kullanmak sahtekarlığa katkıda bulunabilir ve diğer oyuncular için harika deneyimleri bozarak Xbox Live’ın büyüsünü bozabilir. Yapma: Korsan bir oyun oynama Çıkış tarihinden önce bir oyun oynama Profilinizi başka bir kişiyle paylaş sahip olmadığınız hesaplara erişin Birinin fikri mülkiyetini izin verilmeyen bir şekilde kullanın.”

“Xbox topluluk standartlarını ihlal ederseniz, profilinize ve / veya cihazınıza getirilen kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Ciddi bir ihlal nedeniyle artık ona güvenemezsek veya girişimlerimizde bir profili veya cihazı kalıcı olarak askıya alabiliriz. doğru tekrarlanan olumsuz davranışlar başarısız olur. Kalıcı askıya alma durumunda, askıya alınan profilin sahibi tüm oyunlar ve diğer içerik lisanslarını, Gold üyelik süresini ve Microsoft hesap bakiyelerini kaybeder.”

Kısacası, korsan oyunları davranış kurallarına aykırıdır ve hesabınızda kalıcı olarak askıya alınana kadar kısıtlamalar alabilirsiniz. Böyle bir durumda, dijital olarak satın aldığınız oyunlara ve ayrıca Xbox Live Gold aboneliğinize erişimi kaybedersiniz. Bu, korsan oyunlarla birkaç kuruş tasarruf etmeye çalışırken harcanan çok para.

3- Video Oyunlarını Korsan Olarak Sunmak Yasadışı

Tıpkı yasadışı olarak müzik ve film indirmek gibi, korsanlık yoluyla video oyunlarını çalmak da Amerika Birleşik Devletleri’nde federal bir suçtur. Ceza, telif hakkı sahibine geri ödeme yapmaktan hapiste vakit geçirmeye kadar değişebilir.

Tabii ki, birçok insan yazılım ve video oyunlarında korsanlık yapıyor, bu yüzden FBI’ın hepsini yakalaması imkansız olurdu. Muhtemelen, Battlefield’ın yasa dışı bir kopyasını indirdiğiniz için hapiste yarım on yıl geçirmeyeceksiniz.

Buna rağmen, hala yanlış bir şeyler yapıyorsunuz. İnternet servis sağlayıcınız ve hükümet zaten çevrimiçi yaptığınız her şeyi takip ettiğinden, korsanlık yaptığınızı kanıtlamak çok zor olmaz.

4- Oyun Çalışmayabilir Bile

Birçok oyun geliştiricisi hükümetin korsanları durdurmasını beklemiyor – kendileri harekete geçiyor. Bazıları, yasadışı kopyaların çalışmasını tamamen engelleyen dijital haklar yönetimi (DRM) sistemleri kullanır. Ancak diğerleri oyun içi telif hakkı önlemleriyle daha yaratıcı hale geliyor.

En ünlü telif hakkı korumalarından biri, SNES’te bir RPG olan 1994’ün EarthBound’udur. Oyun, yasal olmayan bir kopya kullandığınızı tespit ederse, korsanlıkla mücadele mesajları gösterir ve oyundaki düşman sayısını büyük ölçüde artırır. Bu, oynamayı perişan etti, ancak nihai ceza oyunun sonunda geliyor. Son patron sırasında, oyun tüm kayıtlı verilerinizi dondurur ve siler.

Daha yakın zamanlarda, geliştiriciler korsanlarla uğraşmanın yaratıcı yollarını buldular. İlk Crysis, mermilerinizi tavuklarla değiştirir, böylece düşmanları yenemezsiniz. Batman: Arkham Asylum’da Batman’in süzülme hareketi onu yere düşürüyor, böylece oyunun tanıtımından geçemezsiniz. Talos İlkesi, korsanları birkaç saatlik oyundan sonra bir asansöre kilitler.

2013’te piyasaya sürülen bağımsız bir oyun olan Game Dev Tycoon, bir video oyunu için yeni fikirler bulmak ve işinizi kurmak için bunları satmak için çalıştığınız bir simülasyon başlığıdır. Korsanlara yönelik baskısı özellikle ustaca oldu: geliştiriciler kasıtlı olarak korsan sitelerine crackli bir sürüm yayınladılar.

Kırık versiyonda, oyun içi stüdyonuz sonunda korsanların oyununuzu para ödemeden çalması ve kar etmenizi engellemesi ile boğuşuyor. Geliştiricilerin Greeenheart Games blogunda açıkladığı gibi , korsanlar ironik bir şekilde forumlara akın ederek oyundaki korsanlıktan şikayet ettiler ve kendilerini gerçek hırsızlar olarak suçladılar.

Bu ve diğer örneklerle, bir video oyununu korsanlığın size kullanılabilir bir ürün bile sağlamayabileceği açıktır. Ve geçimini sağlamak için oyun satışlarına güvenen geliştiricilere, özellikle de bağımsız geliştirme ekiplerine zarar veriyorsunuz.

5- Pazarlık Ettiğinizden Daha Fazlasını Elde Edebilirsiniz

Bu, ilk noktaya benzer bir risk, ancak yine de bir sorundur. Oyun korsanlığı dünyasına girdiğinizde, kendinizi uygunsuz içerik olasılığına açarsınız. Doğrudan kötü amaçlı yazılımların yanı sıra, korsan sitelerinde gezinmek ve bir oyunun kırık bir kopyasını aramak sizi pornografik veya diğer NSFW içeriğine maruz bırakabilir.

Yanlış indirme düğmesine tıklayarak açık açılır pencereler oluşturabilir veya kötü bir şey yükleyebilirsiniz . Korsan yaptığınız “oyunun” gerçekten doğru video oyunu olduğunu kim söyleyebilir?

Sonuçta, telif hakkı korumasını yasadışı olarak ihlal eden ve bir video oyunu dağıtan birinin şüpheli bir ahlaki pusulası olduğunu zaten biliyorsunuz. Böyle birinin beklediğiniz oyunu iğrenç videolarla veya benzer bir şeyle değiştirmesini ne engelleyebilir?

Oyunlara yasadışı olarak erişmenin vahşi batısına atladığınızda, kendinizi web’in bu bölümlerindeki her şeye ve her şeye açarsınız. Ciddi bir sorununuz olmayabilir, ancak oyununuz beklediğinizden daha fazla gelirse şaşırmayın.

Sonuç: Korsanlık Riske Değmez

İnsanlar korsanlığa genellikle sıradan bir tavırla yaklaşır, ancak bu gerçek tehlikeler bunun ciddi bir mesele olduğunu gösterir. Neyse ki, harika haberler var: artık korsanlığa başvurmanıza gerek yok.

Akış hizmetleri ve uygulama abonelikleri, bir zamanlar pahalı olan girişimleri uygun fiyatlı aylık taksitlere dönüştürdü. Bu, oyunlar için de geçerlidir, PlayStation Now ve Xbox Game Pass gibi hizmetler, aylık belirli bir fiyat karşılığında istediğiniz kadar oyunu oynamanıza izin verir.

Bunlar olmasa bile, düzenli satışlar, eğer sabırlıysanız, ucuza premium başlıkları alabileceğiniz anlamına gelir. Yüksek kaliteli oyunları yasal olarak ücretsiz edinmenin bile yolları vardır; sadece nereye bakacağını bilmelisin. Biraz para ve hemen yeni bir oyun oynamanın kısa süreli heyecanı için güvenliğinizi riske atmayın.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu