Tiktok Takipçi Satın Al

Korkmayın, Robotlar Dünyayı Ele Geçirmeyecek

Turkcell’in 10’uncu kere düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nin ana konuşmacısı, dünyada yapay zekâ denilince akla gelen ilk adlardan, MIT Profesörü Rodney Brooks’tu. Brooks yapay zekânın yaşamın her alanında yer alacağını ama filmlerdeki benzer biçimde dünyayı ele geçirmeyeceğini söylemiş oldu.

Turkcell’in düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nde konuşan, dünyanın en büyük ev robotları üreticisi iRobot firmasının kurucusu ve MIT profesörü Rodney Brooks, geleceğin dünyasında dünyayı ele geçiren robotlar olmayacağını söyledi. Zirvede, yapay zekanın geleceğiyle ilgili konuşan Brooks, dünyanın sayısallaşmadan dijitalleşmeye gittiği bir dönemde bulunduğunu belirterek, bu mevzuda 5G’nin önemine dikkat çekti. Brooks şunları söylemiş oldu: “yapay zekanın gelişimi, örneklerle kendini geliştirebilen bir sistem olan derin öğrenme ile son yıllarda hızlandı ve hayatımızın her alanına girmeye başladı. Yakın gelecekte yapay zekayı tüm sektörlere entegre olmuş şekilde göreceğiz. Örneğin iklim değişikliği sebebiyle sistemi değişmek zorunda olan tarım sektöründe ve dünyada azalmaya süregelen genç nüfus nedeniyle yaşlılara bakacak kişilerin azalmasıyla, yapay zekanın insan bakımında dahi kullanıldığını görmeye başlamış olacağız.”


Korkmayın, Robotlar Dünyayı Ele Geçirmeyecek

Brooks suni zekâ hakkında Hollywood filmlerinde görülen her şeyin birebir gerçekleşmeyeceğini de hatırlattı: “suni zekanın yaşamımızın hemen her alanına girecek olması, bunun filmlerde görmüş olduklerimize benzeyeceği anlamına gelmiyor. Robotlar filmlerdekiler şeklinde dünyayı ele geçirmeyecekler, hatta bizlere benzemeyecekler bile. Üzgünüm, ama uçan otomobiller da söz konusu olmayacak. Son günlerin popüler mevzusu olan sürücüsüz enstrumanlarla ilgili bile insanlar büyük beklentilere girerek heyecanlandılar. Pratikte tamamen sürücüsüz çalgıların kullanılması için tüm sistemin ve yolların değişmesi gerek. Dolayısıyla, evet olacak fakat vakit alacak.”

Dijital şovun ana konuşmacısı suni zeka ve robotbilimin öncülerinden, dünyanın en büyük ev robotları üreticisi iRobot şirketinın kurucusu ve MIT profesörü Rodney Brooks, her insanın merak etmiş olduğu sorulara cevap verdi. Dünyanın sayısallaşmadan dijitalleşmeye gittiği bir dönemde bulunduğunu belireten Brooks da bu mevzuda 5G’nin önemine dikkat çekti: “yapay zekanın gelişimi, örneklerle kendini geliştirebilen bir sistem olan derin öğrenme ile son yıllarda hızlandı ve yaşamımızın her alanına girmeye başladı. Yakın gelecekte yapay zekayı tüm sektörlere entegre olmuş şekilde göreceğiz. Örneğin iklim değişikliği nedeniyle sistemi değişmek zorunda olan tarım sektöründe ve dünyada azalmaya başlayan genç nüfus nedeniyle yaşlılara bakacak kişilerin azalmasıyla, suni zekanın insan bakımında dahi kullanıldığını görmeye başlamış olacağız.”

Brooks suni zeka hakkında Hollywood filmlerinde görülen her şeyin birebir gerçekleşmeyeceğini de hatırlattı: “suni zekanın yaşamımızın hemen her alanına girecek olması, bunun filmlerde görmüş olduklerimize benzeyeceği anlamına gelmiyor. Robotlar filmlerdekiler gibi dünyayı ele geçirmeyecekler, hatta bize benzemeyecekler bile. Üzgünüm, ama uçan arabalar da söz konusu olmayacak. Son günlerin popüler konusu olan sürücüsüz enstrumanlarla ilgili bile insanlar büyük beklentilere girerek heyecanlandılar. Pratikte tamamen sürücüsüz çalgıların kullanılması için tüm sistemin ve yolların değişmesi gerek. Dolayısıyla, evet olacak ama süre alacak.”

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu