Tiktok Takipçi Satın Al

Katılımsız Kurulum ve Katılımsız Program Nedir?

Katılımsız kurulum ve katılımsız program nedir? İşte bu soruların cevaplarını bu içeriğimizde bulabileceksiniz.


Bir program indirdiğimiz vakit kurulumunu çoğunlukla kendimiz yaparız. İşte bu tür durumlarda katılımsız kurulum ortaya çıkmaktadır.

Katılımsız kurulum, katılımsız program nedir sorusunun cevabını kısa bir şekilde vermek gerekirse tamamen dosyanın kendi kendine yüklenmesi demektir. Yani dosyayı yüklerken herhangi bir adımda kurulumlar otomatik bir şekilde yapılmaktadır.

Katılımsız Kurulum Nedir?

Katılımsız kurulum, kullanıcı müdahalesi olmadan yazılım yükleme prosedürüdür. Microsoft Windows 2000 ve Microsoft BackOffice gibi birçok Microsoft ürünü katılımsız yüklemeyi destekler. Katılımsız yükleme, ağ yöneticilerinin ağa bağlı bilgisayarlarda eşzamanlı olarak işletim sistemi ve uygulama yazılımı yüklemeleri gerçekleştirmesine olanak tanır. Örneğin, bir yönetici, Windows 2000 Professional’ı yükleme işlemi sırasında her masaüstünde kalmaya gerek kalmadan aynı anda birkaç masaüstü istemci bilgisayara yükleyebilir.

Bunun da gerçekleşmesi için script, ek komutlar gibi parametreler kullanılmaktadır. Özellikle dosya kurma işlemlerinde zorlanan kişiler için katılımsız kurulum çok büyük bir artı olacaktır. Katılımsız kurulumun avantajlarını incelemek gerekirse;

Katılımsız Kurulum Avantajları

  • Kullanımı bahsettiğimiz gibi oldukça basittir. Herhangi bir bilgisayar bilgisi olmayan bir kişi bile bu dosyaları indirip 2 kez tıklayarak dosyanın kurulumunu gerçekleştirmiş olacaktır.
  • Tam sürüm olması da oldukça önemlidir. Bazı katılımsız kurulumlarda bazı adımlar kullanıcıya sorulmaktadır. Fakat bu katılımsız kurulumun mantığına uygun değildir. Bu sebeple tüm adımların sorulmadan uygulanması oldukça önemlidir.
  • Oldukça zaman kazandırmaktadır.

Katılımsız Kurulum ve Katılımsız Program Nedir?

Katılımsız Kurulum Nasıl Çalışır?

Katılımsız yüklemeler genellikle, yüklemek istediğiniz yazılımın kaynak dosyalarının paylaşılan klasörlerinden birinde depolandığı ağdaki bir dosya sunucusu olan bir dağıtım sunucusunu kullanır. İstemci yazılımı, dağıtım sunucusundaki paylaşım noktasına bağlanabilir, gerekli dosyaları indirebilir ve yazılım kurulum programını çalıştırabilir.

Bilgi istemlerine (bilgisayar adı, kullanılacak ağ protokolü ve yüklenecek isteğe bağlı bileşenler gibi) sabit bir yanıt kümesi sağlamak için bir dosya oluşturabilirsiniz. Katılımsız yüklemenin Microsoft Windows sürümünde bu dosyaya yanıt dosyası adı verilir; Kur’u komut isteminden çalıştırdığınızda /u anahtarına dosya adını ekleyerek kullanırsınız. Windows NT ve Windows 2000 kompakt diskleri, unattend.txt adlı örnek bir yanıt dosyası içerir. Bu dosyayı Not Defteri gibi bir metin düzenleyiciyle özelleştirebilir ve ardından Windows’un katılımsız yüklemelerini gerçekleştirmek için dosyayı kullanabilirsiniz.

Fakat katılımsız kurulum yapmak isteyen kişiler seçecekleri dosyayı oldukça dikkat etmelidir. Çünkü bu katılımsız kurulum dosyalarında siz kurulumun herhangi bir aşamasında müdahil olmayacağınız için öncelikle güvenilir bir siteden bu tür dosyaları indirmeniz gerekecektir.

Bunun için site hakkında daha önce yapılmış yorumları ve buna benzer araştırmaları yapabilirsiniz. Katılımsız kurulum bu sebeple eğer güvenilir bir siteden indirilmediği takdirde tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir. Aksi takdirde bilgisayarlara ister istemez virüs girmesi kaçınılmaz olur.

Katılımsız Kurulum ve Katılımsız Program Nedir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu