teknodiot.com
   
     

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur?

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Değerli takipçilerimiz bugün sizlere linux araştıran, tam olarak ne olduğunu bilmeyen, aklında sürekli sorular dolaşan takipçilerimize hitap eden bir makale hazırladık. Aklınızda takılan bir soru olduğunda sosyal medya hesaplarımızdan bizlere sorabilirsiniz.

İlk olarak linux nedir onu bilmeliyiz. Kısaca sizlere şu şekilde özetleyebiliriz;
Linux, serbestçe dağıtılabilen, çokgörevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.

Linux’ı anladığımıza göre hemen Kali Linux nedir kısaca onuda sizlere özetleyelim;
Kali; Linux tabanlı, CD’den başlatma seçenekli BackTrack yapımcıları tarafından 2013 yılında oluşturulmuş olan bir güvenlik kontrol işletim sistemidir.

Kali Linux’ı da anladık. Peki bu işletim sistemi güvenlik kontrolu yapmak için oluşturulduysa, bu işletim sistemi ile tam olarak neler yapabiliriz diyorsanız onuda sizlere şöyle açıklayalım.
Kali Linux’ın içindeki araçlar sayesinde Ağ güvelik testi, Windows güvenlik testleri, Arduino gibi sistemlerde güvenlik oluşturma ve test etme, Site güvenliği test etme, Sitelerin açıklarını bulma gibi işlemleri yapabilir.

Şimdi asıl olaya geldik. Bu sistemi bilgisayarıma kurma kararı verdim nasıl kurabilirim diyorsanız hemen sizler için anlatmaya başlıyorum. Bu anlatımda aklınızda takılan bir yer olursa yine sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • İlk olarak Kali Linux indirme sitesine giriyoruz. Bu site üzerinde Kali’nin faklı masaüstü sürümlerini göreceksiniz. Ben sizlere full kali kurulumu yapacağımından aşağıda resimde bulunan sürümü indireceğim. Size de bu sürümü tavsiye ediyorum.
  Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri
  Bu resimde Kali 64 bit yazan yerin hemen yanında bulunan “HTTP” kısmına bastığınızda tarayıcı üzerinden indirme başlayacaktır. İndirme işlemi bittiğinde inen dosyanın uzantının iso olduğundan emin olun.
 • İndirdiğimiz iso uzantılı dosyayı bir CD yada flash belleğe yazdırmamız gerekiyor. Bunu da rufus programını kullanabilirsiniz. Bu programın kullanımı sizlere anlatmıyorum. İnternet üzerinde bir çok anlatım mevcut. flash belleğimizi hazırladıktan sonra diğer adıma hazırız.
 • Ben sizlere laptop üzerine kurulum yaparak anlatacağım. İlk olarak flash belleğimizi bios üzerinden boot ediyoruz. Sonrasında aşağıdaki gibi işlemlerimiz başlıyor.

Adımları dikkatli ve açıklamalarını okumadan yapmamanızı rica ediyorum. Diğer türlü işletim sisteminizde sorunlar çıkabilir.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Flashı boot yaptıktan sonra yukarıdaki ekran karşımıza çıkıyor. Bu ekrandan “Start installer” seçeneğini seçiyoruz ve sistem kurulumu başlıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu adımda ise sistemin dilini seçiyoruz.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu adımımızda açıklamada da belirtildiği gibi ülkemizi seçiyoruz ve seçtiğimiz ülkenin konumuna göre saat dilimini ayarlıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu adımda ise klavyemizin yazı biçimini seçiyoruz.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu adımda flash belleğimizden kurulum bileşenlerini ayırma işlemi yapıyor. Bu ekranda sadece beklemeniz yeterli olacaktır.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekranda bize bazı bileşenler başka yazılımlara ihtiyaç duyuyor eğer başka bir yazılıma ihtiyaç duyacak bir bileşeniniz varsa takın diyor(bu ekran birden fazla gelebilir evet demeniz yeterli).

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu adım geldiğinde biraz uzun bekleyebilirsiniz. Sakın paniğe kapanmayın. Sadece ağ yapılandırması yapılabilmesi için ağ donanımlarını tarıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekranda ağ donanımları bulunuyor. Birincil olarak hangi ağ bileşenini istiyorsanız onu seçin(laptop kurulumu yapanlarda kablosuz ağı seçtiğinizde bazen ağa bağlanmama sorunu oluyor. eğer öyle bir sorun olursa kablolu kurulumu yaptın ve daha sonra yapılandırır dediğinizde sorun çözülüyor).

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Ben kablosuz ağ seçtiğim için bu ekranda benden ağa bağlanmamızı istiyor. Hemen bağlanalım.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu adımda bağlanacağımız ağın bağlantısının şifreleme türünü istiyor(bu yılda modemlerin çoğunda WPA/WPA2 PSK oluyor).

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bir önceki adımda seçimi yaptıktan sonra şifreyi girmemizi istiyor. Şifreyi girelim ve diğer adıma geçelim.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Şifreyi girdikten sonra bu ekran geliyor ve şifreyi onaylama yapıyor. Bu ekranda beklemeniz yeterli.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekranda bizden root şifresini belirlememizi istiyor. İstediğiniz bir şifre yapabilirsiniz.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu adımda ise işletim sistemimizdeki ağın ismini belirlememizi istiyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu adımda sistemdeki hard disklerinizi taramasını yapıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekranda diski yapılandırmamızı istiyor. İstediğiniz seçeneği seçebilirsiniz. Bu ekranda elle seçeneğini seçiyoruz.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekranda diski birden fazla yapılandırma çeşidi bulunuyor. Ben buradan en üsteki bölümleme yardımcısını seçiyorum(Ben bu ekranı seçtiğimde bir önceki resimdeki ekrana geri yolladı yolladığı için kendim harddiski biçimlendirdim. Örneğin resimde 104.6gb alan var. bu alanın üstüne geldim ve enter ile içine girdim. Diski sildim. Böylece diski sıfırlamış oldum. tek tek yaptığımda ise alttaki sonuç oldu).

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekranda işlemlerimiz bittiğinde en altaki seçeneği seçiyoruz ve değişiklikleri kayıt ediyoruz.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekranda evet diyoruz ve değişiklikleri kayıt ediyoruz.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekranda disk bölümleme işlemleri harddisk üzerinde başlıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  ve sistem kurulumu başlıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekrandan sonra önyükleyici ayarları sabit diske kurulmaya başlıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu adımda ise artık kurulum yavaş yavaş bitiyor ve genel ayarları yapılandırıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Kurulum bitti. Sağ alt kenardan devam diyoruz. Devam dedikten sonra bilgisayar kendini yeniden başlatıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekran geldiğinde biraz bekleyin aşağıdaki ekrana geçecektir.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Bu ekran geldiğinde sadece bekleyin. kendisi donanımları tanımlıyor ve işletim sistemini hazırlıyor.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri
ve bu ekranı gördüyseniz herşey bitmiş demektir 🙂 Burada kullanıcı adınız roottur. Şifre ise 13.adımda belirlediğimiz şifredir.

Kali Linux Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kurulur? Linux Haberleri Rehber Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri  Son olarak giriş yaptık ve masa üstümüz geldi.

Bu yazımızı okuduğunuz için siz değerli takipçilerimize teşekkür ederiz. Peki bu sistemi kurduk şimdi nasıl kullanacaz gibi sorular aklınızda takıldı ise en kısa sürede rehberimizin ikinci makalesini paylaşacağız. Sitemizi takip etmeniz yeterli olacaktır.


1 yorum

Avatar
Muhammed Ali Sevinik 1 Şubat 2018 at 10:18

Bende bi ara vardı, kullanışlı herkese tavsiye ediyorum.

Cevap

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.